skoryk

Мирослав Скорик – видатний композитор, педагог, мистецтвознавець, диригент, піаніст, музично-громадський діяч. Герой України, народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, академік Національної академії мистецтв України, професор

Народився 13 липня 1938 року у Львові.  Походив з інтелігентної родини (його бабуcя була рідною сестрою славетної оперної співачки Соломії Крушельницької, яка першою помітила визначне музичне обдаровання хлопчика).  Почав навчатися музики в музичній школі у Львові 1945 року. У 1947-му родину Скориків було репресовано з політичних мотивів і вислано до Сибіру. Там Мирослав Скорик навчався гри на фортепіано в учениці Сергія Рахманінова Валентини Канторової.

Після смерті Сталіна родина змогла повернулася до Львова, де Мирослав у 1955–1960 роках студіював композицію у Львівській державній консерваторії (нині – Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка) під орудою професорів Станіслава Людкевича, Романа Сімовича та Адама Солтиса. Його дипломною роботою стала кантата «Весна» на вірші Івана Франка.

У 1960–1963 роках навчався композиції в аспірантурі Московської державної консерваторії імені Петра Чайковського під керівництвом професора Дмитра Кабалевського. У 1964 році захистив дисертацію на тему «Ладова система Сергія Прокоф’єва» й отримав науковий ступінь кандидата мистецтвознавства.

Із 1963-го працював у Львівській, а з 1966 – у Київській державній консерваторії (нині Національна музична академія України) імені Петра Чайковського, викладав теорію музики і композицію (з 1971 – доцент, з 1985 року – професор).

Мирослав Скорик – учитель багатьох відомих композиторів. Серед них – Євген Станкович, Іван Карабиць, Освальдас Балакаускас, Олег Кива, Ганна Гаврилець, Віктор Степурко, Володимир Зубицький, Олександр Козаренко, Богдана Фроляк, Віктор Теличко, Іван Небесний, Леся Горова та багато інших. Був почесним співголовою Національної спілки композиторів України.

У творчому доробку композитора представлені найрізноманітніші музичні жанри: опера, балети, «Реквієм», концерти (для оркестру, для різних інструментів з оркестром), симфонічні твори, камерні ансамблі різного складу, хорові, сольні опуси тощо. Покоління 1960-х знає його знамениті естрадні пісні: блюз-танго «Намалюй мені ніч», перший український твіст «Не топчіть конвалій». Маестро Скорик безпосередньо брав участь у створенні епохального фільму «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова та й багатьох інших. Його опера «Мойсей» – єдиний твір в Україні, який отримав благословення Папи Римського Іоанна Павла ІІ, а легендарна «Мелодія» є духовним гімном України.

Мирослав Скорик здійснив редакції оперних творів українських класиків, серед яких «На Русалчин Великдень» Миколи Леонтовича, «Купало» Анатоля Вахнянина, «Роксолана» Дениса Січинського.

У композиторській стилістиці Мирослав Скорик продовжував традиції львівської школи, дав модерну авторську візію українського, зокрема карпатського, фольклору і львівського міського й салонного музикування, а також джазу й сучасної популярної музики.

Його твори регулярно виконуються в Україні, Німеччині, Франції, Австрії, Швеції, Голландії, Болгарії, Чехії, Словаччині, Польщі, Великій Британії, США, Канаді та Австралії.

Будь-який опус Мирослава Скорика зачаровує, насамперед, мелодичним звучанням. Ця особливість музики композитора, звернена до людської душі, єднає усіх – і тих, хто не знає нот, і аматорів, і музикантів-професіоналів. «Музику потрібно писати так, щоб люди хотіли її слухати», – завжди був переконаний митець.

Прощання з Мирославом Скориком відбудеться: у середу (3 червня) в Києві об 11:30 в Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ (станція метро «Лівобережна»); у Львові – в четвер (4 червня) у Соборі Св. Юра, теж об 11:30.

Поховання – у п’ятницю (5 червня) на Личаківському цвинтарі.

За інформацією Національної концертної агенції «UKR Artists» і PR-компанії «Дель Арте»