shevchenko_yuriy

Українська музична спільнота зазнала тяжкої втрати. 23 березня на 69-му році життя пішов у засвіти відомий композитор Юрій Валентинович Шевченко

Заслужений діяч мистецтв України, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, член Національної спілки композиторів і Національної спілки театральних діячів України, дев’ятиразовий лауреат театральної премії «Київська пектораль», лауреат мистецьких премій імені Михайла Вериківського, Миколи Лисенка, Віктора Косенка, премії «Київ» імені Артемія Веделя, автор численних симфонічних, камерних творів, музики до радіо- і театральних вистав, кінострічок і мультфільмів, балетів та опер.

За цими об’єктивно інформаційними рядками – доля насправді непересічної особистості, великого Митця і Людини, яку поважали й любили всі, хто його знав. Страшне горе і відчай охопили рідних, близьких, друзів та колег. Сумна звістка заскочила зненацька численних шанувальників творчості Юрія Шевченка. Соціальні мережі вибухнули емоційними відгуками.

«Юрій Шевченко – один із найактивніших, найуспішніших сучасних академічних композиторів, учень Андрія Штогаренка. Він – автор видатних, постійно виконуваних музично-театральних творів, – пише музикознавиця Ольга Кізлова. – На сцені Національної опери ідуть його балети “Буратіно та чарівна скрипка”, “За двома зайцями”, вистави в Київській муніципальній опері на Подолі мають великий попит та популярність у дорослих і маленьких глядачів… Важко сприймати смерть прекрасного митця та ясної, доброї, привітної, приємної людини… Композитор помер від ковіду в Олександрівській лікарні столиці…»

«Війна і Бог знову забирають найкращих. Учора весь мій день минув у розмовах і думках про Юрія Шевченка, – розповідає директор – художній керівник Київского муніципального академічного театру опери та балету для дітей і юнацтва Петро Качанов. – Готували пропозицію, щоб показати його і вже нашу оперу “Король Дроздобород” європейському глядачеві вже найближчим часом і молилися про одужання Юрія із його близьким другом диригентом Кожухарем Володимиром Марковичем. А ось зараз – суцільний шок: талановитого, порядного і справжнього Юрія Шевченка не стало. Вічна пам’ять і Царство небесне великому українцю».

«Пішов із життя відомий київський композитор Юрій Шевченко, – повідомляє перший заступник Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв. – Важко уявити український музичний світ без цієї непересічної постаті. Володар найбільшої кількості премій “Київська пектораль”, він створив власний оригінальний контент, написавши музику до понад 100 театральних вистав… Музика вічна. Нехай такою ж буде і пам’ять про тих, хто з любов’ю творив її для людей та робив наш світ кращим!»

«Юрій Шевченко – неймовірний Музикант, поцілований Богом, Композитор, Майстер, мелодист. А ще – Чоловік, Батько, Дідусь, – наголошує журналістка Вікторія Муратова. – Такі особистості народжуються раз на сто років. Людина колосальної ерудиції, він мав дивовижне почуття гумору, гуртував навколо себе творчі особистості. Юрій завжди буде з нами, в наших серцях. Його творчість – вагома й непересічна в сучасній музичній історії. Щаслива доля багатьох композицій Юрія Шевченка, вони дарували радість меломанам України і світу, адже звучали в концертних залах, театрах, транслювалися по ТБ і радіо. Неможливо повірити. Важко погодитися. Світла і вічна пам’ять…»

«Юрій Шевченко був винятковим композитором, – стверджує музикознавця Валентина Кузик, – він завжди знав і пам’ятав, що музика повинна бути орієнтована на людей, на слухача, торкатися мільйонів сердець. Це – на першому плані. Самовираження авторське для нього було досить важливим, про що свідчить професійний рівень його композиторського письма, але не домінуючим над творчою думкою митця. Це мало кому вдається. Адже кожен митець орієнтований мислити себе як Генія, – проти психології творчості не підеш. На мою думку, Юрій Шевченко своєю музикою і постав як Геній, не афішований, не прорекламований, не погордо нонкорформістський, а звернений усім серцем до людей. Тому так і люблять виконавці багатьох країн світу грати його музику. І ця музика продовжить Його життя у майбутній українській культурі. Нехай Господь прийме його під своє крило і потішить його душу доброю звісткою про долю України та рідного Києва».

«Прекрасна Людина. Геніальний композитор. Вірний товариш. Справжній патріот України. Юра Шевченко, – констатує професор Національної музичної академії України імені Петра Чайковського Юрій Чекан. – Ніколи не почую у слухавці твоє “привіт, друже!” Як боляче… Твоя музика звучатиме, бо вона жива і життєдайна. Дякую тобі за все. Спи спокійно. Світла пам’ять…»

Редакція Українського інтернет-журналу «Музика» розділяє відчуття всезагального болю від непоправної втрати і висловлює глибокі співчуття родині й близьким маестро.

Ольга ГОЛИНСЬКА