Невтішні результати нещодавнього нідерландського референдуму щодо визнання асоціативного членства України в ЄС поставили розчарованих співвітчизників перед фактом, що для здобуття європейських симпатій треба не просто «щось робити», як зазвичай і відбувалось, а, скоріше, щось змінити у наших поглядах на популяризацію української культури за кордоном
Гастролі фольклорних колективів, разові акції і заходи, що проводяться українськими представництвами і культурно-інформаційними центрами, не дають, як ми бачимо, дієвих результатів у цьому напрямку. Натомість, останніми роками, зокрема у Франції, розпочато велику кропітку роботу, яка створює потужну аргументацію на користь України у широкій перспективі.
Третій рік поспіль у Парижі проходитиме Міжнародний конкурс піаністів «Резонанси», особливою умовою якого є обов’язкове виконання музики українських композиторів. Турнір було засновано ще до трагічних подій на Майдані, але у тяжкий для України час його організатори відчули ще більшу потребу у такій акції, а також велику відповідальність за якість її організації і професійний рівень. Таким чином, «Резонанси» можна вважати не тільки певним відгуком української громади на буремні події останніх років, але і результатом, назрілою реалізацією потреби українців Франції у повноцінному представленні вітчизняного культурного надбання. Українська фортепіанна спадщина за нинішніх історичних обставин, включаючи різноманітні напрямки і регіональні розшарування, наразі стала вагомим аргументом на користь самоцінності й первинності досі незнаної у Європі культури.
До складу журі «Резонансів» увійшли музиканти різних країн, захоплені ідеєю популяризації української класичної музики, серед яких відомі виконавці й педагоги – Павло Нерсесян (голова), Рамінта Невердаускайте, Вардан Маміконян, Лоранс Віго, Жан-П’єр Бартолі.
Конкурс став можливим за сприяння Українського культурно-інформаційного центру у Франції. Організатор і Президент «Резонансів» – видатний педагог, професор Паризької консерваторії імені Сергія Рахманінова Ольга Карнаухова. Киянка за походженням, вона закінчила Львівську консерваторію у класі Ксенії Колесси.
За ідеєю Карнаухової, у конкурсі можуть брати участь виконавці всіх вікових і професійних рівнів, включно з початківцями, концертуючими піаністами й аматорами.
Торішні «Резонанси» підтвердили власні перспективи залученням широких кіл громадськості, у тому числі дипломатичних.
Одним із важливих минулорічних досягнень змагання став «вихід» за межі Українського культурно-інформаційного центру – особняка на вулиці Мессіни: конкурсні прослуховування проходили також в офіційній резиденції Посла Канади у Франції у присутності послів США, Канади та України, котрі виголосили урочисті промови, та у паризькому Міжнародному університетському містечку. Концерт і нагородження лауреатів відбувалися у залі Восьмої мерії Парижа в присутності помічника мера у справах культури та Європи пані Еріки Дюверже. Концерти доповнювала виставка-презентація робіт юних українських художників студії Лілії Ібрагімової, на них були присутні представники греко-католицької громади та Української школи Парижа – унікального навчального закладу, який надає можливість дітям українських родин, що мешкають у французькій столиці, отримувати українські атестати.
Конкурс «Резонанси» міг би стати певним прикладом проведення аналогічних заходів у інших країнах і таким чином започаткувати створення системи популяризації української фортепіанної музики за кордоном. Наразі у конкурсі беруть участь піаністи і фортепіанні дуети. Але, звичайно, при наявності виконавців, номінації подібних конкурсів можуть охоплювати також інші інструменти і спеціалізації. Наразі на паризьких «Резонансах» планується введення номінації скрипки та вокалу.
Широке коло зв’язків, яке обіймають «Резонанси», вже нині охоплює численних діячів культури освіти і мистецтва України, Франції та інших країн світу. Утім хотілося б, щоби воно розширилося завдяки залученню організацій і осіб, готових надати конкурсові фінансову підтримку. Адже одним із головних показників престижності виконавських змагань є обсяг преміального фонду, який досі формується лише за рахунок вступних внесків і особистих витрат членів журі.
Тож підготовка до Третього міжнародного конкурсу піаністів «Резонанси» триває. Українська фортепіанна музика вже звучить у Парижі. Слово лише за спонсорами!
Ірина РЯБЧУН
Фото Стефана ЛЕ МЕНТЕНА
На головній світлині, зробленій під час урочистостей у резиденції Посла Канади в Парижі: Посол Канади у Франції Лоренс Кеннон, президент конкурсу «Резонанси» Ольга Карнаухова, Посол США у Франції Джейн Д. Хартлі, Посол України у Франції Олег Шамшур