kyiv-sax-quartet

Київський квартет саксофоністів Національної філармонії України – унікальний, єдиний у своєму роді вітчизняний колектив, добре знаний на батьківщині та в світі, не потребує особливого представлення. Цьогоріч він святкує 35-річчя від дня заснування і з цієї нагоди випустив черговий аудіоальбом «Український саксофон»

І все ж згадаємо трохи історії. Квартет заснував 1985 року Юрій Василевич – кларнетист і саксофоніст, музикант оркестру Національної опери України, багаторічний педагог Національної музичної академії України імені Петра Чайковського, фундатор у ній класу саксофона, великий ентузіаст своєї справи, заслужений артист України, лауреат Премії імені Миколи Лисенка. Прикметно, що ансамбль був сформований під егідою Спілки композиторів України (як і багато інших знаних тепер колективів, зокрема, наприклад, Національний ансамбль солістів «Київська камерата») і до його складу входили учні Юрія Василевича.

До слова, ряд українських композиторів, натхнені творчістю колективу, написали для нього чудові твори. Це Ганна Гаврилець, Віталій Годзяцький, Віталій Губаренко, Євген Дергунов, Жанна й Левко Колодуби, Олександр Козаренко, Володимир Рунчак, Іван Тараненко, Кармелла Цепколенко, Михайло Чембержі, Володимир Шумейко та інші.

Відтоді квартет пройшов славний шлях. Деякі його учасники періодично змінювалися, але художнім керівником завжди залишався, як тепер модно казати, автор проєкту Юрій Василевич. 2003 року ансамбль отримав новий «порт приписки» – Національну філармонію України й поніс далі славу української музичної культури по всіх усюдах (окрім України, квартет гастролював у Білорусі, Росії, Бельгії, Греції, Італії, Польщі, США, Канаді, Угорщині, Франції та інших країнах). Було підготовано чимало програм, дано тисячі концертів, виконано безліч творів, отримано ряд нагород в Україні й за кордоном.

Зараз до складу квартету входять: заслужений артист України Юрій Василевич (керівник) – сопрано, заслужений артист України Михайло Мимрик – альт, Олександр Москаленко – тенор, заслужений артист України Сергій Гданський – баритон. Музиканти багато виступають, зокрема, нещодавно давали концерти на сході України, де їх завжди чекають і залюбки приймають.

Аудіоальбом «Український саксофон», випущений до ювілею колективу, належить уже до другого десятка альбомів квартету. Він є важливою віхою творчості артистів і за структурою відображує весь стилістичний і жанровий спектр їхнього репертуару.

Видання складається з трьох дисків. Перший «Перед тим, як…» містить фольклорні обробки й твори композиторів минулих століть (гайдуцькі, козацькі танці, менует з «Української симфонії» невідомого автора XIX століття, Концерт № 32 Дмитра Бортнянського, опуси Йоганна Себастьяна Баха, Турдйона, Генрі Берда, Луї Даккена та інших видатних європейських майстрів епохи Бароко).

На другому диску записані твори сучасних українських композиторів, здебільшого написані для цього квартету. Окрім авторів, які вже названі вище, зазначимо також Мирослава Скорика, Ірину Кириліну, Олександра Потієнка.

Третій диск презентує джазову українську музику. Адже загальновідомо, що саксофон нині є і залишається питомо джазовим музичним інструментом. Тут більшість творів – написаних або аранжованих патріархом українського джазу Євгеном Дергуновим, із котрим квартет і його керівник мали тривалі людські дружні й творчі стосунки.

Альбом «Український саксофон» загалом демонструє широку панораму музичних творів для цього інтернаціонального духового інструмента, у тому числі створених видатними українськими композиторами, а також високу професійну планку колективу, котрому під силу найскладніші творчі завдання.

Отже, Київський квартет саксофоністів Національної філармонії України святкує ювілей у розквіті сил та з вельми вагомими творчими досягненнями. Позаду – дуже яскравий і плідний шлях мистецького розвитку. Попереду, віримо, – не менш блискуча цікава дорога до нових вершин. Тож побажаємо музикантам великих успіхів! Многая літа улюбленому квартету!

Ольга ГОЛИНСЬКА