Музика, постаті, відкриття: червень у Музеї Соломії Крушельницької

Перший місяць літа Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької зустрічає розмаїттям культурних подій – понад 20 заходів, серед яких піші екскурсії, камерні концерти, лекції та благодійний вечір на підтримку Збройних Сил України

Червень – це не лише початок літа, а й пора глибших слухань, нових інтерпретацій і музичних відкриттів. На вас чекають камерні діалоги з класикою, голоси юних виконавців, музично-поетичні зустрічі й пішохідні мандрівки крізь історію міста й мистецтва.

Цього місяця Музей Соломії Крушельницької виходить за межі власного простору – події також проходитимуть у Львівському фотомузеї та Музеї Міста, де музика переплітатиметься з пам’яттю, словом і візуальним наративом. (Щодо проведення заходів не в приміщенні Музею Крушельницької зазначено в анонсах.) Детальніше – далі.

Неділя, 01.06 о 14:00 – Лекція Любові Кияновської пам’яті Мирослава Скорика. Музикознавиця, професорка, авторка численних монографій Любов Кияновська запрошує на лекцію у салоні Соломії Крушельницької, присвячену постаті Мирослава Скорика – одного з найвпливовіших українських композиторів ХХ–ХХІ століть. Мирослав Скорик – автор легендарної «Мелодії», музики до фільму «Тіні забутих предків» режисера Сергія Параджанова, опери «Мойсей», а також численних камерно-інструментальних, симфонічних, вокальних і фортепіанних творів – став символом української музичної сучасності.

Неділя, 01.06 о 17:00 – Концерт юних музикантів за участі учнів Дрогобицької музичної школи № 1 імені Северина Сапруна. Скрипаль Орест Мурза (15 років) і піаністка Соломія Герасимович (14 років) виконають твори Анатолія Кос-Анатольського, Станіслава Людкевича, Костянтина Данькевича та інших українських композиторів. Це той випадок, коли музика говорить мовою юності – відкритою, чутливою й дуже справжньою.

Вівторок, 03.06 о 18:00 – Іванна Синенька-Іваницька – український голос на німецьких сценах. Вихована в інтелігентній родині на Тернопільщині, Іванна Синенька-Іваницька навчалася в Празькій консерваторії, виступала на європейських сценах, працювала в Ужгородському театрі під керівництвом Миколи Садовського. У міжвоєнний період вона стала однією з перших, яка здійснила радіозаписи українських пісень у Празі, Львові та Відні. Про життєвий і творчий шлях Іванни Синенької-Іваницької, її співочу манеру, долю і внесок у розвиток української музики розповість лекторка — наукова співробітниця Музично-меморіального музею Галина Огорчак.

Вхід вільний. Адреса: Львівський фотомузей, вулиця Коперника, 17.

Середа, 04.06 о 18:00 – Концерт камерної музики у салоні Крушельницької за участі студентів кафедри камерного ансамблю та квартету ЛНМА імені Миколи Лисенка. У програмі прозвучать твори європейських композиторів XIX–XX століть, що відзначаються індивідуальним мовленням і глибоким емоційним наповненням: від романтичної щирості Едварда Гріга та камерного ліризму Нільса Гаде до експресивної драматургії Франса Шуберта й новаторського звучання Леоша Яначека.

Четвер, 05.06 о 14:00 – Концерт юних музикантів за участі учнів Соснівської школи мистецтв. Салон Соломії Крушельницької знову наповниться звуками дитячої щирості, музичної зосередженості та перших сценічних кроків. Ця імпреза – не лише про ноти, а шлях до себе. Про те, як навчання музики стає простором росту, де поряд і хвилювання, і радість від подолання труднощів, і бажання дарувати творчість іншим. Молоді виконавці зіграють опуси, які стали для них маленькими відкриттями – у звучанні, розумінні, самовідчутті на сцені.

Четвер, 05.06 о 18:00 – Музично-поетичний вечір Союзу українок. До 35-річчя відновлення діяльності Союзу українок у Львові в салоні Крушельницької відбудеться літературно-музичний вечір, присвячений творчості Богдана-Юрія Янівського. Композитор-пісняр, автор музики до вистав, фільмів і телепроєктів, Янівський глибоко вписався в історію українського музичного мистецтва. У його музиці – ліричність, театральність і емоційна глибина, у піснях – мелодії, що зворушують серце. Прозвучать як добре знані, так і маловідомі твори композитора на слова Богдана Стельмаха, Ліни Костенко, Петра Шкраб’юка, Миколи Ільницького, Маркіяна Шашкевича та інших авторів.

Субота, 07.06 о 15:00 – Музей Крушельницької: відкриття експозиції. Музей Соломії Крушельницької відчиняє двері оновленої експозиції після ремонту! Ви побачите унікальні артефакти з особистого архіву примадонни – раритетні фотографії, рукописи, оцифровані документи, театральні афіші, рецензії та особисті речі. Це не просто музейна виставка – то емоційна подорож у світ Соломії, жінки, яка увійшла в історію світової опери.

Субота, 07.06 о 18:00 – Концерт скрипкової романтичної мініатюри. У виконанні скрипалів Ярослава Яровенка та Андрія Шутки у співпраці з піаністкою Оксаною Бассою прозвучать камерні твори, які репрезентують різноманіття національних стилів, жанрових форм і скрипкових технік європейського романтизму. Програма охоплює блискучу іспанську темпераментність Пабло Сарасате, емоційний драматизм Едуара Лало, елегійну північну глибину Яна Сібеліуса, а також рідкісні мініатюри Сальваторе Леонарді й інших композиторів. Ці твори вражають витонченістю мелодизму, тонкою гармонією і багатством колористики, водночас потребуючи від виконавців віртуозності, музичної чутливості та сценічної виразності.

Неділя, 08.06 о 15:00 – Піша екскурсія: Львів театральний. Місто має давні театральні традиції, що охоплюють різні форми сценічного мистецтва – від вертепу, «шкільної драми» й театралізованих видовищ просто неба до європейського театру commedia dell’arte. Перший стаціонарний театр у Львові – Цісарсько-королівський привілейований театр – розпочав діяльність у 1776 році. Відтоді відвідування театрів стало улюбленою розвагою львів’ян. Запрошуємо дізнатися більше про історію львівських театрів XVIII–XX століть і видатних виконавців під час пішої екскурсії Данути Білавич.

Місце збору: вул. Соломії Крушельницької, 23.

Неділя, 08.06 о 18:00 – Вечір вокальної та інструментальної музики у салоні Крушельницької за участі студентів ЛНМА імені Миколи Лисенка. У програмі – твори Миколи Лисенка, Остапа Нижанківського, Бориса Лятошинського, Федора Надененка, скрипкові мініатюри Михайла Вериківського, а також інструментальні композиції Юрія Іщенка та інших українських композиторів. Цей концерт стане можливістю почути багатогранність українського музичного мистецтва – від ліричних солоспівів до віртуозних інструментальних п’єс.

Вівторок, 10.06 о 18:00 – «Мої почування і моє серце були завжди українськими». Піаністка Любка Колесса. Видатна виконавиця Любка Колесса (1902–1997) є легендарною постаттю в національній і світовій музичній культурі. Вона не лише прославила українське фортепіанне мистецтво на міжнародних сценах, була високим професіоналом, а й стала символом досконалості, вишуканості й жіночої чарівності. Про життєвий і творчий шлях Любки Колесси розповість лекторка Данута Білавич, завідувачка наукового відділу Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької.

Вхід вільний. Адреса: Львівський фотомузей, вулиця Коперника, 17.

Середа, 11.06 о 14:00 – Концерт юних музикантів за участі учнів Дрогобицької музичної школи № 1 імені Северина Сапруна. Молоді виконавці привезуть до Львова те, чим живуть щодня: хвилини праці, хвилювання перед виступом, гордість за власний прогрес і, головне, любов до музики. Прозвучать твори, які діти вивчали з терпінням і натхненням. Цей концерт – нагода побачити, як народжується музична особистість. Це ще не досконалість, але вже справжність. А ще – радість бути почутим.

Четвер, 12.06 о 17:00 – «Наш не свій»: Kammersänger Модест Менцинський. Лекція Ірини Криворучки. «Героїчний тенор, який підкорив Європу», «некоронований король тонів», «володар людських сердець» – так міжнародні критики оцінювали талант українського оперного співака світової слави Модеста Менцинського. Феноменальний голос, багатий репертуар і непересічний драматичний талант цього митця полонили вибагливих слухачів і вражали найприскіпливіших музикознавців у багатьох європейських країнах.

150-річний ювілей Модеста Менцинського відзначаємо цього року. З цієї нагоди Музей історії Львова запрошує дізнатися більше про видатного тенора! Вхід вільний за попередньою реєстрацією: https://docs.google.com/forms/d/1VCVjQo1tWSbDfhnLnofsWiuvdcoqPWhFr0OC422mvH4/edit

Адреса: Музей Міста, площа Ринок, 1.

Субота, 14.06 о 15:00 – Екскурсія: місцями музики і цвітіння. Літо – час, коли Львів розквітає у всій красі. Місто огортає аромат квітів, а вулички наповнюються барвами. Саме в цю пору ми запрошуємо вас на пішу екскурсію. Під час прогулянки розповідатимемо про багату музичну культуру Львова, інституції, пов’язані з музичним мистецтвом, а також видатних митців, що жили та творили у нашому місті. Ви дізнаєтеся більше про Франца Ксавера Моцарта, Станіслава Людкевича, Мирослава Скорика, Володимира Івасюка, Ігоря Білозора та інших митців, чия творчість стала частиною львівського культурного спадку. Екскурсію підготували: Данута Білавич та Анна Якимишин.

Місце збору: вулиця Соломії Крушельницької, 23.

Субота, 14.06 о 18:00 – Благодійний вечір української музики в салоні Крушельницької. Музей Соломії Крушельницької запрошує на благодійний вечір, що відбудеться на підтримку Збройних Сил України. У концерті візьмуть участь артисти Львівського національного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької: Сергій Григоренко, Олександр Зозуля, Галина Гарбіт, Анастасія Вівчар та Максим Сальніков. Вони виконають шедеври української музики, даруючи слухачам неповторні музичні враження та водночас об’єднуючи нас у спільній меті – підтримати наших воїнів.

Вхід вільний за умови благодійного внеску!

Неділя, 15.06 о 18:00 – Багателі Сильвестрова. Віталій Дворовий. Цього вечора слухачі матимуть змогу зануритися у світ багателей у виконанні піаніста Віталія Дворового. Багатель – це невелика музична п’єса, легка за звучанням, технічно нескладна та граціозна за характером. У багателях Сильвестров створює своєрідну форму «тональної атональності», де мелодійні лінії спираються на тональну сферу, але водночас виходять за її межі, зберігаючи прозорість і внутрішню гармонію.

Основна естетична ідея Сильвестрова – музика як миттєвий відбиток емоцій та переживань, що резонують із простором і часом. Багатель у його інтерпретації – це не просто мініатюра, а самодостатня музична рефлексія, котра залишає глибокий емоційний слід.

Вівторок, 17.06 о 18:00 – Михайло Голинський, король українських тенорів. Минуло 135 років від дня народження відомого українського оперного і камерного співака (героїчного тенора), великого патріота України Михайла Голинського (1890–1973). Його називали «королем українських тенорів», «українським Карузо», спадкоємцем видатних співаків – Олександра Мишуги, Соломії Крушельницької, Модеста Менцинського. Його вітали як короля у Львові, Варшаві, Берліні, Одесі, Києві, Харкові, Оттаві, Торонто… Найбільшою мрією Михайла Голинського було виступати зі сцени українською мовою свого рідного народу.

Про життєвий і творчий шлях Михайла Голинського розповість лекторка – Данута Білавич, завідувачка наукового відділу Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької.

Вхід вільний. Адреса: Львівський фотомузей, вулиця Коперника, 17.

Субота, 21.06 о 15:00 – Піша екскурсія: місцями львівської сецесії. Наукова працівниця Анна Якимишин розповість про забудову Львова кінця XIX — початку XX століття, вплив сецесії на архітектуру міста, його мистецьке середовище та побут львів’ян.

Місце збору – площа Соборна (зупинка трамваю № 3).

Субота, 21.06 о 18:00 – Камерний вечір австрійської духової музики у салоні Крушельницької. У програмі – твори від епохи класицизму до ХХ століття: від Гайдна, чия музика окреслила основи класичної форми, до Карла Пільса – австрійського композитора, що поєднав традицію із модерними інтонаціями XX століття.

Труба – символ фанфарної величі і водночас інструмент тонких барв – у поєднанні з фортепіано розкриє нові відтінки знайомих стилів. Виконавці – Олександр Баклаженко (труба) та Марія Федина (фортепіано) – представлять добірку камерних творів, які рідко звучать у концертному житті, проте заслуговують на особливу увагу. Вишукана акустика салону Соломії Крушельницької лише підсилить ефект камерності та близькості до музики.

Вівторок, 24.06 о 18:00 – Українська віденка Іра Маланюк. «Я українка з Галичини», – так про себе казала Іра Маланюк, одна з найяскравіших оперних примадон (мецо-сопрано) середини ХХ століття. Її артистичне обдаровання вирізнялося природністю, абсолютним музичним слухом, блискучим драматичним талантом і чарівною зовнішністю.

Із незмінним успіхом вона виступала на провідних оперних сценах світу. Упродовж багатьох років найвпливовіші критики називали її ім’я серед найкращих інтерпретаторок творів Ваґнера й Моцарта. Про життєвий і творчий шлях Іри Маланюк розповість Ірина Криворучка, зберігачка фондів Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької.

Вхід вільний. Адреса: Львівський фотомузей, вулиця Коперника, 17.

Середа, 25.06 о 18:00 – Вокальний вечір у салоні Крушельницької. Спів Наталії Попілевич пролунає у співзвуччі з фортепіано та струнним квартетом, наповнюючи простір камерною глибиною і м’якістю. У програмі – арії з опер Джузеппе Верді, Джованні Перголезі, Костянтина Данькевича, Євгена Юцевича, а також ліричні твори композиторів Мечислава Карловича, Франца Шуберта, Бориса Кудрика, Ярослава Лопатинського, Федеріко Лонґаса. Особливу атмосферу створять і українські народні пісні в авторських обробках. Це буде вечір, де музика відгукується на кожен внутрішній рух і створює простір щирого, живого переживання.

Отже, запрошуємо провести червень разом із нами — в атмосфері музики, пам’яті та натхнення.

За інформацією пресрелізу