rozumovskyi-andriy

27 жовтня у Національному історико-культурному заповіднику «Гетьманська столиця» в Батурині, у палаці гетьмана Кирила Розумовського відбудеться культурно-просвітницький захід «Андрій Розумовський: роль сина гетьмана України у становленні Віденської класичної школи», присвячений 270-й річниці від дня народження діяча

Організатори: Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця», Чернігівська обласна військова адміністрація, Бахмацька міська рада, Бахмацька школа мистецтв імені Андрія Розумовського, Благодійний фонд «Спадок Гетьманщини».

Андрій Розумовський народився 22 жовтня 1752 року в місті Глухові у родині гетьмана України Кирила Розумовського. Прекрасне виховання та якісна освіта, яку забезпечив батько, сформували його. Саме Андрій Розумовський відіграв вагому роль у розвитку світового музичного мистецтва, становленні віденських класиків – Йозефа Гайдна, Вольфганга Амадея Моцарта і Людвіга ван Бетховена. Особлива сторінка його життя і діяльності – це дружба й підтримка Людвіга ван Бетховена, що збагатила скарбницю шедеврів людства видатними творами. Йдеться про Симфонії № 5 і 6 та Струнні квартети № 7, 8 і 9, які відкрили нову епоху в історії західноєвропейської музики.

ХІ Обласний музичний фестиваль-конкурс молодих виконавців імені Андрія Розумовського в умовах війни, коли важливо стверджуватися і стверджувати, є гідним вшануванням сина гетьмана України. Онлайн-формат фесту обумовив безпеку участі юних музикантів. На анонсованому заході буде урочисто оголошено результати змагання й вручено призи переможцям та учасникам. На честь лауреатів виступить випускник Бахмацької школи мистецтв імені Андрія Розумовського.

Другою складовою події стане презентація онлайн-виставки «Спадок Андрія Розумовського в архівах Європи». Вона ознайомить із тривалою роботою істориків заповідника в архівах різних інституцій світу. Будуть представлені ексклюзивні експонати із зібрань провідних європейських музеїв, виявлені у квітні–жовтні 2022 року у співпраці з закордонними колегами.

Виставка розкриє особистість Андрія Розумовського через унікальний історичний спадок, який зберігається у країнах Європейського Союзу. Заплановане й музичне привітання: Людвіг ван Бетховен. Соната № 17 (oр. 32 № 1) у виконанні пані Катрін Суровець, студентки Музичного університету Карла Марії фон Вебера у Дрездені.

Мета акції – вшанування і популяризація видатного діяча України Андрія Розумовського, а також підтримка обдарованої молоді, формування історичної свідомості й виховання у молодого покоління шанобливого ставлення до історії українського державотворення. Музика та історія допоможуть новій генерації українців усвідомити внесок гетьманича у світову систему культурних цінностей і відчути гордість за свою державу.

Аудиторія заходу – представники музичних навчальних закладів, вихованці історичного гуртка «Батуринський канцелярський курінь», видатні музиканти та історики України. Формат проведення – змішаний (офлайн, онлайн).

За матеріалами пресрелізу

На фото: Бетховен і Квартет Розумовського. Фото з картини художника Августа Боркмана. Видане Фотографічним товариством у Берліні в 1880–1890 рр. Виявлено істориками НЗ «Гетьманська столиця» в липні 2022 року у Віденському музеї.

Андрій Розумовський. Гравюра. Невідомий художник. Перша половина ХІХ ст. Виявлено істориками НЗ «Гетьманська столиця» у травні 2022 року в Австрійській національній бібліотеці.

Палацово-парковий ансамбль гетьмана України Кирила Розумовського в Батурині. Фото 2021 р.