stabat-mater-abosa

Уже не один рік українсько-італійська культурна співпраця в галузі музики підтримується Посольством Італії в Україні та керівництвом Національної музичної академії України імені Петра Чайковського. Але завжди залишається місце для нового…

У п’ятницю, 26 травня, у Малому залі академії уперше в Україні прозвучав твір «Stabat Mater» маловідомого, але талановитого композитора, представника італійського бароко Джіроламо Абоса.
Концерт був організований за ініціативою пані Нансі Мілезіс Романо – відомої дослідниці, професійного диригента, дружини колишнього Надзвичайного і Повноважного Посла Італійської Республіки в Україні пана Фабріціо Романо.

Нансі Мілезіс Романо

Пані Нансі Мілезіс Романо вже давно співпрацює із представниками київської барокової школи. Вона закінчила Консерваторію Буенос-Айреса по класах фортепіано та співу. Після академічних студій у Сполучених Штатах Америки пані Романо зосереджується на глибокому вивченні старовинної музики в Римі й надалі присвячує свою творчість саме цьому музично-історичному шару мистецтва.

У 2007 році вона заснувала в Римі жіночий хор «Асоціації дружин Міністерства закордонних справ Італії», який виступає у провідних європейських столицях, а в 2013-му створює в Україні колектив «The Kiev Baroque Consort», і в даний час веде активну музичну діяльність одночасно в Римі та Києві.

Двадцять співачок з Італії разом із українським колективом представили чудовий, раніше невідомий нашим слухачам музичний твір Джіроламо Абоса у супроводі скрипки, альта, віолончелі й клавесина.
Пані Нансі у розмові розповіла, що давно захоплюється і вивчає саме італійське бароко. А Джіроламо Абос є представником потужної неаполітанської школи, учнем знаних митців Франческо Дуранте і Леонардо Лео. Хоча він народився на Мальті у 1715-му, проте в 10-річному віці переїхав до Неаполя, із яким здебільшого й пов’язаний його життєвий і творчий шлях аж до смерті у 1760 році.

Також пані Романо сказала, що дуже любить Україну, Київ, наших людей, відчуває себе тут вельми комфортно, тому дуже рада, що має можливості приїжджати з концертами. Вона вважає, що культурна дипломатія відіграє украй важливу роль у питаннях миру, особливо в наш непростий час. Саме завдяки такій співпраці київська інтелігенція (музична і не тільки) має змогу розширити світогляд і збагатитися досягненнями іншої культури.

Нагадаємо, що Нансі Мілезіс Романо є також засновником і арт-директором фестивалю італійського музичного бароко в Україні «Italia Festival Barocco». І вже у жовтні цього року всі охочі зможуть відвідати четвертий фестиваль, де звучатимуть неперевершені зразки італійської музики XVII–XVIII століть.

Олександр КРИВИЧ

Фото автора статті