Традиційно у найпоетичнішу пору року – на перетині весни й літа 43-й Міжнародний фестиваль музичного мистецтва «Віртуози» запрошує львів’ян і гостей міста насолодитись музичними композиціями та почути гру музикантів-віртуозів з усього світу!
Цей фестиваль – один із найстаріших і наймасштабніших в Україні. Незмінним його організатором є Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика.
У 2024 році фестиваль триватиме 17 днів: упродовж 16 травня – 2 червня. 17 концертних подій символічно об’єднають минуле і теперішнє та вкотре нагадають світові про непохитну віру українців у наш мистецький ренесанс, а також силу музичних творів, що здатні зцілювати серця.
Серед основних фестивальних акцій яскраво постає відкриття 17 травня, котре, попри різні твори у програмі, має назву «Цвіт папороті». Євген Станкович, наш визначний сучасник, ще у 1978 році написав фолк-оперу «Коли цвіте папороть». Тоді прем’єрі не судилося відбутись, – незважаючи на те, що по Києву вже майоріли афіші, були запрошені слухачі, радянська цензура вирішила заборонити твір. Він був надто яскравим, сповненим вільного українського духу, а до розвалу імперії було ще понад 10 років. Цього ж разу вперше в Україні прозвучить симфонічна сюїта за мотивами згаданої опери.
Під час фестивалю лунатимуть композиції, які народжені сьогодні, – якщо не на зламі тисячоліття, то точно на зламі боротьби й очікування. Наприклад, серед творів сучасних українських композиторів – «Святий Боже» Олександра Родіна, написаний в Києві під час повітряної тривоги на церковні тексти.
Ще одна світова прем’єра – «Високий замок» Євгена Оркіна. Опус постав на замовлення оркестру INSO-Львів. У паралель із ним вписується й твір Мортена Єссена – данського автора, який приїде зі своїм проєктом-присвятою Україні під назвою «Київ» разом зі скрипалькою Наталією Гордєєвою. Програма 30 травня у Львові називається «Перша повітряна тривога».
26 травня диригентка Вікторія Жадько з «Віртуозами Львова» презентує роботу української композиторки Алли Сіренко «Меса для України», створену 35 років тому з вірою, що ця Україна відбудеться. Зараз, у час боротьби, твір здобуває нове звучання, стає молитвою за Україну.
28 травня з Дніпра у Львів приїде відомий диригент Айдар Торибаєв, для якого фестиваль «Віртуози» пов’язаний із ностальгічними емоціями. Адже впродовж 2007–2013 років маестро був головним диригентом і художнім керівником Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії.
Ми почуємо й інших гостей фестивалю. Зокрема, 1 червня виступить французька співачка Серін де Лабо, яка вивчає український репертуар. Як правило, теоретики пишуть про пошуки українського в європейському контексті. А зараз європейська суть вплітається в українські реалії, що теж є новим.
Продовженням цієї лінії є твір, що звучатиме на концерті-закритті 2 червня як прем’єра: Фортепіанний концерт Віктора Косенка. У цій же програмі «Симфонія. Любов» постане світова прем’єра Третьої симфонії Богдани Фроляк, написану на замовлення директора Львівської національної філармонії, диригента Володимира Сивохіпа.
За матеріалами пресрелізу