Віртуози Львова: концерт-відкриття нового сезону

49
Share Button

20 вересня у Льлвівській обласній філармонії відбудеться перша у цьогорічному концертному сезоні імпреза оркестру «Віртуози Львова». На меломанів очікує зустріч із творами композиторів епохи віденського класицизму, створеними для революційного у свій час, але вже раритетного нині інструмента – клапанної труби.

 

В історії становлення європейської музичної культури ХVІІІ століття, як відомо, вирізняється особливо активними пошуками у створенні новітніх інструментів. Саме у цей час з’являються молоточкове піанофорте Бартоломео Крістофорі, педальна арфа Якоба Хохбрукера і… клапанна хроматична труба. До появи цього інструмента долучилися музиканти і майстри з різних країн Європи: невідомий трубач із Дрездена, придворний трубач Шваніц із Веймара, Ернст Кельнер із Голландії, ювелір і музикант-аматор Крістоф Нессман із Гамбурга. Останнім у списку стоїть придворний трубач Антон Вайдінгер із Відня, котрий вдосконалив інструмент, оволодів ним до віртуозного рівня і став його найбільшим популяризатором.

На жаль, як це часто трапляється, труба із клапанним механізмом дії протрималась в історії музики недовгого – усього близько 70 років. Її змінила нові більш досконалі вентельні і помпові інструменти. Однак попри короткий історичний вік клапанна труба має власний музичний репертуар. Для цього інструмента писали Леопольд Кожелух, Йозеф Вайгль, а 1796 року Концерт для клапанної труби Es-dur створив і фундар віденської класичної школи Йозеф Гайдн. Саме цей твір митця, а також його Симфонія № 42 і Концерта симфонія для мандоліни, труби, фортепіано, контрабасу та оркестру Леопольда Кожелуха звучатимуть у концерті-відкритті нового сезону оркестру «Віртуози Львова».

В імпрезі також візьмуть участь Анна Іванюшенко (фортепіано), Аліна Подлипенська (мандоліна), Тарас Яцишин (контрабас). На єдиній в Україні клапанній трубі гратиме Андрій Наконечний. За диригентським пультом – Ірина Вакуліна.

 

Валентина КУЛИК

Share Button