symfoniya-peremozhna-almashy

18 лютого у Львівському органному залі відбудеться світова премʼєра Симфонії «Переможної» сучасного українського композитора Золтана Алмаші

Твір написано на замовлення Львівського органного залу, зокрема його директорів Івана Остаповича і Тараса Демка. Премʼєру виконає Академічний симфонічний оркестр Луганської філармонії під орудою Івана Остаповича. Одночасно здійснюватиметься її запис, який буде презентовано в проєкті Ukrainian Live Classic.

Золтан Алмаші – відомий композитор, віолончеліст, педагог, соліст-інструменталіст Національного ансамблю солістів «Київська камерата». Автор близько ста творів, один із найчастіше виконуваних в Україні. Лауреат міжнародних конкурсів як віолончеліст і композитор, володар двох престижних премій у сфері класичної музики – імені Левка Ревуцького (2003) та імені Бориса Лятошинського (2013).

На створення симфонії митця надихнуло перебування в Одесі у 2023 році, коли місто було атаковане російськими ракетами та безпілотниками.

«Уявіть собі оксамитовий одеський вересень, найпрекрасніша ніч, яка тільки може бути, зорі на небі, тиша, свіже, вже досить прохолодне повітря, і раптом – тривога. Вибухи десь іздалеку, а тепер і поруч. Потім – відбій, але ненадовго. То були шахеди, а пізніше – ракета. Знову вибух…

Десь перед світанком нарешті відбій… Я роблю спробу хоч трохи все-таки поспати.
Але раптом о 7-й ранку я пробуджуюсь від того, що хтось грає гами на віолончелі!.. Ще одне пробудження!.. І знову звучить гама – така собі першооснова, база музики! І замість прикрого усвідомлення, що поспати перед концертним виступом так і не вдалося, мене накриває почуття ейфорії, радості й упевненості в нашій Перемозі!» – так Золтан Алмаші розповів про історію написання твору (Zaxid.net).

Феноменальне відображення у музиці пережитих подій робить симфонію кінематографічною. У фактурі оркестру чути звуки, які імітують сигнал повітряної тривоги, шум «шахедів», вибухи, сирени «швидкої допомоги».

Попри жахи війни, ця музика має щасливий фінал, назва третьої частини – «Ми переможемо!» Її простий і водночас потужний мотив лишає життєствердний настрій.

«На мою думку, композитор зумів передати відчуття, коли з чогось ліричного виростає міць. Ця мʼяка сила збільшується протягом усього твору, наприкінці її стає настільки багато, що вона переростає в тотальну радісну перемогу.

Цей твір у майбутньому може стати репертуарним для багатьох оркестрів світу. Він народжений у час війни з росією із вірою у нашу перемогу, і музика це абсолютно чітко відображає. Цей твір увійде в історію», – упевнений дириґент Іван Остапович.

Золтан Алмаші присвятив симфонію Органному залу та Луганському симфонічному оркестру. «Зшиваємо країну, Схід і Захід – разом! Творимо єдину прекрасну Україну», – додав композитор у присвяті.

Симфонічний оркестр Луганської обласної філармонії знайшов прихисток у Львові після початку повномасштабного вторгнення. Вдруге рятуючись від російської навали в 2022 році, колектив евакуювався до Львова. Працюючи з менеджментом Львівського органного залу, оркестр здійснив неймовірний прорив: виконував світові та всеукраїнські премʼєри, брав участь у зарубіжних гастролях, де гідно представляв українську музику світові, відіграв десятки нових програм і презентував якісні відеозаписи на YouTube-каналі Ukrainian Live Classic. І все це за неповних два роки!

Сподіваємося, що Луганський філармонійний колись зможе повернутися в рідний Луганськ, а поки поспішайте почути його у Львові!

Також цього вечора в Органному залі вперше в Україні прозвучить Концерт для фортепіано з оркестром «Shattered night» («Розбита ніч») Стаффана Сторма, шведського композитора і великого друга України. Солюватиме – піаніст Андрій Макаревич.

Концертний зал працює відповідно до безпекових рекомендацій Львівської міської ради.

За інформацією пресрелізу