Тріумф Наталії Боєвої

3 грудня у Концертному залі імені Михайла Глинки Запорізької обласної філармонії відбувся авторський концерт композиторки Наталії Боєвої під назвою «Зірки музичної України»

Композиторський талант Наталії Боєвої гідно оцінений. Вона – володарка багатьох нагород, заслужена діячка мистецтв України, членкиня Національної спілки композиторів України, голова Запорізького обласного осередку цієї організації. А ще – успішна педагогиня, викладачка-методистка вищої категорії, яка виховала не одне покоління молодих музикантів.

У 1977 році, закінчивши Київську державну консерваторію імені Петра Чайковського (клас композиції Андрія Штогаренка – професора, народного артиста СРСР та України, Героя Соціалістичної Праці), Наталія Боєва розпочала творчий шлях, котрий з успіхом триває до сьогодні.

За роки композиторської діяльності вона жодного разу не зрадила собі. Кожен твір авторки – це щира й чуттєва музика, створена справжнім художником, який незмінно вкладає у твори частинку власної душі. Музичні світи Наталії Боєвої – переплетення її творчої уяви і тонких духовних матерій, виражене в опусах, серед яких симфонічні полотна, концерти для фортепіано, скрипки, альта, вокальні цикли на вірші великих поетів тощо.

Таку музику слухач завжди сприймає усім серцем і, попри сьогоденні реалії, композиторці вдалося залишитись у творчості ліриком і романтиком. Концерт укотре переконав: справжнє мистецтво не може залишити байдужим. Музика – це диво, джерело радості й натхнення. Саме вона наповнює життя яскравими барвами емоцій.

– У назві концерту «Зірки музичної України» йдеться про моїх прекрасних виконавців, – каже Наталія Боєва. – Мої нові твори слухачам презентує Академічний симфонічний оркестр Запорізької обласної філармонії під керівництвом народного артиста України В’ячеслава Реді, а також визначні музиканти й вокалісти світового рівня, які спеціально для участі в імпрезі приїхали до нашого міста.

Це професор Національної музичної академії імені Петра Чайковського, народний артист України Юрій Кот (фортепіано), лауреат міжнародних конкурсів, один із найяскравіших скрипалів сучасності Діма Ткаченко, солістка Київського національного театру оперети, заслужена артистка України Валерія Туліс (сопрано), солістка Національної філармонії Каріна Кондрашевська (сопрано). З кожним із цих артистів у нас своя історія знайомства та подальшої спільної роботи.

Окрім того, я щаслива, що зі мною співпрацювали у різні часи визначні диригенти, кожен із яких – професіонал найвищої проби. Серед них Володимир Сіренко (Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України), Валерій Матюхін (Національний ансамбль солістів «Київська камерата»), Володимир Шейко (Симфонічний оркестр Українського радіо), Микола Лисенко – праправнук нашого геніального композитора та повний його тезка, Ігор Горський (Дніпропетровський будинок органної та камерної музики, Запорізький музичний коледж), Іван Корінь (Національний оркестр народних інструментів України), Вікторія Жадько (Миколаївський камерний оркестр «Арс Нова»), Наталія Пономарчук (Академічний симфонічний оркестр Дніпропетровської філармонії)».

«Особливе місце у моїй творчості й серці займає Академічний симфонічний оркестр Запорізької обласної філармонії, мій рідний колектив. Із В’ячеславом Редею ми друзі та однодумці. Нашій співпраці не один десяток років, я дуже вдячна йому за творчий тандем і пишаюся цим! Прем’єрне виконання майже всіх моїх творів відбулося саме під його керівництвом на сцені нашої філармонії. Маестро та оркестр незмінно надихають мене на нові творчі злети!» – сказала перед початком концерту Наталія Боєва.

До речі, того дня їй уже вдруге вручили диплом лауреата обласної Премії імені Івана Паторжинського у номінації «За видатні досягнення у сфері професійної композиторської творчості».

У програмі відбулися світові прем’єри творів Наталії Боєвої. Серед них «Фантазія» для фортепіано з оркестром у виконанні народного артиста України Юрія Кота, вокальні твори у виконанні Каріни Кондрашевської та заслуженої артистки України Валерії Туліс на вірші українських поетів (Івана Малковича, Олександра Олеся, Миколи Вороного, Тетяни Нещерет, Івана Франка).

Другий відділ подарував світову прем’єру Другого концерту для скрипки з оркестром у виконанні Дмитра Ткаченка. Цей твір був написаний улітку 2021 року та присвячений скрипалю.

– Співпраця з Дімою – моя мрія. Коли почала роботу над опусом, не раз запитувала себе: «Чому я вирішила, що він захоче виконати мою музику? А раптом ні?» І якось написала Ткаченку, повідомивши, що спеціально для нього пишу скрипковий концерт. Діма відповів: «Звичайно, зіграю!» Коли вже на репетиціях почула, як він грає, відверто кажучи, не впізнала власної музики! Ткаченко – унікальний музикант із неповторним баченням твору й технікою виконання! – наголосила Наталія Боєва.

У концерті демонструвався відеофрагмент зі всесвітньої прем’єри вокально-поетичного циклу Наталії Боєвої «Шляхами Іспанії», що відбулася у Києві 1 жовтня 2021 року, у Міжнародний день музики. Завершили дійство дві картини до музики зі спектаклю Театру імені Миколи Щорса (нині Театр імені Володимира Магара) «Богдан Хмельницький», який 1995 року ставив режисер Олександр Король.

Після завершення заходу головний диригент Академічного симфонічного оркестру Запорізької обласної філармонії В’ячеслав Редя сказав:

– Я дуже радий, що цей концерт відбувся! Сьогодні ми переживаємо складний період. Через це планувати щось на віддалену перспективу дуже важко. Але, на щастя, все склалося! Кожен учасник серйозно готувався до заходу та виявив неформальний підхід. Наталія Боєва – дуже талановитий і плідний композитор: вона представила не якісь старі твори, а підготувала нові. Концерт пройшов майже з аншлагом. Мені вельми подобається виконувати прем’єри, бути першим, хто торкнеться цих нових звуків!

Володимир БУТ

Фото Олега ВАЛИКА та з відкритих джерел