Українська музична культура продовжує зазнавати втрат, – кілька днів тому на 87-му році життя помер композитор Віталій Пацера
Митець народився 20 січня 1936 року в Улянівці (тепер Білопільський район Сумської області). 1956-го закінчив Київське музичне училище по класу теоретичних дисциплін. У 1966-му – Київську консерваторію імені Петра Чайковського по класах Костянтина Данькевича (композиція), Бориса Лятошинського (інструментування) та Левка Ревуцького (поліфонія). Входив до складу неформального об’єднання шістдесятників «Київський авангард».
Товариш Віталія Володимировича зі студентських літ, піаніст і музикознавець Борис Деменко в одній зі статей писав: «Закінчуючи Київське музучилище, невгамовний студент В. Пацера вступив у суперечку як теоретик із членами держкомісії по представленій ним дипломній роботі. Київська консерваторія, стіни котрої здригаються від виконання творів В. Пацеры. Рецензії у зарубіжній пресі, що спричиняють у правовірної професури службовий шок. Розподіл, точніше, “катапультування” невгодного студента з Києва на десятки років» (див.: Деменко Борис. Мифы и парадоксы музыки Виталия Пацеры // Зеркало недели. – 1999. – 2–9 июля).
Працював протягом 1963–1966 років у Луцькому музичному училищі. Після отримання консерваторського диплома поїхав на Урал, викладав у Пермському музичному училищі, ТЮГу, музично-педагогічному училищі (1967–1980).
1981-го повернувся в Україну. Мешкав у Харкові, був педагогом Харківського музичного училища імені Бориса Лятошинського. Протягом 1998–2003 років очолював Харківську організацію Спілки композиторів України. Тут став лауреатом Муніціпальної премії імені Сергія Богатирьова, а також всеукраїнської Премії імені Бориса Лятошинського (2003), одного зі своїх учителів.
«…за час зникнення з київських горизонтів, – читаємо у статті Бориса Деменка, – написано сім симфоній, концерти для фортепіано з оркестром, скрипки, труби, тромбона, брас-квартету, 23 сонаты (серед котрих фундаментальні “Невирішенні діалоги”, “Оргії при затемненні Місяця”, “Диявол i Христос”), 30 прелюдiй i 17 вальсiв для фортепiано, різноманітна інструментальна, хорова, вокальна музика, Тріо пам’яті Андрія Сахарова й багато іншого, додамо до того ж написані в останні два роки “Реквієм” на одинадцять частин для хору, солістів та оркестру, “Симфонію духів” для великого симфонічного складу й ряд інших творів…
…Про себе говорить коротко: “Я – рoботяга. Тому часу на розслаблення просто нема”».
От так жив і працював композитор Віталій Пацера. Його захопленнями усе життя були музика і …шахи, котрі, за словами митця, дуже допомагали у творчій діяльності.
Через російську агресію щодо України Віталій Володимирович змушений був евакуюватися з Харкова до Львова, де, на жаль, наприкінці квітня відійшов у вічність. Про це у ФБ повідомив харківський музикознавець Григорій Ганзбург.
Світла пам’ять справжньому професіоналу і хорошій людині…
Ольга ГОЛИНСЬКА