«Lux aeterna. Псалми падіння». Національна філармонія України

5 грудня імпреза у Києві продовжить серію концертів проєкту «Lux aeterna. Psalms of falling», які відбулися у Німеччині – Штутгарті й Берліні

Новий проєкт ансамблю «Alter Ratio» присвячений дослідженню й розкриттю сенсів і взаємозв’язків між сучасними європейськими та українськими музичними явищами музичної культури. У програмі – твір Дьордя Лігеті й твори сучасних українських і болгарського композиторів, які поєднують акапельний спів та електронні експерименти.

Основна тема проекту «Lux Aeterna. Псалми падіння» – памʼять: тяглість української і європейської культур; вшанування класика музичного авангарду Дьордя Лігеті до 100-річчя від дня народження; збереження памʼяті полеглих українських митців, які стали на захист України від російської агресії.

Каркєлов, Коломієць, Приходько, Шалигін, Загайкевич

Програма включає спеціально написані для ансамблю Alter Rario, на замовлення керівника – Ольги Приходько, твори – як пам’ять про всіх загиблих українських митців. У цьому проекті взяли участь українські та болгарський композитори – Алла Загайкевич, Петер Керкєлов, Максим Коломієць, Максим Шалигін. Написані ними твори є екпериментами із голосом та електронікою.

Проект продовжує мистецькі пошуки поєднання акапельного співу та електроніки, якими ансамбль займається останніми роками. Українська школа електронної музики самодостатня і активно розвивається. Свого часу Лігеті був піонером у цій галузі. Пошук звʼязків між Лігеті, елеткронною та хоровою музикою розкриває один із багатьох сенсів цього проекту.

Виконання твору «Lux aeterna» є даниною памʼяті Дьордя Лігеті, класика музичного авангарду, якому 2023-го виповнилося б 100 років. Твори цього композитора визначили розвиток класичної акустичної та електронної музики на багато десятиліть уперед. Його найвідоміший вокальний твір «Lux aeterna» – 16-голосна вокальна композиція вважається переломним моментом у вокальній музиці: ширяючі звукові хмари, ритм, який розчиняється в звукопросторі. Все це створює магічну привабливість, яка була революційною на той час.

У проєкті ансамблю твір відіграє роль реквієму за загиблими митцями та є лейтмотивом усього дійства. «Alter Ratio» представляє «Lux Aeterna» у версії, яка замінює чотири з 16-ти голосів електронікою, – також як символ і в пам’ять про зниклі голоси українських митців і загиблих на війні.

Головною особливістю та інновацією цього проєкту є експериментування в плані поєднання живого акустичного звучання акапельного вокального ансамблю та електроніки. Чотири композитори написали твори для вокального ансамблю та електроніки. Кожен із них використав електроніку по-своєму – це і звичайний ансамблевий спів, і запрограмована партія електроніки, і комбінування живих тембрів з електронрими, і формування нових тембрів на основі синтезу даних, електронна обробка голосу в реальному часі тощо. Для класичної музики це досить новий напрямок, який активно розвивається.

За останні десятиліття люди й технології такою мірою переплелися, що ми часто навіть не можемо відокремитися від технічних пристроїв. Наскільки це можна знайти в класичній музиці, а тим більше в канонічних текстах? Ступінь, до якого культурна, генетична пам’ять минулих поколінь композиторів і музикантів, може працювати у створенні композицій на канонічні тексти, є ще одним викликом для цього.

Ольга Приходько

Людина, техніка, сакральність, культура пам’яті та смерть – головні теми проєкту. А складність технічної реалізації – поєднання електроніки й живих голосів – його технічна новинка.

Із нагоди 100-річчя від дня народження композитора Дьєрдя Лігеті, його шедевр «Lux Aeterna» (1966) є відправною точкою програми. Український вокальний ансамбль «Alter Ratio» представляє «Lux Aeterna» у версії, яка замінює чотири з 16 голосів електронікою, – також як символ і в пам’ять про зниклі голоси українських артистів і загиблих на війні.

Далі йдуть нові твори для вокального ансамблю та електроніки українських і болгарських композиторів Петра Керкєлова, Алли Загайкевич, Максима Коломійця й Максима Шалигіна.

Учасники концерту: Вокальний ансамбль сучасної музики «Alter Ratio»; артистична директорка та диригентка – Ольга Приходько; електроніка – Алла Загайкевич; звукорежисер – Андрій Шахадинець.

Проєкт підтримується у рамках Projektfonds Ukraine від Goethe-Institut, що фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини з метою зміцнення стійкості культурних та освітніх партнерів в Україні.

Партнери: Ernst von Siemens Musikstiftung; GVL Ukraine Aid – Gesellschaft zur Verwertung von Leistungsschutzrechten mbH; Ukrainian Institute, Donemus Publishing BV.

За інформацією пресрелізу