shortlist_V_GRA

Ще по-літньому теплим осіннім днем 12 вересня у вишуканому Музичному салоні Національної філармонії України відбулась довгоочікувана театральна подія: експерти Фестивалю-премії «ГРА» оприлюднили шортлист із 14-ти вистав, які пройшли до фінального третього етапу. Саме вони продовжать боротьбу за національний театральний «Оскар» за підсумками двох років – 2021 і 2022-го

Богдан Струтинський, директор Фестивалю-премії «ГРА», голова НСТДУ, народний артист України: «Зрозуміло, не так ми собі уявляли ювілейну, п’яту “ГРУ”. Вона мала відбутися торік, у 2022 році. Але сьогодні у нас йде повномасштабна війна і цьогорічний фестиваль ми оголошували саме в таких умовах. Тому у нас з’явилася нова сьома номінація, яка має назву “За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни”. Хочу подякувати всім експертам за їхню працю: кожен із них переглянув понад 20 вистав лонглиста, а загалом експертною радою було здійснено 259 переглядів. Надзвичайно вдячний усім українським театрам, які, попри постійні перепони в роботі, знайшли час, щоб подати заявки і показати експертам свої роботи наживо. Дякую усім хто ГРАє, хто вірить і підтримує “ГРУ”. Фестиваль має жити, і хочеться, щоб оцей дух піднесеності, з яким “ГРА” задумувалася на самому початку, зберігався».

Попри тривоги, напругу, майже півторарічний воєнний стан і комендантські години, українські театри виявили нечувану активність і запропонували на розгляд експертної ради премії 134 різножанрові сценічні проєкти (63 вистави за 2021 рік і 71 виставу за 2022 рік). Серед заявників – колективи з 20-ти міст України і 21 театр, який уперше бере участь у фестивалі. У другому етапі конкурсу експерти обрали 35 вистав, які потрапили до лонглиста й продовжили ГРАти.

Ольга Стельмашевська, голова експертної ради: «Цього року ми змінили принцип голосування – він більше не рейтинговий, а бальний, що дозволив відібрати найконкурентноздатні вистави для міжнародного журі. Протягом квітня-липня ми подолали тисячі кілометрів із заходу на схід, із півдня на північ містами й містечками України, переглянувши десятки годин вистав із лонглиста наживо. Сьогодні у війні український театр стає ще різноманітнішим, вельми конкурентним, більш відкритим і відвертим. Із вірою у майбутнє, з відкриттями і розчаруваннями, проривами, пошуком і віднайденнями. Він опановує нові стилістики, удосконалюється технічно і художньо, вчиться ставити непрості запитання і шукати небанальні відповіді разом із глядачем».

Експертна рада премії, присутня на оголошенні у повному складі, представила гостям і театральній спільноті професійну, виважену та розгорнуту аналітичну довідку щодо кожної номінації. У підсумку до шортлиста потрапили 14 вистав із 6 міст України – Києва, Харкова, Львова, Івано-Франківська, Одеси та Рівного.

Визначить і оголосить переможців V Фестивалю-Премії «ГРА» у грудні міжнародне журі. В якому форматі відбудеться фінальний етап – онлайн чи офлайн – залежить від воєнних дій і воєнного стану. Проте оргкомітет вже продумує формат фестивалю, до якого зможуть долучитися глядачі не тільки України, а й усього світу.

Анна Білик, членкиня експертної ради (м. Херсон): «Вистави нової номінації “За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни” дають потужне підґрунтя для створення історії сучасного українського театру. Дуже важливі рефлексії самих акторів, які особисто переживали обстріли, бомбардування, деякі знаходились в окупації, а сьогодні грають у цих виставах».

Шортлист V Всеукраїнського театрального Фестивалю-премії «ГРА»

«За найкращу драматичну виставу»: 1. «TOP GIRLS» (Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки); 2. «Зерносховище» (Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр).

«За найкращу камерну виставу»: 1. «Білка, яка прожила 100 років» (Київський академічний театр «Золоті ворота»); 2. «Дім» (Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра); 3. «Калігула» (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).

«За найкращу виставу для дітей»: Жодна з вистав не набрала достатньої кількості голосів для виходу у фінал.

«За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу»: 1. «Вишиваний. Король України» (Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка); 2. «Сокіл» та «Алкід» (Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької).

«За найкращу танцювальну виставу і виставу фізичного театру»: Жодна з вистав не набрала достатньої кількості голосів для виходу у фінал.

«За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм»: 1. «146 зірок, видимих неозброєним оком» (Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки); 2. «Вертеп» (Харківський державний академічний театр ляльок імені Василя Афанасьєва); 3. «Вертеп. Необарокова містерія» (Громадська організація «Ігнеа Корда»); 4. «Лісова пісня на полі крові» (Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).

«За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни»: 1. «Нехай щастить» (Харківський державний академічний український драматичний театр імені Тараса Шевченка); 2. «Саша, винеси сміття» (Одеський академічний український музично-драматичний театр імені Василя Василька); 3. «Я, війна і пластикова граната» (Київський академічний театр на Печерську).

За інформацією пресрелізу