Artists

13 березня на сцені Колонного залу імені Миколи Лисенка Національної філармонії України піаністи Павло Гінтов (Україна/США), Альфонсо Сольдано (Італія) та Євген Левкулич (Україна) у супроводі Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру (диригент – Вікторія Жадько) виконають три фортепіанні концерти українського композитора Сергія Борткевича (1877–1952)

«Per Aspera Ad Astra» («Крізь терни до зірок») – така назва програми.

Композитор народився у Харкові, але більшу частину життя провів за кордоном, що призвело до забуття його музики на Батьківщині. На початку XXI століття ім’я українського романтика тільки починає входити в український музичний контекст. Його творчість здобуває все більшу популярність завдяки високому професіоналізму, доступності для широкої аудиторії, мелодичності та емоційності.

Постать Сергія Борткевича – маловідома, недооцінена, трагічна. Арешт після приходу до влади більшовиків, пограбування батьківського будинку в Харкові, знесення могили композитора у Відні бульдозером… Усе це – сумні факти з біографії митця. Опинившись у вимушеній ізоляції від основної магістралі розвитку української культури, Борткевич створив власний неповторний пласт музики.

Творчість Борткевича – рідкісний зразок українського інструментального романтизму першої половини ХХ століття. Ще за життя ноти композитора видавались у престижних видавництвах Німеччини, Австрії та Угорщини. Сергій Борткевич як піаніст давав сольні концерти у Празі, Мюнхені, Лейпцизі, Будапешті, виступав як запрошений диригент із найкращими європейськими оркестрами. Він викладав у консерваторіях Берліна, Харкова та Відня, а в Константинополі у 1920 році навіть заснував консерваторію для греків та емігрантів із колишньої Російської імперії. У 1947 році у Відні на честь митця створено такий собі аналог Вагнерівського музичного товариства – Товариство Сергія Борткевича (Bortkiewicz’ Gemeinde).

Зараз творчість митця досліджують у різних країнах світу – Італії, Голландії, Канаді, Америці, Німеччині та навіть Японії. І якщо в Європі знаходять нові рукописи Сергія Борткевича й записують прем’єрні компакт-диски (щоправда, часто помилково зараховують їх до перлин російської музики), то в Україні доступ слухачів і музикознавців до нещодавно відкритих музичних опусів дещо обмежений.

Диригент – Вікторія Жадько

У березні минулого року аспіранти Національної музичної академії України імені Петра Чайковського Євген Левкулич і Темур Якубов організували п’ятиденний фестиваль музики Сергія Борткевича, де за участі закордонних музикантів представили різні жанри творчості композитора. Цього ж разу унікальність події підкреслюється тим, що всі фортепіанні концерти митця будуть виконані в один вечір.

Перший концерт перегукується із музичною мовою романтика Сергія Рахманінова, Другий свого часу був написаний спеціально для ліворукого піаніста Пауля Вітгенштейна, який втратив праву руку під час війни, а заключний Третій концерт із символічною назвою «Крізь терни до зірок» («Per Aspera Ad Astra») поєднує ще й звучання органа.

Менеджер проекту – Темур Якубов. Прес-секретар – Галина Дуб.

Початок концерту о 19 годині.

Тож запрошуємо! Ви отримаєте нові незабутні враження.

За матеріалами прес-релізу