koshyts

«Моє життя – це моя пісня», – ці слова Олександра Кошиця злітають з уст українців саме зараз, коли вшановуємо його пам’ять

Завдячуючи Олександру Кошицю – одному із засновників і керівників Української республіканської капели, Україна перестала бути німою для світу. З 1919 до 1921 року капела Олександра Кошиця здійснила турне, охопивши всю Європу, а 1922-го перетнула Атлантику й із тріумфом виступала в Америці. Лише в Мехіко капела зібрала 32 тисячі глядачів! У 1922 році хор Кошиця виступив у Карнегі-холі й саме там уперше прозвучав «Щедрик».

А потрапили наші музиканти в далекі світи за рішенням Симона Петлюри. Там вони мали популяризувати самостійну Україну.

Вшанували пам’ять Олександра Кошиця саме в день його народження у селі Тарасівці на Черкащині, де пройшло дитинство митця. Зі столиці на урочистості приїхали Герой України, народний артист України, майстер художнього слова Анатолій Паламаренко, народний артист України, бандурист і лірник Василь Нечепа, академік, літературознавець Микола Жулинський, голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович і повний склад уславленого Національного академічного українського народного хору України імені Григорія Верьовки. Організатором вшанування пам’яті Олександра Кошиця виступив Міжнародний благодійний фонд національної пам’яті України, який очолює Ігор Юхновський.

На малій батьківщині Кошиця в селі Тарасівці місцеві жителі спорудили меморіальний знак на честь знаменитого земляка, а в місцевій школі відкрили музей. Неподалік зеленіє дуб, який ще пам’ятає славетного хормейстера. Хати, на жаль, уже немає.

Завітала до Тарасівки з книгою «Культурна дипломатія Симона Петлюри: “Щедрик” проти “русского мира”» авторка Тіна Пересунько. У книзі – історія хорової капели й Олександра Кошиця. У виданні вперше оприлюднюється унікальна хроніка тріумфального турне Української республіканської капели під орудою диригента Олександра Кошиця у країнах Західної Європи, Північної і Південної Америк у 1919—1924 роках. Авторка зібрала кількасот унікальних рецензій європейської та американської преси, листи видатних політичних і культурних діячів світу з відгуками про Україну й українську культуру. Тут і фрагменти подорожніх щоденників учасників турне, і листування Симона Петлюри з Олександром Кошицем.

«Пам’ять українського народу століттями нищили, затирали, спо­творювали. Ми докладаємо багато зусиль для її відновлення, – говорив перед присутніми у Тарасівці голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович. – Якщо ми сьогодні розкажемо дітям і онукам про Олександра Кошиця, то зробимо нашу національну пам’ять міцнішою».

Співачка, народна депутатка Софія Федина нагадала, що найпопулярнішою колядкою світу став «Щедрик» Миколи Леонтовича, який поніс у світ хор Олександра Кошиця. А наша колискова «Ой ходить сон коло вікон» завдяки Кошицю в Америці перетворилася на один із найвідоміших у світі джазових стандартів.

Людмила ЧЕЧЕЛЬ

Фото авторки