У Львові відбудеться перший концерт проєкту «Заборонена музика»

33

26 вересня, у неділю, о 19 годині львів’ян запрошують в органний зал відвідати надважливий історичний концерт «Заборонена музика», який є частиною однойменного міжнародного проєкту. Мета організаторів події – висвітлити роль митця у часи гноблення та насильства в умовах тоталітарних режимів нацистської Німеччини та Радянського Союзу

У першій концертній програмі звучатиме голос композиторів, які не хотіли підлаштовувати свою творчість під ідеологічні цілі держави, тому й не отримали заслуженого місця на рідній музичній сцені. У виконанні Ореста Смовжа (скрипка), Оксани Рапіти (фортепіано) та Ukrainian Festival Orchestra під батутою Данієля Ганссона (Швеція) прозвучать композиції Барвінського, Гартмана, Ратгауза та Гіндеміта.

Кожен із цих композиторів пройшов власний шлях утисків, критики й вигнання, та попри це не втратив найважливіших рис характеру і мистецької сили.

Василь Барвінський у 1948 році був заарештований НКВД як «агент англійської розвідки, агент гестапо та довголітній, активний член ОУН». А поки його катували на допитах, колеги спалювали рукописи музичних творів митця на подвір’ї консерваторії.

Карл Гартман був змушений повністю відмовитись від музичного життя у Німеччині за часів нацизму. Його твори були засуджені режимом, оскільки показували глибокий вплив політичного клімату, – зокрема рання симфонічна поема «Miserae», присвячена друзям, які сплять вічно.

Пауль Гіндеміт – блискучий музикант емігрував у Швейцарію, а згодом у США, адже з приходом до влади нацистів його творчість потрапила під заборону. Музика все частіше отримувала негативні відгуки у нацистській пресі, її називали чужою німецькому стилю.

Схожа доля й вимушена еміграція спіткала також Кароля Ратгауза. Через прихід до влади Гітлера, постійний політичний тиск на диригента, який готував прем’єру, та інші антисемітські події, композитор на піку популярності покинув улюблений Берлін назавжди.

«Заборонена музика» – це спільний проєкт України, Німеччини та Швеції, реалізований за підтримки Українського культурного фонду.

Окрім концертних програм, він включає професійні записи, які будуть доступні у додатку та на youtube-каналі Ukrainian Live Classic, концептуальне тримовне видання про долі композиторів, а також проведення науково-практичної конференції «Музика і політика».

Станьте частиною історії, у якій німецька та українська музика часів гноблення звучатимуть поруч – як документи епохи, що не має права повторитися.

Вхід – безкоштовний, зареєструватись на подію можна за посиланням.

Більше інформації завжди доступно на комунікаційних каналах: Офіційний сайт Львівського Органного Залу; Instagram; Facebook

За матеріалами пресрелізу