Переможці Другого всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА»

346

Протягом останнього тижня листопада у Києві на різних театральних майданчиках були показані 12 найкращих вистав 2018 року за версією національного фестивалю-премії «ГРА». Саме з цієї дюжини міжнародне журі визначило переможців у 6-ти загальних і 6-ти індивідуальних номінаціях. Церемонія вручення українського театрального Оскара відбулася 30 листопада на сцені Національного драматичного театру імені Івана Франка

Отже, переможцями ІІ Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА» стали:

«За найкращу драматичну виставу» – «Погані дороги» Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра.

«За найкращу виставу камерної сцени» – «Фрекен Юлія» Київського академічного театру «Золоті ворота».

«За найкращу виставу для дітей» – «Король Дроздобород» Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва.

«За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу» – «Скрипаль на даху» Київського національного академічного театру оперети.

«За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу» – «Правда під маскою»: «Пульчинелла», «Весна священна» Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької.

«За найкращу пошуково-експериментальну виставу» – «Світ у горіховій шкаралупі» Київського академічного театру на Печерську.

Індивідуальні номінації виграли:

«За найкращу жіночу роль» – Інна Скорина-Калаба, за роль Христини у виставі «Фрекен Юлія» Київського академічного театру «Золоті ворота».

«За найкращу чоловічу роль» – Дмитро Рибалевський за роль Коріолана у виставі «Коріолан» Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

«За найкращу режисерську роботу» – Тамара Трунова, «Погані дороги» Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра.

«За найкращу сценографію» – Петро Богомазов, «Коріолан» Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

«За найкраще пластичне рішення / хореографію» – Олексій Бусько, «Коріолан» Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

«За найкраще музичне (звукове) рішення вистави» – Акмал Гурєзов, «Погані дороги» Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра.

«ГРА» («GRA» («Great Real Art»)) була заснована Національною спілкою театральних діячів України минулоріч. Проект реалізовується за підтримки Міністерства культури України та Департаменту культури КМДА. Фестиваль-премія має встановлені етапи і правила.

«GRA» проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року. Друга «ГРА» стартувала на початку поточного року і зібрала до розгляду прем’єри, що вийшли у період з 1 січня до 31 грудня 2018 року. Заявки надходили з різних регіонів України від різних за формою власності і форматом роботи театральних колективів.

Далі Експертна рада фестивалю (складається з відомих і компетентних театральних критиків, театро- і музикознавців) із понад 80 заявників обрала 30 кращих. Саме вони потрапили до лонг-листа і продовжили боротьбу. Протягом березня–червня експерти подорожували містами України і переглядали вистави з лонг-листа наживо. У липні відбулася головна театральна подія літа: організатори фестивалю оприлюднили шорт-лист із 12-ти вистав, які пройшли до фінальної частини.

Оскільки проект це не лише премія, а й фестиваль, глядачі теж мали можливість приєднатися до театральної події. Оцінити вистави з шорт-листа було запропоновано під час показу спектаклів-фіналістів у столиці з 24 до 29 листопада.

Цьогоріч оцінювало вистави-номінанти та визначало переможців міжнародне журі у складі: журналіст, музикознавець і музикант Дітер Топп (голова журі, Кельн, Німеччина); історик, педагог і громадський діяч Адам Бала (Варшава, Польща); генеральна директорка Національного театру «Іон Дачіан» в Бухаресті Б’янка Іонеску-Балло (Румунія); драматург, публіцист, театральний критик Томас Ірмер (Берлін, Німеччина); театральна критикиня, перекладачка, драматургиня Жанна Лашкевич (Мінськ, Білорусь).

Найкращі гравці у «ГРІ» за театральний Оскар отримали грошову винагороду на реалізацію нового творчого проекту.

Прес-служба фестивалю