7 червня у Київському міському будинку вчителя відбулося відкриття документальної виставки «З піснею через світ», підготовленої Центральним державним архівом зарубіжної україніки
Мистецько-пізнавальний захід присвячено музичному мистецтву української еміграції, що в умовах життя на чужині дозволило нашим співвітчизникам зберегти національну ідентичність, зробити неоціненний внесок у формування історичної пам’яті українського народу та популяризацію національної української ідеї у світі.
На документальній виставці представлені маловідомі широкому загалу документи ЦДАЗУ, які висвітлюють діяльність українських митців, колективів, музичних товариств у Польщі, Чехословаччині, Франції, Нідерландах, Австрії, Великій Британії, Німеччині, Швеції, Канаді, США когорти високопрофесійних музикантів і композиторів ХХ століття, які утвердили славу українського мистецтва в інших країнах світу за період із 1920-х років до початку ХХІ ст. Яскравими представниками музичного мистецтва в світі по праву вважаються Василь Ємець, Григорій Китастий, Олександр Кошиць, Павло Маценко, Володимир Мота, Роман Придаткевич, із творчістю яких знайомить виставкова експозиція.
На виставці представлені документи про творчу діяльність одного з найвідоміших композиторів і диригентів ХХ століття Олександра Кошиця, завдяки якому українська пісня стала відома в світі й здобула визнання як унікальне мистецьке явище. Вагомий внесок у популяризацію кобзарського мистецтва в українській діаспорі зробили такі відомі музиканти і бандуристи, як Василь Ємець, який першим із кобзарів «перетнув світ» і з концертами української народної пісні здобув блискуче визнання у салонах Парижа, композитор-кобзар Григорій Китастий – разом із всесвітньо відомою Капелою бандуристів імені Тараса Шевченка зміцнив і поглибив серед народів світу славу української пісні.
Експозиція також знайомить із музичними здобутками інших українських композиторів, диригентів, виконавців і співаків зі світовими іменами, зокрема Романа Придаткевича, Павла Маценка. Вперше на виставці демонструються архівні документи Диригентсько-учительських курсів (Канада) та інших осередків музичної освіти в діаспорі, які відіграли важливу роль у збереженні й розвитку національної музичної культури. На окрему увагу заслуговують документи Національної комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей при Кабінеті Міністрів України, які свідчать про значні зусилля, спрямовані на повернення в Україну музичного доробку українських митців Василя Безкоровайного, Володимира Луціва, Модеста Менцинського, Ігоря Стравінського та інших.
На відкриття виставки прибули і взяли активну участь у виступах запрошені представники Міністерства закордонних справ України, Державної архівної служби України, Інституту української археографії та джерелознавства імені Михайла Грушевського НАН України, державних архівних установ, Музею театрального музичного та кіномистецтва України, науковці, викладачі й студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка та інших вищих навчальних закладів, широка громадськість.
Гості заходу мали змогу прослухати екскурсію по представлених експонатах виставки, фахові коментарі науковців, а також насолодилися музичними творами у виконанні студентів Київського інституту музики імені Рейнгольда Глієра.
Виставку підготовлено Державною архівною службою України, Спілкою архівістів України, Центральним державним архівом зарубіжної україніки та Київським міським будинком учителя.
Георгій ЛУК’ЯНЧУК
Фото автора статті