chopin

Упродовж 16–18 грудня 2015 року Товариство імені Фридерика Шопена в Україні урочисто відзначало свій 25-річний ювілей. Святкування відбулося в рамках міжнародного фестивалю «Музика без кордонів», організатором якого є Дніпропетровська консерваторія імені Михайла Глинки (ректор – заслужений діяч мистецтв України, піаніст Юрій Новиков).

Фридерик Шопен – єдиний композитор, творчість якого взяла під свою егіду ЮНЕСКО. Федерація шопенівських Товариств, підпорядкованих ЮНЕСКО, (центри знаходяться у Відні та Варшаві), виникла як організація, що об’єднує шопенівські товариства в усіх країнах світу. Її президент – доктор Теодор Канітцер (Відень).

Natalia Vorobiova
Наталія Воробйова – президент Товариства імені Фридерика Шопена в Україні

Склалося так, що українське Товариство імені Фридерика Шопена, що є єдиним представником нашої держави в Міжнародній Федерації шопенівських Товариств, підпорядкованих ЮНЕСКО, знаходиться у Дніпропетровську. Воно було створене 1990 року за сприяння спочатку Посольства Республіки Польща в СРСР, а потім – Посольства Польщі в Україні. Засновником Товариства та його президентом стала піаністка, менеджер Наталія Воробйова. Їй також належить ідея проведення та організація в Україні міжнародних та всеукраїнських конкурсів молодих піаністів імені Фридеріка Шопена, фестивалів української та польської музики імені композитора.

Товариство імені Фридерика Шопена в Україні проводить велику музично-просвітницьку роботу: відбувається ознайомлення українців з видатними досягненнями польської культури; широко популяризується українська культура, класична музика, твори українських композиторів і досягнення сучасної фортепіанної школи за кордоном. Лауреатам конкурсів і фестивалів надається можливість відвідати Польщу, виступити з концертами, побувати на семінарах і майстер-класах відомих виконавців і педагогів, узяти участь у конкурсах і фестивалях і, навіть, продовжити свою освіту у видатних польських майстрів, які славляться своїм особливим умінням інтерпретувати музику великого композитора. Товариство бере активну участь у міжнародній діяльності, є представником України на форумах, конгресах, симпозіумах, які проводяться Федерацією в різних країнах світу.

Діяльність Товариства імені Фридерика Шопена в Україні високо оцінена керівництвом і Президентом Міжнародної Федерації шопенівських Товариств при ЮНЕСКО паном Теодором Канітцером, Міністерством культури і мистецтва Польщі, Посольством та Генеральним Консульством Польщі. За свою роботу Товариство неодноразово було відзначено почесними грамотами Міністерства культури України та Національної Спілки композиторів України. За великий внесок у зміцненні українсько-польських культурних зв’язків, популяризацію творчості великого польського композитора Фридерика Шопена в Україні, а також за особливі заслуги перед польською культурою, президент Товариства імені Фридерика Шопена в Україні Наталія Воробйова була нагороджена срібною медаллю Міністерства культури Польщі «За заслуги в культурі Глорія Артіс».

Починаючи з 1990 року, Товариство імені Фридерика Шопена в Україні провело три міжнародних конкурси, 16 всеукраїнських та міжнародних фестивалів. У них взяли участь понад 1500 молодих і юних виконавців із 10 країн світу. Більш, ніж 100 обдарованих учасників обрали своїм фахом музичну діяльність. Долі піаністів у ХХІ столітті складаються по-різному. Лауреат ХII Міжнародного фестивалю української та польської музики імені Фридерика Шопена Анна Федорова виступила за сприяння телевізійного каналу «1 + 1» у класичній номінації Євробачення і пройшла до півфіналу, а в 2011 році була учасницею XVI Міжнародного конкурсу імені Фридерика Шопена у Варшаві.

Велику роботу у житті Товариства проводять дніпропетровські музиканти В. Галушко, А. Дюдина, Н. Кліменко, І. Коваленко, А. Тарасенко, Т. Склар.

Kshyshtof Ksjnjek
Кшиштоф Ксьонжек

Діяльність організації спрямовано також на ознайомлення українців із видатними досягненнями польської культури. Так, наприклад, Товариство зініціювало такі акції як «Дні польської культури», «Тиждень польського кіно».

З 2004 року Товариство проводить у Дніпропетровську Міжнародний конкурс молодих піаністів імені Фридерика Шопена. Конкурс проходить у два тури. Програма передбачає виконання творів Фридерика Шопена та п’єси сучасного національного композитора країни учасника. У першому турі змагання піаніст має заграти по одному ноктюрну, етюду (крім № 3, 6 з ор.10 і № 7 з ор.25), полонезу та п’єсу сучасного національного композитора зі своєї країни. Конкурсанти, які пройшли до другого туру, виконують дві мазурки, один вальс і один із зазначених творів – Балада, Скерцо, Фантазія, Баркарола, Блискучі варіації, Два експромти.

Glib Adlucky
Гліб Адлуцький

25-ті роковини Товариства імені Фридерика Шопена в Україні стали, безумовно, грандіозною подією в культурному житті міста. На ювілейних урочистостях були присутні: Ева Фігель, директор Польського Інституту в Києві, радник-посланник Посольства Республіки Польща в Україні, Ігор Щербаков, голова Національної спілки композиторів України. Маестро – заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, член-кореспондент Національної Академії мистецтв України, лауреат премії імені Артемія Веделя.

Публіка вітала виступ польського піаніста, переможця численних міжнародних фортепіанних конкурсів Кшиштофа Ксьонжека. В одному із концертів виступив відомий дніпропетровський піаніст Гліб Адлуцький. Також у концертах взяли участь Сергій Карпенко, Олександр Зайцев, Дмитро Таванець, Артем Терещенко. Їм акомпанував симфонічний оркестр Дніпропетровської обласної філармонії (диригент – заслужений діяч мистецтв України Наталія Пономарчук).

Андрій ТУЛЯНЦЕВ