12 найкращих вистав у фіналі V Всеукраїнського Фестивалю-премії «GRA»

25
Фестиваль-премія «ГРА», церемонія нагородження, Київ, Україна, 2020.

З 1 до 9 грудня відбуватиметься фінальний етап V Всеукраїнського Фестивалю-премії «GRA» («Great Real Art»). Цьогоріч не театри збираються у столиці, а міжнародне журі й глядачі їдуть до 4-х міст України (Львів, Івано-Франківськ, Рівне і Київ) на перегляд вистав. 12 найкращих постановок змагатимуться у фіналі за перемогу українського театрального «Оскара»

Засновником та організатором Фестивалю-премії «GRA» є Національна спілка театральних діячів України. «GRA» проводиться на конкурсній основі раз на рік за підсумками минулого календарного року (цьогоріч через війну – за підсумками двох останніх, 2021 і 2022 років). Участь у проєкті беруть професійні театральні колективи різних форм власності й форматів роботи з усієї України.

Фестиваль-премія «ГРА», церемонія нагородження, Київ, Україна, 2020.

Головна мета Фестивалю-премії – формування та зміцнення єдиного національного театрального ком’юніті, визначення провідних тенденцій українського театру.
А цього року, в умовах повномасштабної війни, «GRA» – це не тільки відзначення вистав і їхніх творців, а ще й свідчення того, що український театр, попри всі перепони, продовжує розвиватися і плідно працювати.

134 різножанрові сценічні проєкти з понад 20 міст України подалися цього разу на участь у Фестивалі-премії. Експертна рада у складі 10 фахівців обрала до лонглиста 32 вистави. Після перегляду цих постановок наживо експерти сформували шортлист із 14 вистав. У фіналі заплановані покази 12 вистав (Львівський і Харківський оперні театри, на жаль, не можуть показати наживо спектаклі у дати проведення фіналу фестивалю, тож, відповідно до Положення, журі не буде їх розглядати).

Оцінюватиме фіналістів міжнародне журі з 5-ти європейських країн: Маріус Івашкявічус (Литва) – драматург, прозаїк, кіносценарист і режисер; Мярт Меос (Естонія) – театральний продюсер, директор і засновник театру R.A.A.A.M., очільник театрального центру SA Vaba Lava; Софія Ниблом (Швеція) – журналістка, арткритикиня, продюсерка; Лєна Творковська (Польща) – проєктна менеджерка, кураторка, театральна продюсерка; Себастіан Шварц (Німеччина/Італія) – театральний менеджер, художній керівник Festival della Valle d’Itria та Belcanto Academy «Rodolfo Celletti» в Мартіна-Франка (Італія).

Лауреати V Фестивалю-премії визначаються у загальних номінаціях: «За найкращу драматичну виставу»; «За найкращу камерну виставу»; «За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм»; «За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни». Та шести індивідуальних номінаціях: «За найкращу жіночу роль»; «За найкращу чоловічу роль»; «За найкращу режисерську роботу»; «За найкращу сценографію»; «За найкраще хореографічне рішення»; «За найкраще музичне рішення».

Афіша фіналу

1 і 2 грудня фестиваль проходитиме у Львові. Дві вистави – «TOP GIRLS» і «146 ЗІРОК, ВИДИМИХ НЕОЗБРОЄНИМ ОКОМ» покаже Львівський академічний театр імені Лесі Українки, і одну – «ВЕРТЕП» – Харківський театр ляльок (у приміщенні Львівського театру ляльок, в копродукції з яким створювалася постановка).

3 і 4 грудня «GRA» відбудеться в Івано-Франківську. Харківський український драматичний театр імені Тараса Шевченка покаже виставу «НЕХАЙ ЩАСТИТЬ», Івано-Франківський національний театр імені Івана Франка – спектакль «ЛІСОВА ПІСНЯ НА ПОЛІ КРОВІ», Одеський музично-драматичний театр імені Василя Василька – «САША, ВИНЕСИ СМІТТЯ».

5 грудня премія пройде у Рівному: виставу «ЗЕРНОСХОВИЩЕ» покаже Рівненський музично-драматичний театр.

Із 6 до 8 грудня триватиме показ вистав-фіналістів у Києві. Спершу в приміщенні Великої дзвіниці Києво-Печерської лаври буде показано «ВЕРТЕП. НЕОБАРОКОВА МІСТЕРІЯ» від ГО «Ігнеа Корда». У той самий день Національний театр імені Івана Франка демонструватиме «КАЛІГУЛУ». 7 грудня можна буде переглянути спектакль «БІЛКА, ЯКА ПРОЖИЛА 100 РОКІВ» від Театру «Золоті ворота». Наступного дня спочатку Театр на Печерську покаже «Я, ВІЙНА І ПЛАСТИКОВА ГРАНАТА», а потім Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра – «ДІМ».

9 грудня о 17:00 заплановано святкову Церемонію нагородження лауреатів V Фестивалю-премії «GRA». Вона відбудеться у приміщенні Київського будинку актора НСТДУ (вул. Ярославів Вал, 7).

За інформацією пресрелізу