zastavka

Львівська національна опера у співпраці з партнером Kontramarka презентують благодійний проєкт Tоgether with Ukraine – серію онлайн концертів відомих творів українських композиторів і світової классики

Приєднатися до лав слухачів можна в будь-якому куточку світу, придбавши квиток на трансляцію наживо із залу Львівської національної опери. Виручені кошти спрямовуватимуться на благодійні ініціативи, підтримку українського народу та культури у час війни.

Зокрема, гроші будуть передані на потреби Військово-медичного клінічного центру західного регіону, що потребує закупівлі реанімаційного обладнання. Щомісяця новітня апаратура зможе рятувати сотні життів наших захисників і цивільних, які постраждали внаслідок російської агресії.

Головна місія проєкту – збереження національного музичного надбання та його промоція у світовому культурному просторі. Ми не можемо дозволити війні забрати чи знищити наші цінності й творчі здобутки, які створювалися століттями та передавалися через покоління. Музика має звучати і наповнювати енергією світла людей, які живуть у парадигмі освіченості й здорового глузду.

Перша онлайн трансляція відбудеться вже 6 травня о 20:00 (19:00 за центральноєвропейським часом). Оркестр Львівської національної опери під керівництвом головного диригента Івана Чередніченка, чиї батьки були безжалісно вбиті російськими окупантами в місті Ірпіні, презентуватимуть проєкт доленосним твором симфонічної музики – Симфонією № 3 Бориса Лятошинського. У складі оркестру будуть також музиканти з інших регіонів України, які вимушено покинули власні домівки.

Український композитор Борис Лятошинський (1894/95–1968) був переслідуваний радянською владою і цензурою, потерпаючи від наклепів та утисків. Показовою в цьому плані є його Симфонія № 3, написана одразу по Другій світовій війні. Після першого тріумфального виконання твір зазнав нищівної оцінки з боку радянських критиків, і композитор змушений був його частково переписати.

Трагічна емоційна музика, що передає переживання війни як трагедії особистості й людства, була «незручною» для радянських можновладців. Її назвали «мотлохом, котрий потрібно спалити». Під час онлайн трансляції Симфонію № 3 Бориса Лятошинського буде виконано у першій оригінальній редакції 1951 року.

Надалі в програмі онлайн концертів виконуватимуться найвідоміші симфонічні, оперні, хорові, камерні твори українських композиторів і світових класиків. Зокрема, це феєрія-опера Євгена Станковича «Коли цвіте папороть» (20 травня), «Духовні концерти» Дмитра Бортнянського (28 травня) та інструментальна музика Бориса Лятошинського (2 червня).

Сьогодні Львівська національна опера приймає артистів із тих регіонів, які найбільше постраждали від обстрілів під час російської агресії в Україні. Відтак у презентації творів української спадщини обʼєднаються найкращі виконавці з колективів України – Маріуполя, Харкова, Дніпра, Києва, Одеси та інших міст.

Проєкт покликаний об’єднати мистецьке середовище світу довкола багаторічних культурних надбань України. Музичні твори й перформанси наших композиторів сприятимуть утвердженню української культурної айдентики у світі, а як наслідок сприятимуть розбудові міцних партнерств у цій сфері. Частина виручених коштів також забезпечить підтримку діяльності артистів з усієї України, котрі зараз продовжують творчу роботу на базі Львівської національної опери.

Реалізується проєкт за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України, Державного агентства України з питань мистецтв і мистецької освіти.

За інформацією пресрелізу