dialohy-karmelitok

15 і 16 червня Львівська національна опера запрошує на унікальну подію – прем’єру опери «Діалоги кармеліток» французького композитора Франсіса Пуленка, яка є одним із найпопулярніших і найвідоміших у світі зразків цього жанру ХХ століття

Нова постановка театру стане справді історичною, адже «Діалоги кармеліток» прозвучать уперше не лише у Львові, а й на українській оперній сцені загалом.

Історія про молоду аристократку Бланш, яка, переживаючи складні події у часи Французької революції, перемагає власні страхи, сумніви та безпорадність, постане у режисерській візії Василя Вовкуна.

Митець говорить: «Україну, стверджує історик Ярослав Грицак, називають лабораторією модерності. Досвід 1914–1945 років, а тепер, на нашу думку, додається й період і досвід нинішньої війни, дає право вживати цю метафору в іншому сенсі: історія України дозволяє з лабораторною точністю вивчати насильство як елемент модерності – це значною мірою історія масових вбивств заради торжества розуму, стверджує Ярослав Грицак. Тож “Діалоги кармеліток” Пуленка, охоплюючи події Французької революції кінця вісімнадцятого століття, дзеркально відображаються й актуалізуються у сучасних українських реаліях».

Неокласична музика Франсіса Пуленка прозвучить під орудою музичного керівника театру та диригента-постановника вистави Івана Чередніченка, який також наголошує на неабиякій актуальності «Діалогів кармеліток» для українського глядача.

«Основною ідеєю опери, – каже він, – я вважаю боротьбу особистості зі злом. Це насправді актуалізує виставу в сучасних реаліях. Людській душі складно пережити насильство й терор. Головна героїня дійсно зазнає надзвичайної трансформації в особистому протистоянні злу. Потрібно мати неймовірну силу духу, щоб побороти всеосяжний страх, яким сповнена партитура, та стати до нього обличчям».

Виняткове враження справлятимуть хорові епізоди, адже колективний образ монахинь кармеліток є важливою складовою опери, та саме він є тим постійним планом і водночас підтекстом, на тлі якого народжується нові зміст і розвʼязка твору.

Особливе мистецьке значення хорів у «Діалогах кармеліток» відзначив хормейстер-постановник, головний хормейстер Львівської національної опери Вадим Яценко: «Франсіс Пуленк дуже тонко працює з хоровим полотном, бо, попри західноєвропейську церковну традицію, в нього є багато опусів і циклів акапельних хорів. Деякі лейтмотиви з опери простежуються у його ранній хоровій творчості. Пуленк – великий майстер хорового письма, його композиторська техніка у цій царині ідеально відшліфована: в музичній тканині все дуже логічно і прозоро, а краса музики хорових епізодів “Діалогів кармеліток” вражає до сліз».

Багатогранна й наповнена численними сенсами музична складова опери відобразиться на сцені у мінімалістичній сценографії Миколи Молчана, сповненій містких символів головної християнської ідеї. Художницею костюмів стала топова українська дизайнерка Оксана Караванська. Виразних штрихів і деталей постановці надасть світлова партитура Олександра Мезенцева.

За інформацією пресрелізу

Фото Олени ХРАМОВОЇ

Посилання на промовідео вистави: https://youtu.be/wEqeTiSKRSQ