kaleta

Музичне театралізоване дійство «Калета» від Академічного народного хору – давня добра традиція у Чернігівському обласному філармонійному центрі

10 грудня, напередодні Андріївого дня глядачі змогли знову зустрітися з відомими персонажами української народної феєрії. А перед цим у фоє артисти, як і годиться добрим господарям, пригостили глядачів смачненьким.

Зазвичай у ніч на Святого Андрія очікують усіляких див. Тож свого роду диво – гра-ворожіння під назвою «Калета» – завжди в українців проходила весело. Молодь збиралася в хаті молодиці-одиначки, дівчата, принісши у роті воду з колодязя, замішували тісто для короваю з білого борошна. Пекли його, зробивши посередині дірку, аби потім підвісити в хаті.

Ця хлібина – калета – з прадавніх часів символізувала в українців сонце, про яке мріяли зимовими вечорами. Потім обирали «пана Калетинського», що боронив коровай.

Тим часом «пан Коцюбинський» намагався відкусити шмат від хлібини. Дівки ж ворожили на судженого, обирали майбутнього чоловіка, причаровуючи піснями й танцями Калету-Андрія, який, за віруваннями, міг визначити долю.

Жартівливі пісні, запальні танці, магічні хороводи – усі деталі традиційного українського свята знайшли відображення у концертній програмі «Калета», зрежисованій художнім керівником і головним диригентом Академічного народного хору, заслуженим діячем мистецтв України Володимиром Коцуром.

Пресцентр Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм