fprum-obr

22 жовтня о 19 годині в залі Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка в рамках Міжнародного форуму бандуристів (International bandurist forum, 19–22 жовтня, Київ, 20 жовтня, Чернігів) із нагоди 100-річчя Київської капели бандуристів відбудеться спільний концерт Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка (Детройт, США) та Національної заслуженої капели бандуристів України імені Георгія Майбороди

Трохи передісторії. У серпні 1918 року за сприяння гетьмана Павла Скоропадського бандурист Василь Ємець створив професійний музичний ансамбль бандуристів – Київський кобзарський хор. У 1923-му було сформовано Київську капелу бандуристів, кістяк першого складу якої склали два бандуристи колишнього Кобзарського хору – Григорій Андрійчук і Георгій Копан.

1941-го капела поїхала в турне, яке завершилось у Німеччині, звідки 1949 року у повному складі емігрувала до Детройта, де й працює донині. Учасники колективу зберегли унікальний і знищений в Україні довоєнний репертуар, котрий містить релігійні твори, церковні колядки, республіканські, стрілецькі та повстанські пісні, традиції музикування й виконання і, найголовніше, довоєнний інструмент – бандуру харківського типу, яких в Україні на сьогодні залишилося всього 4 екземпляри.

Від часу, коли Українська капела бандуристів імені Тараса Шевченка пустила нове коріння у Детройті, колектив дав понад 500 концертів у Північній Америці, Австралії, Європі та Україні. Її чарівне звучання підкорювало найпрестижніші зали світу: Карнеґі Хол у Нью-Йорку (США); Катедра Нотр Дам у Парижі (Франція); Мессі Хол у Торонто (Канада); Львівський, Одеський і Київський оперні театри.

Тим часом, по закінченні Другої світової війни, у 1946-му в Києві створюється Державна капела бандуристів Української РСР на чолі з талановитим музикантом Олександром Міньківським. Відтоді два колективи офіційно є спадкоємцями капели 1918 року.

Цьогоріч вони вперше дадуть спільний концерт. Одночасно на сцені гратимуть 120 бандуристів!

Проведення нинішнього форуму з нагоди 100-річчя заснування першого у світі унікального українського мистецького продукту – Київської капели бандуристів – це можливість уперше від 1941 року зібрати воєдино хранителів української культури з різних континентів.

Капела з Детройта майже 80 років в еміграції плекала цілий культурний пласт, на жаль, знищений у радянський період і практично невідомий в Україні. Йдеться про музичні традиції засновників Київської капели бандуристів, знайомство української спільноти з невідомим сьогодні в Україні, популярним у першій половині ХХ століття інструментом – бандурою харківського типу та музичним репертуаром, збереженим представниками діаспори в еміграції і творчістю Гната Хоткевича, який зробив надзвичайно великий внесок у розвиток бандурного виконавства першої половини минулого століття.

Міжнародний форум бандуристів – це україно-американський проект, реалізований за підтримки Українського культурного фонду з метою спільного розвитку і промоції українського національного мистецтва у світі. Форум має на меті побудову ефективної платформи обміну досвідом між репрезентантами бандурного й хорового мистецтва з України та США в освітній, науково-дослідницькій і мистецькій галузях.

Програма форуму включає проведення дискусій, науково-теоретичної конференції, презентації актуальних історичних мистецьких розвідок, сучасних музичних, видавничих, документальних і візуальних проектів, заходів, присвячених відновленню втрачених традицій музикування та інструментарію, майстер-класів і ворк-шопів від провідних світових виконавців (з України, США, Канади, Аргентини, Австралії), майстрів із виготовлення інструментів, спільних виступів українських та американських бандуристів.

Зокрема 19 жовтня у Центрі культури і мистецтв СБУ (вул. Ірининська, 6) відбудеться показ фільму Ореста Сушка «Хоробра сімнадцятка» про історію еміграції капели до США у роки Другої світової війни:

19:00 – Виступ Української капелі бандуристів імені Тараса Шевченка (США);

19:30 – Показ фільму «Хоробра сімнадцятка»;

20:25 – Зустріч із режисером фільму Орестом Сушком (Канада).

Отже, Міжнародний форум бандуристів – це 7 локацій, 50 подій, 200 виконавців.

Вхід за запрошеннями

Контактні телефони для резервування запрошень: +38 067 426-95-83; +38 063-399-44-52; e-mail: banduraforum@gmail.com або в електронній формі на сайті МФБ: http://banduraforum.com/

Акредитація обов`язкова!

Акредитація дійсна тільки на основі анонсу (для друкованих ЗМІ/Інтернету).

З питань акредитації, отримання фото для публікацій, запрошень у прямі ефіри та організації інтерв’ю звертайтеся до прес-служби UKR Artists:
Ольга Стельмашевська тел.: 067 238 81 85, ostelm7@gmail.com
Юрій Гулевич: тел.: 067 448 05 35, ygulevich@gmail.com