medytaysiyi-fargas

9 листопада Національний ансамбль солістів «Київська камерата» під орудою диригента Рока Фаргаса (Іспанія – Німеччина) представлять на сцені Колонного залу імені Миколи Лисенка нову програму «Медитації в часі»

Цей концерт, підготовлений Kharkiv Musiс Fest’ом спільно з Національною філармонією України, можна сміливо назвати вечором гучних прем’єр: перший виступ в Україні молодого маестро Рока Фаргаса з Національним ансамблем солістів «Київська камерата», прем’єра твору сучасного композитора Дмитра Малого та «Медитацій» Валентина Бібіка, які тривалий час не виконувалися в Україні.

«“Час чує нас” – написав відомий стріт-артист Гамлет Зіньківський на одному зі зруйнованих будинків Харкова в перші дні повномасштабного вторгнення росії в Україну 2022 року. Але важливо також відчувати пульс історії. Саме про це – програма, представлена фестивалем Kharkiv Musiс Fest у співпраці з Національним ансамблем солістів “Київська камерата” й диригентом Роком Фаргасом, – розповідає ведуча концерту, програмна директорка фестивалю Юлія Ніколаєвська. – Основою програми є твори українських композиторів Валентина Бібіка й Дмитра Малого, кожен з яких по-своєму чує час».

Спеціально для концерту було наново набрано партитуру і голоси «Медитацій» Валентина Бібіка, що уможливлювало подальше сценічне життя твору. Сольна партія опусу Бібіка завершується на клавесині, прозорий звук якого немов відраховує хвилини людського життя.

Для ансамблю солістів «Київська камерата» Дмитро Малий зробив окрему версію своєї Пасакалії «Остання пісня янгола» для камерного оркестру, тож це буде прем’єра. Твір завершений у Харкові 2022 року. Це – музика про вічний смуток від неможливості дотику до нескінченного, образ надії та віри у майбутнє.

Композитори-сучасники Бела Барток і Мануель де Фалья вражаюче схожі за пристрасністю, з якою досліджували народну музику своїх країн. Обидва були змушені покинути батьківщину – Барток через Другу світову війну, а де Фалья через громадянську війну в Іспанії. Попри це, «Румунські танці» Бартока сповнені гумору й винахідливості, а El Amor Brujo Мануеля де Фальї – твір, що зосереджений на мирі, красі й правді.

«За моїм відчуттям “Прощальна” симфонія Гайдна в програмі служить гострим нагадуванням про важливість визнання благополуччя тих, хто служить у складних умовах, – коментує диригент Рок Фаргас. – Її заключний спокій у мажорі нагадує всім, що надія є завжди, навіть у найтемніші хвилини життя».

Рок Фаргас уперше відвідає нашу країну: «Мені надзвичайно шкода, що мій перший візит до України відбудеться в цей важкий для вас час, – ділиться молодий маестро. – Звичайно, вам потрібна зброя. Але я вірю і в те, що в період війни потрібна і культура, музика, бо це дає людям відчуття повноцінного життя».

Солістом концерту є Максим Шадько – піаніст, щиро закоханий у творчість Валентина Бібіка, лауреат багатьох міжнародних конкурсів. Максим презентує авторські концептуальні програми, не раз виступав як соліст із Національним симфонічним оркестром України, Харківським філармонійним оркестром, Молодіжним симфонічним оркестром «Слобожанський». З 2023 року музикант – соліст Національної філармонії України.

Організатори події – благодійний фонд «Толока», Kharkiv Musiс Fest та Національна філармонія України. Концерт пройде за підтримки Goethe-Institut Ukraine.

Довідкова інформація:

#studytalk Roc

Рок Фаргас родом із Барселони, вивчав музику в Кембридзькому університеті, де почав диригувати симфонічним оркестром. Здобув ступінь магістра з історичного виконавства та оркестрового диригування в Королівській академії музики в Лондоні.

Зараз Рок є студентом класу оркестрового диригування у Вищій школі музики Ференца Ліста у Веймарі. З квітня 2023-го Фаргас – стипендіат Forum Dirigieren des Deutschen Musikrates у Німеччині. Диригував такими оркестрами, як симфонічний оркестр Єнської філармонії, оркестром Ангальтського театру Дессау, Державної капели Веймара, Філармонії Південної Вестфалії, Тюринзької філармонії, Градецької філармонії, Cardiff Sinfonietta, Філармонії в місті Русе, Софійської філармонії та Оркестром Vigo 430.

Окрім виступів у Європі, нещодавно здійснив прем’єру шести композицій у Нью-Йорку, диригуючи проєктом сучасної музики, спільним з Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar і Манхеттенською школою музики, а також диригував іспанською сарсуелою «El Trust de los Tenorios» Хосе Серрано в Королівському оперному театрі Мумбаї, Індія.

Kharkiv Music Fest – один із найочікуваніших музичних фестивалів міста. Цього року він розпочався 13 квітня й закінчився 30 червня. Відмінною рисою фестивалю 2023-го стало те, що у програмі звучали переважно українські імена як музикантів, так і композиторів. Окрім музичних заходів, на харків’ян щороку чекають акції експериментальної та освітньої програми й візитівка фесту – розфарбовані піаніно на вулицях Харкова.

За інформацією пресрелізу