choir-credo-shchedrykFest

Наприкінці 2018 року одразу в трьох українських містах відбувся всеукраїнський конкурс хорових колективів «ЩедрикФест» на честь 100-річчя заснування Української республіканської капели під керівництвом Олександра Кошиця

Ініціатори події не випадково обрали для неї мистецький салон Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Саме у цих стінах відбулося перше публічне хорове виконання «Щедрика» у 1916 році, яке принесло Миколі Леонтовичу визнання і славу. Тоді подільську щедрівку, над музикою до якої композитор працював упродовж шести років, із кількома повтореннями на «біс» проспівав хор Київського університету. Диригував Микола Леонтович. Це дало старт для уже понад столітньої тріумфальної мандрівки української Різдвяної пісні країнами і континентами.

А потім відбулися безпрецедентні гастролі капели під керівництвом Олександра Кошиця 18 країнами Європи та Америки у 1919–1924 роках. То був перший проект культурної дипломатії в історії України. Сьогодні, століття по тому, перед Україною знову постало питання збереження незалежності та міжнародного визнання. Тому, власне, хор-переможець «ЩедрикФесту» і повторить цей тур у 2019 році.

Гран-прі «ЩедрикФесту»

Всеукраїнський конкурс хорових колективів «ЩедрикФест» проходив у трьох містах – Києві, Покровську й Краматорську.

У відбірному турі, який тривав з жовтня 2018 року брало участь 40 хорів з усієї України. Було відібрано 17 найкращих дитячих і дорослих колективів. Окрім Покровська, плануються їхні виступи у Маріуполі, Слов’янську, Краматорську, Костянтинівці, Святогірську. Це – наймасштабніша всеукраїнська культурна подія на Донбасі за останні чотири роки, що дуже актуально з огляду на російську військову агресію.

Ще кілька років тому в Україні мало хто знав, що тут жив і творив шедеври світового музичного мистецтва Микола Леонтович. З 1904 до 1908 року він працював викладачем у залізничній школі села Гришине. Нині це місто Покровськ Донецької області, яке ще донедавна звалося Красноармійськом. Нещодавно у Покровському історичному музеї виявили різьблену дерев’яну таріль, власноруч зроблену батьком композитора Миколи Леонтовича й подаровану сину. На цій сухарниці зображено маленьку ластівку – щедрика, який для українців був символом приходу нового року в березні, символом пробудження нового життя. Тож, авторське зображення щедрика з автентичної тарелі відобразили на логотипі хорового конкурсу «ЩедрикФест», а сухарниця з ластівкою стала головним символом нагородної статуетки для переможців конкурсу.

Логотип «ЩедрикФесту»

26 грудня у Києві відбулося символічне відкриття і перший конкурсний день у номінації «Дитячі та юнацькі хори». У ній змагалися 5 колективів: Хор хлопчиків і юнаків КССМШ імені Миколи Лисенка (Київ); Хор хлопчиків і юнаків Муніципальної академічної чоловічої хорової капели імені Левка Ревуцького (Київ); Дитячий хор «Передзвін» Глевахівської ДШМ (смт Глеваха Київської області); Дитячий хор «Пастораль» ДШМ імені Стефана Турчака (Київ); Дитячий хор «Глорія» ДМШ імені Бориса Лятошинського (Житомир).

Після кожного виступу діти прикрашали новорічну ялинку дзвіночками та заповнювали лотерейні квитки. Ці «київські» дзвіночки поїхали до Покровська, де ними прикрасили новорічну ялинку у Різдвяному містечку міста і встановили національний рекорд з 5042 дзвіночків. У фіналі учасників конкурсу привітала Радник Міністра культури України Анжеліка Рудницька. Перемогу в цій номінації одержав Хор хлопчиків та юнаків Муніципальної академічної чоловічої хорової капели ім. Левка Ревуцького.

Ялинка «ЩедрикФесту» у Покровську

27 і 28 грудня у Покровську пройшли конкурсні змагання у номінаціях «Однорідні хори» та «Мішані хори».

У номінації «Однорідні хори» змагалося 6 хорів: Львівський муніципальний хор «Гомін»; Муніципальна академічна чоловіча хорова капела імені Левка Ревуцького (Київ); Муніципальний камерний чоловічий хор «Каменяр» (Стрий); Однорідний жіночий хор «Натхнення» (Покровськ); Студентський хор «Дівочі мрії» (Львів); Чоловічий хор Київського Свято-Введенського монастиря «Agia Dimitra» (Київ). Місця у цій категорії розподілилися так: ІІІ премія – Жіночій хор «Натхнення» (Покровськ); ІІ премія – Чоловічий хор «Agia Dimіtra» (Київ); І премію за рішенням журі присуджено не було.

У номінації «Мішані хори» змагалося теж 6 хорів: Академічний камерний хор імені Дмитра Бортнянського (Чернігів); Академічний хор імені В’ячеслава Палкіна (Харків); Камерний хор «Воскресіння» (Рівне); Камерний хор «Кредо» (Київ); Галицький академічний камерний хор (Львів); Київський камерний хор «Софія». Переможцями стали: ІІІ премія – Камерний хор «Софія» (Київ); ІІ премія – Галицький академічний камерний хор (Львів); І премія – Академічний хор імені В’ячеслава Палкіна (Харків).

Пам’ятний знак у Покровську

На завершення фестивалю у Покровську відбулося не тільки оголошення переможців і країна почула назву хору, який поїде у ювілейне світове турне, – усі присутні стали свідками встановлення двох національних рекордів України. То було одночасне виконання «Щедрика» 2888 мешканцями Донеччини і гостями регіону, а також уже згадуване прикрашання новорічної ялинки у Покровську 5042 дзвіночками. Під час встановлення рекордів розігрувалося в лотерею 50 місць на поїздку в травні до Чехії на виступ хору-переможця «ЩедрикФесту». Вперше в Покровську в ці дні було створено справжнє Різдвяне містечко, у якому дали open-air концерт: відомий музикант-мультиінструменталіст Олег Скрипка, гурт Каzка та інші митці.

За підсумками конкурсу у 3-х номінаціях було обрано найкращий український хор, який отримав право здійснити ювілейний тур Європою (Австрія, Бельгія, Велика Британія, Німеччина, Франція, Чехія, Швейцарія) і Америкою (Канада, США), як і хор Олександра Кошиця 100 років тому. Ним став камерний хор «Кредо», який виборов Гран-прі. Тур розпочнеться у травні 2019 року.

Хор «Кредо» і журі «ЩедрикФесту» на машинобудівному підприємстві «Енергомашспецсталь»

29 грудня у Краматорську на провідному машинобудівному підприємстві України ПАТ «Енергомашспецсталь» пройшла церемонія нагородження переможців та учасників Всеукраїнського конкурсу хорових колективів «ЩедрикФест» у рамках проекту «Через культурну дипломатію до економічної незалежності України».

З ініціативи Покровська Український інститут національної пам’яті доповнив постанову про пам’ятні дати 2019 року 100-літтям створення хору Олександра Кошиця. Ювілейне турне і супутню презентаційну програму буде спрямовано на просування вітчизняних торгових марок і товарів на європейському ринку, пошук європейських партнерів для залучення інвестицій до української економіки і відновлення інфраструктури та створення нових робочих потужностей для місцевого населення після відновлення миру на Донеччині.

За матеріалами пост-релізу