zastavka

2–4 жовтня у Харкові проходитиме Всеукраїнський форум «OPERA UA 2021»

Його формат розроблено за аналогією з міжнародною конференцією «Opera Europa», що кожного року обирає нове місце дислокації, та наслідує міжнародний форум Open to Progress, котрий проводився 2019-го в Одесі.

Ще в Одесі організаторами форуму «Open to Progress – Open Opera Ukraine» та ГО «Культура. Інновації. Майбутнє» – була чи не вперше в Україні випробувана сучасна світова практика: поєднання відкритого форуму щодо налагодження комунікацій всередині професійного оперного середовища та відвідування учасниками акції оперної прем’єри. Себто нагальні теоретичні питання не можуть бути відірвані від практики.

Тому партнером форуму «Opera UA 2021» цьогоріч виступає Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка / СХІД OПЕРА, в якому під час проведення заходу відбудеться резонансна прем’єра унікального оперного проєкту «Вишиваний. Король України». Це – потужна культурна ініціатива, до якої буде прикута увага оперних критиків, спеціалізованої преси та поціновувачів оперного мистецтва не тільки з України, а й із закордону.

Постановочна група опери

Оперу «Вишиваний. Король України» написала українська композиторка Алла Загайкевич (Київ) на лібрето Сергія Жадана (Харків), постановка режисера Ростислава Держипільського (Івано-Франківськ). Диригент-постановник – Юрій Яковенко (Харків, СХІД ОПЕРА), головний хормейстер – Олексій Чернікін (Харків, СХІД ОПЕРА) художниця – Олеся Головач (Київ), балетмейстер – Ольга Семьошкіна (Київ), продюсерка – Олександра Саєнко (Відень).

Прем’єра опери «Вишиваний. Король України» знакова не тільки в контексті україно-австрійських відносин, оскільки присвячена легендарній історичній постаті ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга, а й знаходиться в тренді важливої світової практики постановок сучасних оперних партитур, у тому числі створених на замовлення театрів і фестивалів. В Україні до цієї тенденції вже долучилася Львівська опера, поставивши у сезоні 2019/2020 спеціально написану для театру оперу «Лис Микита» Івана Небесного.

Харківська опера є одним із найбільших сценічних майданчиків Європи, тож масштабна постановка має продемонструвати не лише всі технічні можливості сцени, а й потужний потенціал оперної трупи, її оркестру, хору, солістів. Всього у виставі задіяно близько 200 виконавців.

Сергій Жадан і Ростислав Держипільський

Водночас харківська прем’єра стане предметом обговорення форуму «Opera UA 2021» як потужний приклад постановки сучасної опери в національному українському оперному театрі. Запрошені учасники та спікери – представники оперних театрів України, музиканти й діячі оперної галузі, які в тому числі мають міжнародний досвід, відомі українські музичні й театральні критики, представники ЗМІ, а також учасники Школи театральних критиків.

Успішний досвід проведення попереднього форуму Open to progress з відвідуванням прем’єри Одеської опери «La Traviata» і широкий розголос про цю подію дають підстави говорити про надзвичайну актуальність «Opera UA 2021», що сприятиме промоції оперного мистецтва в Україні та залученню представників цього культурного сектора до професійного діалогу, співпраці й обміну досвідом і розбудові міжрегіонального партнерства. Проведені в Україні 2 оперних форуми – «Opera Europa» 2017 року в Києві та «Open to progress» 2019-го в Одесі – загалом засвідчили високу затребуваність такого формату серед фахівців і показали необхідність регулярного проведення подібних заходів на міжнародному, а в умовах пандемічних обмежень – національному рівні.

Репетиція опери

Програмна директорка форуму «Opera UA 2021» – Анна Ставиченко. Програма заходу включатиме лекційні сесії за участі провідних фахівців у галузі оперного мистецтва з різних міст України; панельну дискусію, присвячену викликам сьогодення; інтенсив «Школа театральних критиків» під керівництвом Юрія Чекана. Вперше – сесію презентацій оперних стартапів молодих українських митців (оперних композиторів, режисерів, диригентів, сценографів) у форматі пітчінгу під керівництвом Анни Гадецької.

Форум відбуватиметься за підтримки Українського культурного фонду.

За інформацією пресрелізу