Пам’яті Віктора Косенка

«Віктор Косенко, його доба і культура ХХI століття». Під такою назвою 29–30 листопада 2018 року в Києві, у Музеї-квартирі композитора відбулася Перша науково-практична конференція

Цю подію приурочено до 80-ї річниці Музею-квартири Віктора Косенка й 80-ї річниці присвоєння імені українського митця Житомирському музичному училищу.

Конференцію відкрив завідувач Музею-квартири Володимир Мудрик, який докладає значних зусиль задля пропаганди творчості Віктора Косенка і видатних українських композиторів. Він наголосив, що історія музею почалася із постанови президії Київської міської ради у 1938 році про закріплення квартири Косенка за його родиною.

Зберігачем рукописів довгі роки була його дружина Ангеліна Володимирівна Канеп. Потім у 1977–2005 роках справу матері продовжила її дочка Раїса Едуардівна Канеп-Косенко.

У 2009 році Музей-квартира Віктора Косенка рішенням Київської міської ради став філією Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, а у 2016-му відкрилася оновлена експозиція з нагоди 120-річчя від дня народження Віктора Степановича Косенка.

Леся Дичко

На конференцію були запрошені такі видатні представники українського музикознавства, як композитор, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, професор, член-кореспондент Національної академії мистецтв, секретар Національної спілки композиторів України Леся Дичко, доктор мистецтвознавства, професор Національної музичної академії України імені Петра Чайковського, колишня випускниця Житомирського музичного училища Кіра Шамаєва.

У засіданнях секцій взяли участь музикознавці й викладачі мистецьких закладів з усієї України (Київ, Суми, Одеса, Львів, Харків, Ніжин). Помітне місце посіла делегація викладачів і студентів Житомирського музичного училища імені Віктора Косенка. Зокрема педагог Маріанна Стародубова виступила з доповіддю «Розширення можливостей вивчення фортепіанних творів Віктора Косенка. Цикл “24 дитячі п’єси для фортепіано”» у перекладенні І. Павлоцької для 4-х рук.

Відомо, що Віктор Степанович жив і працював у Житомирі з 1918 до 1929 року. Він був викладачем теорії музики і фортепіано в музичному училищі, піаністом-імпровізатором у перших місцевих кінотеатрах, землеміром у лісоуправлінні, організатором камерного тріо. Саме в Житомирі 1919 року композитор познайомився із майбутньою дружиною Ангеліною Канеп. Щастя у коханні та плідна творча діяльність пояснюють чому Віктор Косенко назвав житомирські роки найщасливішими у своєму житті.

Леся Олійник

Конференція була насичена різноманітними доповідями, виступами з проблем виконавства, дослідженнями творів видатного митця. Особливий інтерес викликала прем’єра літературно-музичної композиції Г. Павленко «Ангеліна, янгол мій» («Версія на теми життя і творчості В.С. Косенка») у виконанні студентів випускного курсу Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого. Режисер і драматург у живій, цікавій формі подала деякі сторінки життя Косенка у його стосунках із близькими та владою.

Завершилась конференція концертом викладачів і студентів НМАУ імені Петра Чайковського. Прозвучали «Етюди у формі старовинних танців», Соната для віолончелі та фортепіано, «Класичне тріо», що були створені у «найщасливіший» житомирський період.

Отже, І Всеукраїнська науково-практична конференція «Віктор Косенко, його доба і культура ХХІ століття» стала важливою культурною подією, яка об’єднала музичну еліту України навколо імені видатного композитора. Сподіваємось на подальшу співпрацю між Житомирським музичним училищем і Музеєм-кватирою Віктора Косенка в Києві, що спонукатиме до народження нових творчих проектів і яскравих досліджень, пов’язаних із вивченням і популяризацією творчої спадщини славетного українського митця.

Н. ПОТАПОВА,
викладач музично-теоретичних дисциплін
Житомирського музичного училища
імені Віктора Косенка

На головному фото – виступ Кіри Шамаєвої