У день, коли Європа відзначала день свого об’єднання та спільних цінностей, у столиці Швейцарії, місті Берні, відбулася особлива подія, котра змусила серця битися в одному ритмі – концерт «Ода Радості – За спільне майбутнє в Європі»
Ця музична акція, організована в мальовничому саду Історичного музею, стала втіленням прагнення до єдності та гармонії, а також символом культурного обміну між Україною та Швейцарією.
Ідея проведення концерту виникла не тільки з приводу святкування Дня Європи, а й відзначення 200-ліття від дня прем’єри Дев’ятої симфонії Людвіга ван Бетховена. Сам композитор вважав, що музика має свою силу та вплив, вона може викресати вогонь з людських сердець і віддзеркалити ідеали миру та свободи. У цьому контексті музика є не лише мистецтвом, а й засобом спілкування та об’єднання націй, що доволі актуально сьогодні.
Організатором заходу виступив пан Вернер Шмітт (Werner Schmitt), засновник спілки Legato Bern–Odessa, яка вже протягом 22-х років активно сприяє партнерству в галузях освіти й культури між містами Берном та Одесою, а також між Швейцарією та Україною загалом. Діяльність спілки Legato спрямовано на посилення культурного обміну між країнами та підтримку молодих музикантів.
На концерті були присутні представники швейцарського парламенту й Посол України в Швейцарській Конфедерації та Князівстві Ліхтенштейн Ірина Венедіктова. У програмі взяли участь 9 хорів, організованих з українців, що перебувають у Швейцарії через війну. Вони виконали обробки народних українських пісень і твори українських композиторів, таких як Максим Березовський, Дмитро Бортнянський, Микола Леонтович. Артисти достойно представили українську культуру та викликали захоплення у швейцарської публики.
У фіналі всі співаки об’єдналися, щоб виконати «Оду до Радості» (Гімн Європейського Союзу). Керувала зведеним хором Тетяна Яковчук, яка в Україні була керівником дитячого хору середніх і старших класів Одеського державного музичного ліцею імені професора Петра Столярського. За словами пані Тетяни, внаслідок воєнних дїй в Україні їй довелося залишити своє мирне життя і шукати притулку в Швейцарії. Під керівництвом диригентки «Ода до Радості» стала справжнім символом єдності та миру, нагадуючи присутнім про важливість залишатися братами й сестрами понад усе.
Цей концерт не лише приніс радість, а й став свідченням могутності музики в спілкуванні, сприяючи об’єднанню сердець і душ людей різних країн. У боротьбі за мир та гармонію на планеті й в подальшому відбуватимуться проєкти, спрямовані на підтримку України та зміцнення культурних звʼязків.
Марина ШИЛІНА