Sziget з Україною: 10 перемог української музичної спільноти на найбільшому фестивалі Європи

141

З 10 до 15 серпня в Угорщині проходив один із наймасштабніших фестивалів у Європі – Sziget

Цьогоріч українські артисти поїхали туди, щоби разом із Всеукраїнською асоціацією музичних подій та їхньою ініціативою Music Saves UA посилити інформаційний спротив російській пропаганді в країні, яка, на жаль, відома не дуже проукраїнською позицією. І їм вдалося! Перемога й направду – за Україною. Ці 10 здобутків – тому яскраве підтвердження.

1. Безпрецедентна підтримка України фестивалем ще до його старту

Організатори Sziget усіляко допомагали Україні не тільки під час фестивалю, а й до його проведення. Зокрема підтримали у телемарафоні Save Ukraine в Угорщині.

Від перших днів війни команда Sziget наголосила на тому, що засуджує агресію росії в Україні. У лайн-апі заходу немає росіян, котрі виправдовують дії росії. А якщо хтось із артистів заявить, що підтримує війну, його одразу видалять із лайн-апу.

Цьогоріч на фестивалі значно менше музикантів із країни-агресорки, натомість їхні місця посіли українські митці. Наші учасники були представлені на різних сценах Sziget і їхні виступи не перетиналися. Отже дізнатися правду про війну в Україні з перших вуст змогло якнайбільше фестивальників із часом протилежними музичними смаками.

2. Інформаційний спротив російській пропаганді з перших хвилин відвідування Sziget-2022

Правдиві свідчення про війну кожен фестивальник міг прочитати, переглядаючи паспорт івенту. Там же розміщувався QR-код, перейшовши за яким можна було задонатити кошти на підтримку України.

3. Kazka, Krapka; KOMA, Alina Pash, Luiku, Ragapop, Constantine й інші українські артисти стали на Sziget-2022 рупорами України

Ragapop розпочали й закінчили виступ із відеороликів про війну в Україні, гучно заявивши, що росія – це держава-терористка, а Україна вкрай потребує допомоги.

Alina Pash не тільки влаштувала потужний перформанс із розриванням світлини Віктора Орбана й володимира путіна, а співала пісні під відеоряд із кадрами розбомбленої росіянами України та закликала публіку скандувати «Ганьба росії!» Разом із Олександрою Заріцькою з гурту KAZKA вона під час виступів інших артистів продовжувала інформаційну кампанію із плакатами й промовами.

Разом із гуртом KAZKA на головній сцені між виступами хедлайнерів фестивалю заспівали пісні «Плакала» та I’m Not Ok українські діти-біженці, які змушені рятуватися в Угорщині від війни. Програму колективу супроводжували кадри воєнних жахіть в Україні та гасла «Росія – країна-терористка!», FREE AZOV на головному екрані.

Окрім цього, ведучий фестивалю, представляючи гурт, висловив солідарність з Україною: «Погляньте на ваші браслети зараз! Там є слово Freedom – свобода. Саме свобода – те, за що кожного дня борються українці зараз! Зустрічаємо гурт з України – KAZKA!»

Дует Krapka; KOMA влаштував на сцені промовистий перформанс, під час якого фестивальники побачили Україну після жорстокої навали рф.

Гурт Luiku виступив із промовою перед піснею, написаною про війну в Україні, і розповіли, яким нині є життя українців, котре назавжди змінила ця агресія.

Аби закликати донатити на потреби постраждалим від війни, Constantine розмістив на сцені спеціальний QR-код. Із його допомогою можна було зробити грошову пожертву до Music Saves UA на гуманітарну допомогу.

4. Розповідь про українських артистів, які зараз не на сцені, а на полі бою

На фестивалі Sziget встановили стенд з інформацією про українських артистів, які не змогли взяти участь, бо боронять Україну від російських окупантів у лавах ЗСУ. Серед них – фронтмен гурту «Бумбокс» Андрій Хливнюк, весь колектив групи «Антитіла», співак Коля Серга, хіп-хоп виконавець Yamak та інші.

5. Правильні меседжі від угорців зі сцени Sziget-2022

Із головної сцени Sziget-2022 лунали слова ведучих на підтримку України: «Ми тут на Sziget хочемо посилити наш меседж і щоби ви нам допомогли: “ЦЕ НЕ НОРМАЛЬНО!” Sziget-2022, ми гордо стоїмо разом із жителями України й хочемо, аби наш меседж почули!»

6. Можливість не тільки розказати, а й показати правду на спеціальній українській локації

Поки українські артисти транслювали головні послання зі сцени, Music Saves UA доносила правду на спеціальній локації у зоні NGO. Там можна було більше дізнатися про війну в Україні, подивитися світлини з мирних часів та усвідомити наслідки війни.

7. Змога донести правду до угорських і зарубіжних медіа

Про виступи українських артистів та їхні перформанси й промови на Sziget написало безліч медіа Угорщини – країни, що займає не надто жорстку політичну позицію щодо росії. А отже музичній спільноті вдалося донести до угорського народу жахливу правду про країну-агресорку, із якою «дружить» його влада.

8. Безліч способів допомогти Україні просто на фестивалі

У співпраці з Music Saves UA організатори створили благодійний мерч. Це футболки, прибуток із продажу яких організатори задонатять на гуманітарну допомогу. Людей у них можна було зустріти в кожному куточку фестивального простору.

9. Можливість зібрати кошти для евакуації українців з окупованих територій

Мета Music Saves UA на цьогорічному Sziget – акумулювати кошти для евакуації 1000 людей з окупованих регіонів. Наразі підраховано, що вже зібрано необхідну суму для вивезення 400 людей. Окрім цього, команда чекає на підсумки продажу благодійного мерчу.

Сьогодні евакуація – одне з найголовніших завдань, яким опікується Music Saves UA. За допомогою волонтерів удалося вивезти з гарячих точок понад 11 000 людей. Music Saves UA займається не лише переселенням у безпечні регіони, а й розміщенням українців, котрі змушені покинути домівки. За підтримки ініціативи було облаштовано Бакота Хаб, який приймає митців-переселенців, і десятки волонтерських прихистків по всій Україні.

«Загалом займаються евакуацією і подальшою допомогою постраждалим біля 100 волонтерів. Вони шукають довгострокове житло та роботу, забезпечують продовольством, надають психологічну поміч і супроводження у відновленні необхідних документів», – розповідає координатор волонтерів у команді Music Saves UA Микита Проданець.

 

10. Запуск дискусії щодо поїздок українських артистів на міжнародні фестивалі

Поїздка українських артистів на Sziget-2022 спричинила дискусію не тільки в навколомузичній спільноті, а й в усьому соціумі. Всеукраїнська асоціація музичних подій уже має досвід участі в таких заходах і розуміє, яких результатів на міжнародних теренах таким чином можна досягти. Найближчим часом команда планує організувати дискусійний івент.

За матеріалами пресрелізу