conferenc-kameraliya-lviv

Традиційно щороку у стінах Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка відбувається Міжнародна науково-творча конференція, присвячена камералістиці

Її організовує кафедра камерного ансамблю і квартету.  Модератор заходу – доцент кафедри, кандидат мистецтвознавства Ніна Дика.

Цьогорічну конференцію присвячено знаковим постатям камералістики й приурочено до ювілею Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка, а саме до 175-ліття від дня її заснування.

Форум зібрав цікавих науковців із різних міст України: Києва, Харкова, Львова, Одеси, Дрогобича, Тернополя, Івано-Франківська та інших, родзинкою стали унікальні доповіді представників Польщі та Німеччини.

Ігор Пилатюк

Із привітальним словом до учасників конференції звернувся народний артист України, академік Національної академії мистецтв, професор, ректор ЛНМА імені Миколи Лисенка Ігор Пилатюк, який відзначив важливість існування такої конференції у Львові, де камерна музика завжди звучала, – і в минулому, і в сучасності.

На першому пленарному засіданні ми почули унікальні доповіді від провідних фахівців-камералістів, науковців, солістів-віртуозів, які виконують багато камерних творів, зокрема: Артура Микитки про його унікальний колектив, улюбленця львівської публіки і не лише – Львівський камерний оркестр «Академія»; доктора мистецтвознавства Тереси Мазепи з Польщі, котра презентувала наочні матеріали  про спільне музикування  у Львові  – від салону до концертного залу; доктора мистецтвознавства Ірини Антонюк, яка розповіла про визначні постаті камерно-інструментального мистецтва минулого (на матеріалах архіву ЛНМА ім. М. Лисенка); заслуженого діяча мистецтв України, професора Юрія Соколовського, який нам представив творчий портрет свого педагога Олександра Вайсфельда; Ірини Чернової-Строй із темою «Артефакти камералістики у музикознавчому дискурсі Стефанії Павлишин»; чудова і змістовна розповідь Ніни Дикої про скрипальку Лідію Цьокан-Савицьку і Львівське фортепіанне тріо: віхи творчості та багато інших цікавих тем.

Після першого пленарного засідання учасники конференції розділились на секції: «Камерно-інструментальний ансамбль: проблеми виконавства та педагогіки» (керівники – професор, заслужений діяч мистецтв України Юрій Соколовський і старший викладач кафедри камерного ансамблю і квартету Габрієла Асталош); «Камерно-інструментальний ансамбль: культурологічний аспект» (керівники – доценти  кафедри Наталя Вакула та Антон Пославський); «Камерно-інструментальний ансамбль: жанрово-стильова специфіка» (керівники – доцент, завідувач кафедри камерного ансамблю і квартету ЛНМА Тетяна Слюсар, доцент Вікторія Андрієвська); «Камерно-інструментальний ансамбль: творчі портрети в історичному просторі» (керівники – доценти кафедри камерного ансамблю і квартету, кандидати мистецтвознавства Ніна Дика й Марта Карапінка).

У рамках пленарного засідання присутні насолодилися прекрасним виконанням музичних номерів студентами кафедри Олегом Луциком, Дарією Гудименко, Іваном Студинцем (флейта), творчий керівник Володимир Старко. Музиканти виконали опус Вільгельма Габрієльського «Рондо» з Тріо № 3 для трьох флейт. Також ми почули Сонату для скрипки і чембало Максима Березовського у виконанні скрипальки Орисі Стецяк і відомої піаністки, професора, композитора Анни Станько. Для цієї сонати Анна Станько розшифрувала цифрований бас.

Були видані тези доповідей конференції. До редакційної колегії увійшли провідні науковці України і закордону. Рецензенти: доктори мистецтвознавства, професори Маріанна Копиця і Богдан Сюта (Київ). Науковий упорядник і редактор, доцент Ніна Дика. Видання було затверджено Вченою радою Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка 5 листопада 2019 року.

Після конференції у Малому залі академії кафедра камерного ансамблю і квартету вшанувала пам’ять видатного педагога-камераліста Тетяну Шуп’яну, яка виховала цілу плеяду блискучих музикантів-камералістів. До слова були запрошені доктор мистецтвознавства, професор, композитор Олександр Козаренко, заслужений діяч мистецтв України, професор Юрій Соколовський, заслужений діяч мистецтв України, професор, лауреат Національної премії імені  Тараса Шевченка, завідувач кафедри оркестрових інструментів, композитор Юрій Ланюк, завідувач кафедри камерного ансамблю і квартету, доцент Тетяна Слюсар, доцент Вікторія Андрієвська, її донька тощо.

Автором проекту стала доцент кафедри камерного ансамблю і квартету ЛНМА Наталія Вакула.

Тетяна Шуп’яна

У концерті прозвучали твори Йозефа Гайдна, Людвіга ван Бетховена, Моріса  Равеля, Альфреда Шнітке у виконанні студентів та аспірантів кафедри камерного ансамблю і квартету, викладачів Марти Карапінки, Вікторії Андрієвської, професора Олени Пилатюк і концертмейстерів кафедри. Під час концерту презентувалися слайди з прекрасних миттєвостей життя Тетяни Шуп’яної.

Отож лишається щиро подякувати ректору академії, народному артисту України, академіку, професору Ігорю Пилатюку, кафедрі камерного ансамблю і квартету ЛНМА імені Миколи Лисенка та її завідувачу доценту Тетяні Слюсар, модератору конференції Ніні Дикій за високопрофесійну організацію наукового заходу, автору проекту Наталії Вакулі за чудовий концерт, присвячений пам’яті видатного педагога, професора Тетяни Шуп’яної, усім виконавцям, іхнім творчим керівникам й доповідачам за прекрасні та змістовні теми, які створили образи визначних постатей камералістики.

Анна ШКОЛЬНІКОВА