k.shumann konzert

У Національній філармонії готують прем’єру фортепіанного концерту Клари Шуман

Наталія Пономарчук

Українська прем’єра фортепіанного концерту Клари Вік-Шуман (1819-1896) у виконанні солістки Марії Пухлянко та Київського камерного оркестру під орудою Наталії Пономарчук відбудеться 14 грудня. Не так давно у виконанні оркестру звучали твори Фанні Мендельсон, сестри Фелікса Мендельсона; низку проєктів було присвячено іменам сучасних українських композиторок.

Жіноча композиторська творчість нині ні для кого не є дивиною.Та зовсім не так було двісті років тому, коли народилася Клара Жозефіна Вік, донька знаного лейпцизького музичного педагога Іоганна Готлоба Фрідріха Віка, що згодом стала дружиною композитора Роберта Шумана. Кларин батько хоч і приділяв велику увагу музичній освіті доньки, але бачив у ній передусім віртуозну піаністку. При тому, що писати музику вона почала досить рано. Зокрема, роботу над Концертом для фортепіано з оркестром ля мінор вона розпочала ще 1833 року, будучи 14-річною дівчинкою!

Марія Пухлянко

«Несерйозними» вважав композиторські опуси дружини і сам Шуман. «Одного разу я повірила, що в мене є талант до творчості, але мені довелося розлучитися з цією ідеєю. Жінка не повинна бажати бути композитором – у жінок ніколи не було такої можливості», – писала Клара. Тодішні стереотипи щодо ролі жінки утверджував і музичний критик Карл Фердинанд Бекер, заявляючи, що про критику Клариних творів не може бути й мови, адже вони написані дамою. Ганс фон Бюлов, прогресивний, здавалося б, музичний діяч того часу, видатний диригент і піаніст, про композиції Шуманової дружини сказав: «Я не вірю в іменник жіночого роду – творець».

Втім, якою б не була інерція сприйняття творчости жінки у ХІХ столітті, Клара Шуман, яка була видатною піаністкою свого часу, знаною менторкою мистецтва гри на фортепіано, лишила після себе значну композиторську спадщину. Це, зокрема, два фортепіанних концерти, фортепіанне тріо, численні твори для фортепіано, композиції для голосу. «Немає більшої радости на світі, ніж складати музику і слухати те, що в тебе вийшло», – писала вона.

У програмі концерту прозвучить також Серенада №2 Йоганнеса Брамса для камерного оркестру, присвячена Кларі Шуман.

За матеріалами прес-релізу