Йосип Кишаке́вич

145
Share Button

Йосип Кишаке́вич (1872—1953) — український композитор і хоровий диригент, священик УГКЦ.
Загальну початкову освіту одержав у рідному містечку Лежайську (тепер територія Польщі), а потім навчався у гімназії в Перемишлі. У той час він почав компонувати квартети, вальси, сольні пісні, коломийки для гімназійного хору та оркестру. У 1888 році закінчив музичну школу в Перемишлі, а 1891 року вступив до Львівського університету на філософський факультет (богослів’я).
Після закінчення університету 1896 року висвятився на священика та переїхав до Перемишля, де служив до 1901 року. Тут о. Йосиф Кишакевич написав багато хорових композицій, став одним із засновників хорового товариства «Боян» у Перемишлі, був диригентом цього хору. Був також одним із тих, хто брав участь в організації львівського «Бояна» (1891).
Творча спадщина композитора значна: близько 200 творів духовної музики, понад 100 творів світської. У часі служби військовим капеланом (1902–1914) писав духовну музику, зокрема написав «Витай між нами, Христе, витай» (1908), великий цикл колядок, а також твори військово-патріотичної тематики. У 1933 році до величного свята «Українська молодь Христові» о. Йосиф написав гімн «О спомагай нас, Діво Маріє». Він написав кілька варіантів музики до Божественної літургії.
Автор менших і більших хорів (кантати з оркестром на вірші Тараса Шевченка) і церковних хорів. Особливо цінними є його пізніші хорові мініатюри, як «Сосна» й інші з циклу «Лірична сюїта».

Share Button