kapella-koshytc

Свій славний ювілей один із найстаріших хорів України відзначить прем’єрним виконанням джазової меси Петера Шиндлера. Концерт відбудеться 21 грудня у Великому залі імені Героя України Василя Сліпака Національної музичної академії України.

Капела «Дніпро» Київського національного університету імені Тараса Шевченка веде свою історію з далекого 1843 року, коли при заснованому за дев’ять років до того Університеті Святого Володимира утворився хоровий осередок. Спочатку хор діяв як церковний, але згодом набув світського статусу. У різні часи з колективом працювали такі корифеї української музики, як регенти Ассінг і Сохановський, Володимир Станіславський; композитори Микола Лисенко, Яків Яциневич, Яків Калішевський, Порфирій Демуцький, Олександр Кошиць.

Серед історично-знакових подій у житті хору – перше виконання понад 100 років тому у Києві всесвітньо відомої різдвяної пісні «Щедрик» Миколи Леонтовича. Згодом частина співаків цього колективу долучилася до капели Кошиця, яка взимку 1919-го виїхала у концертне турне для популяризації української музичної культури.

Протягом 180 років хор не переривав своєї діяльності, іноді через заборону української мови працював і в підпіллі. Сьогодні капела продовжує виконувати свою місію, налагоджуючи культурну дипломатію в численних проєктах з іноземними колективами. До повномасштабного вторгнення хор активно гастролював та перемагав на міжнародних конкурсах.

Твір, який музиканти обрали для відзначення ювілею капели, набув великої популярності у Європі. Німецький композитор Петер Шиндлер написав його у 2001 році. The Missa in Jazz унікальна своїм еклектичним стилем: вона всотала у себе григоріанський хорал і романтичне звучання, строгий контрапункт і техніки фуги Баха, джазові ритми і драм-рол, клезмер і блюз. Таким чином латинський текст меси отримав нову інтерпретацію. Хор супроводжуватиме акомпанемент саксофона, барабанів, бас-гітари і фортепіано.

«В останні роки жанр джазової меси поступово зі стилістичного різновиду перетворюється в автономний жанр – зі своїми особливостями, при цьому зберігаючи значення духовних ідеалів у сучасній музиці. Яскравим прикладом цього явища є “Missa in Jazz” Петера Шиндлера, надзвичайно цікава музично та насичена в емоційному плані. Ми отримали величезне задоволення вивчаючи її», – розповіла художня керівниця капели Софія Трусенко.

Виконанням джазової меси капела продовжує популяризувати в українському виконавському просторі зарубіжні твори полікультурного спрямування. Зокрема, кілька років тому колектив здійснив подібний проєкт, виконавши уперше в Україні месу у стилі танго (Misa a Buenos Aires) Мартіна Палмері.

За інформацією прес-релізу

Центральне фото: хор Університету Святого Володимира у 1910-х рр. У центрі – Олександр Кошиць. Фото надала Тіна Пересунько