zastavka

28 травня відбудеться концерт Фестивального оркестру KharkivMusicFest. Уперше в Харкові на концерті «Нездійсненна зустріч: Брамс – Борткевич» у рамках фестивальної програми прозвучать Скрипковий концерт визнаного європейцями харків’янина Сергія Борткевича та Симфонія № 2 видатного німецького композитора Йоганнеса Брамса

«Вибір композиторів і їхніх творів не випадковий. Авторів розділяють роки, але об’єднує, по-перше, любов до Відня, куди обидва переїхали у другій половині життя, а по-друге в тому, що синергія західноєвропейської та східноєвропейської музики вплинула на творчість обох, – коментує Віталій Алексейонок, артистичний директор фестивалю. – Наш концерт – символічна зустріч різних культур та епох в одному культурному просторі Харкова, українського міста, найближчого до кордону з росією, яке зараз під ворожими обстрілами, живе і продукує мистецтво.

Ця подія є знаковою: Скрипковий концерт Борткевича вперше виконується в Харкові. Організатори фестивалю повертають цю музику до життя! І це яскраво демонструє спільний культурний код української та європейської культур».

Концерт для скрипки написаний Сергієм Борткевичем у Харкові 1915 року, але вперше виконаний у 1922-му у Відні. Цей твір сповнений глибоких почуттів. Головна його тема – доля самотньої, вразливої особистості, що протистоїть негараздам, але прагне щастя. Цей мінорний за тональністю опус загалом дуже світлий та оптимістичний.

Друга симфонія Брамса народилася в єдиному творчому пориві улітку – восени 1877 року. Її прем’єра відбулася тоді ж, 30 грудня під керуванням відомого диригента Ганса Ріхтера у Віденській філармонії і мала тріумфальний успіх. Композитора викликали після кожної частини, а третя бісувалася одразу ж на вимогу публіки.

Уся музика твору просякнута світлом. Вона сповнює слухачів майже тріумфальним почуттям, що посилюється вишуканим використанням Брамсом духових інструментів, створюючи по-справжньому грандіозний ефект. Сам композитор у рукописі партитури підписав вірш Гейне «Так солодко любити весною».

Хоча Брамс і Борткевич народилися в різних країнах, між ними були епохи і в житті вони ніколи не зустрічалися, у цьогорічному мистецькому просторі KharkivMusicFest їхні твори органічно поєднані в одному концерті. Це – наш посил світові: музика українських композиторів може і має виконуватися на найкращих сценах Європи нарівні з творами великого Брамса.

«Концерти Фестивального оркестру KharkivMusicFest завжди були родзинкою фестивалю. Його склад щоразу є унікальним, до нього входять музиканти з найкращих оркестрів і камерних колективів України, і щороку колектив змінюється. Уперше Фестивальний оркестр KharkivMusicFest зібрався 2018 року, ставши першим подібним проєктом в Україні, – розповідає Марія Горбонос, виконавча директорка фестивалю. – У різні роки в оркестрі брали участь музиканти з провідних світових колективів, таких як Люцернський фестивальний оркестр, Симфонічний оркестр BBC, Чеський філармонійний оркестр, Королівський філармонійний оркестр Стокгольма, Національний оркестр Бельгії, Грузинський і Словацький філармонійні оркестри та інші. З ним виступали такі солісти, як Вацлав Дворжак, Агата Шимчевська, Володимир Микитка, Тіль Хоффман, Мирослава Которович, під керівництвом диригентів Фахраддіна Керімова, Івана Чередниченка та інших».

До складу Фестивального оркестру-2024 увійдуть виключно українські виконавці – музиканти оркестрів Харківського національного академічного театру опери та балету, Національної філармонії України, Харківської обласної філармонії, студенти і викладачі Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського.

Солістом стане Михайло Захаров (альт, Австрія), лауреат міжнародних конкурсів. Він народився у Харкові та з відзнакою закінчив Харківську середню спеціальну музичну школу-десятирічку для обдарованих дітей. У 2005-му переїхав до Австрії та почав навчатися в Університеті музики і театрального мистецтва міста Граца в класі професора Бориса Кушніра.
Як соліст виступав із Харківським філармонійним та Одеським національним філармонійним оркестрами, Національним ансамблем солістів України «Київська камерата», Київським камерним оркестром, Camerata Helvetica St. Gallen (Швейцарія), Dubrovnik Symphony Orchestra (Хорватія) та Orkiestra Kameralna Capella Bydgostensis (Польща). Наприкінці 2016 року з успіхом дебютував у експериментальному театрально-музичному проєкті «365» на сцені Харківського театру опери та балету, в якому виконав концерти для скрипки з оркестром Антоніо Вівальді та Астора П’яццолли.

«Для мене величезна честь бути у Харкові, разом із харків’янами, у ці буремні для України часи, – коментує Михайло Захаров. – Глибоко символічно для мене, що саме музика Борткевича, чиє життя також було тісно пов’язане з Віднем і Харковом, прозвучить у моєму виконанні на цьогорічному KharkivMusicFest».

Диригуватиме в цей вечір Віталій Алексейонок, який з 2021 року є артистичним директором фестивалю KharkivMusicFest. Віталій привернув до себе міжнародну увагу після перемоги на Конкурсі диригентів Артуро Тосканіні 2021 року в Пармі (Італія). Окрім першої премії, він отримав приз глядацьких симпатій, приз за найкраще виконання опери Верді, а також інші призи та ангажементи. Від сезону 2022/23 Віталій Алексейонок працює у DeutscheOperamRhein (Дюссельдорф, Німеччина).

Президент KharkivMusicFest, відомий харківський меценат Сергій Політучий зазначив: «Це дійсно надзвичайний концерт – спалах світла та надії у темряві війни. Стійкість, родинна згуртованість і безумовно надихаюча відданість мистецтву всіх причетних зробили можливим проведення цього фестивалю у прифронтовому Харкові».

Від початку війни кожен приїзд і виступ запрошених виконавців із Європи потребував від них особистої мужності. Їхня участь у фестивальних концертах є вираженням великої поваги та захоплення Україною й незламним Харковом. Саме стійкість і величезна любов до музики генерального директора ХНАТОБ Ігоря Тулузова, який є одним зі співзасновників фестивалю, дали змогу KharkivMusicFest і цього року знайти безпечне місце для своїх заходів.

Концерти є відкритими для всіх охочих, але за попередньою реєстрацією (посилання на реєстрацію публікується на сторінці фестивалю у соцмережах разом із подією та знаходиться в її описі). Дізнаватись про фестивальні акції та новини можна на сторінці KharkivMusicFest у ФБ.

За інформацією пресрелізу