svyatoslav-shevchuk-s-tvortsi-kontsertu

27 березня у Національній опері України відбулась VIII щорічна церемонія вручення відзнак імені отця Омеляна Ковча

Омелян (Еміліан) Ковч – священномученик УГКЦ, праведник України. Греко-католицький священик, який усе життя присвятив допомозі ближнім. Будучи капеланом в Українській галицькій армії, він завжди перебував із вояками на передовій, щоб підтримати їх морально та й фізично. На парафіях, де служив, одразу брався за організацію громадського та культурного життя парафіян. Був активним у суспільно-політичній діяльності, за що не раз переслідувався польською, радянською і нацистською владами.

Перебуваючи в одному з ув’язнень написав книгу «Чому наші від нас втікають». Під час нацистської окупації допомагав євреям, врятував понад десять осіб, зокрема відомого белзького рабина Арона Рокеаха. Його допитували у тюрмі на Лонцького у Львові, де вимагали визнання вини і відмови від подальшого хрещення євреїв, а також від засудження дій нацистської влади. Був ув’язнений і відправлений до концтабору «Майданек», де й помер і був спалений у крематорії.

27 червня 2001 року у Львові Папа Римський Іван Павло II проголосив Омеляна Ковча блаженним мучеником разом з іншими мучениками греко-католицької церкви. 22 лютого 2019-го Президент України Петро Порошенко взяв участь в акті закладення капсули на місці будівництва пам`ятника отцю Омеляну в Любліні (Польща). У 2010 році засновано відзнаку його імені, яка щороку вручається видатним особистостям за значний внесок у справу екуменічного діалогу, діалогу культур і народів, міжрелігійного та міжнаціонального порозуміння, соціально-харитативної і благодійної діяльності, за особистий життєвий приклад жертовності й гуманізму, героїчні вчинки. Лауреатами відзнаки були Ліна Костенко, Євген Сверстюк, Арон Вайс, спільнота св. Егідія з Рима, Український католицький університет, Марко та Уляна Супруни, Оксана Забужко, Тімоті Снайдер та інші.

Цьогоріч Комітет із вшанування пам’яті Омеляна Ковча вирішив присвятити урочистості темі військового капеланства. Адже рівно сто років тому сам отець Омелян Ковч розпочав своє капеланство в Українській галицькій армії. Лауреатами міжнародної відзнаки стали українські військові капелани різних конфесій.

Отець-капелан Української греко-католицької церкви Мукачевсько-ужгородської єпархії Іван Ісайович, парох церкви села Середнє Закарпатської області. З перших днів війни добровільно став капеланом 128-ї гірсько-піхотної бригади. Був поранений, проте продовжує душпастирську опіку учасників бойових дій.

Отець-капелан Православної церкви України Юрій Казміренко у вересні 2014-го добровільно обрав служіння тим, хто на фронті. Працював водієм швидкої допомоги батальйону «Айдар». Був поранений під час обстрілу в місті Щастя. З 2015 року працює у Синодальному управлінні військового духовенства ПЦУ.

Отець-капелан Римо-католицької церкви в Україні Кам’янець-Подільської дієцезії Павло Гончарук є представником Християнської служби порятунку. Допомагав бійцям 128-ї, 10-ї, 72-ї та 57-ї бригад. Організовує допомогу для військових підрозділів на передовій.
Пастор-капелан Всеукраїнського союзу церков євангельських християн-баптистів, голова ГО «Об’єднання християн-військовослужбовців України» Василь Хіміч з осені 2014 року їздить у зону бойових дій. Опікувався військовослужбовцями 57-ї механізованої бригади та 73-го Морського центру Сил спеціальних операцій. Допомагає вдовам і дітям загиблих бійців.

Нагороди лауреатам вручали Блаженніший Святослав Шевчук, глава УГКЦ та Іван Васюник, голова Комітету із вшанування пам’яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча. «Метою вручення цієї відзнаки є популяризація постаті отця Омеляна, бо він є скарбом усього українського народу. Його постать є голосом сумління усіх віруючих людей і уособлює ідею міжнаціонального та міжконфесійного примирення. Ця когорта лауреатів справді промовляє до нас, що дух отця Омеляна, його духовна посвята живе в нашому народі, живе в наших Церквах і живе в українському війську», – зауважив Глава УГКЦ. Іван Васюник зазначив: «Цією церемонією хочемо вшанувати усіх духівників-священиків, які допомагають у цей час нашим воїнам. Вшановуємо їхнє жертовне служіння, починаючи від Майдану і дотепер на фронті».

У церемонії також взяли участь Євстратій Зоря – архієпископ ПЦУ, Володимир В’ятрович – голова Українського інституту національної пам’яті, іноземні дипломати, капелани різних конфесій, державні та громадські діячі.

Співорганізаторами церемонії виступили Комітет із вшанування пам’яті блаженного священомученика Омеляна Ковча, благодійний фонд «Гуманітарні ініціативи» та Міністерство оборони України.

 

У рамках церемонії вручення відзнаки український вокальний дует «ТЕЛЬНЮК: Сестри», заслужені артистки України Леся та Галя Тельнюк представили мистецький проект «Божий агнець», присвячений пам’яті отця Омеляна Ковча, котрий, за словами глави ГКЦП Святослава Шевчука, був «голосом сумління українського народу». «Ми відповідальні за час, у якому живемо. Що ми залишимо по собі? – говорять сестри, осмислюючи історію добрих справ отця. – Велика відповідальність лежить на кожному митцеві, який доторкується до спадщини, особливо, якщо ця спадщина духовна».
На сцені Національної опери України прозвучали твори на слова Богдана-Ігоря Антонича, Тараса Шевченка, Галини Тельнюк, Папи Івана-Павла ІІ. Музику до композицій написала Леся Тельнюк. Аранжування зробив Олексій Баженов.

Мистецький проект «Божий агнець» відбувся за участю Національного президентського оркестру України (художній керівник – Анатолій Молотай, диригент – Василь Василенко), Камерного хору (хормейстер – Вадим Яценко). Художник-сценограф – Наталія Клісенко, художник-постановник – Дмитро Ципердюк, режисер – Василь Вовкун.

У цей же день у Київському будинку офіцерів пройшов перший міжконфесійний семінар, організований Департаментом військового капеланства УГКЦ у співпраці з Міністерством оборони України та Комітетом вшанування пам’яті Омеляна Ковча.

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

Фото автора статті

На головному фото – Блаженніший Святослав (Шевчук), глава УГКЦ з авторським колективом мистецького проекту «Божий агнець»