Дні української музики у Варшаві

336

З 18 до 23 жовтня Фонд «Pro Musica Viva» вчергове організовує Дні української музики у Варшаві, роками намагаючись доповнити польський публічний культурний простір українською музикою, яка практично не існує в цьому контексті – як сучасна, так і минулих часів. Три концерти 5-х Днів української музики у Варшаві представлять музику українських композиторів різних поколінь

А починалось усе 1999 року. Тоді після перших успішно проведених фестивалів «Контрасти» у Львові один із його засновників – диригент Роман Ревакович, мешканець Варшави, запитав себе: «Так, “Контрасти” переповнені польською музикою, а що з українською музикою у Польщі?» Відповідь могла бути лише одна: нуль. Так і виникла ідея спробувати добитися до свідомості польського слухача з вісткою про українську музику.

У 1998 Ревакович заснував Фонд «Pro Musіca Vіva» (з латини «щоб музика жила»), ось і знайшлося «знаряддя» для просування цього задуму. Це був один із перших проектів Фонду, що, як виявилося в ході вже понад 20-літньої історії, передовсім розбудовує польсько-українські музичні відносини. Фестиваль мав презентувати польським слухачам, окрім добре відомих і улюблених ними українських народних пісень, ще й потужний, але малознаний пласт професійної музичної культури України. Завдяки форуму у Варшаві прозвучала «Метамузика» Сильвестрова, яку грав польський оркестр Sіnfonіa Varsovіa під керівництвом українського диригента Володимира Сіренка. У рамках другого фестивалю відбулася світова прем’єра «Слова о полку Ігоревому» Євгена Станковича і виконання «Палімпсестів» Юрія Ланюка. За три роки – треті «Дні»: цього разу в Національній філармонії, що включила фестиваль до своєї сезонної програми. Безпрецедентний випадок, адже в жодній із країн не було акції, яка б презентувала у такому масштабі українську музику на рівні головної музичної установи столиці.

Проте найпотужніший фестиваль відбувся 2012 року за участю виконавців світового класу та з цікавою і різноманітною програмою, хоч і зорієнтованою передусім на новітню музику, знов у співпраці з Національною філармонією, яку очолював тоді маестро Антоні Віт. Минуло ще 7 років і 2019 ознаменується П’ятим, ювілейним фестивалем, який має нововведення – підзаголовок «Вітольд Лютославський і українська музика». Таким чином, організатори прагнуть співставити українську музику із визнаною світом музичною творчістю Лютославського й надати глядачам можливість для естетичних порівнянь і паралелей.

«Після першого фестивалю, – розповідає художній керівник Роман Ревакович, – на завершення якого прозвучали “Метамузика” Сильвестрова за участю піаніста Йожефа Єрміня та Друга симфонія Лятошинського, з’явилися рецензії, у яких здивовані критики писали про те, що цю музику в Польщі зовсім не знають. А вона заслуговує на якнайкраще визнання, бо це справжня висока європейська музична культура. То був черговий момент, який переконав мене у правильності обраного шляху».

Цього року фестиваль відкриється 18 жовтня у концертній залі Музичного університету Фридерика Шопена програмою «Скрипковий речиталь» за участю солістів – скрипаля Андрія Павлова та піаніста Богдана Кривопуста й представить творчість українських композиторів молодшого покоління, стипендіатів «Gaude Polonia» польського Міністерства культури та національної спадщини: Богдани Фроляк, Андрія Мерхеля, Олени Ільницької, Євгена Петриченка, Олександра Шимка, Богдана Сегіна, Золтана Альмаші та Богдана Кривопуста. Композитори будуть присутні на концерті у Варшаві.

У Концертній студії Польського радіо імені Вітольда Лютославського відбудеться «Вокальний речиталь» за участю мецо-сопрано Оксани Нікітюк і Дмитра Таванця, фортепіано: діалог музики Вітольда Лютославського та видатного сучасного українського композитора Валентина Сильвестрова. Український автор звучатиме як Шуберт XXI століття – з красивими мелодіями та гармонійними акордами.

Лютославський постане перед слухачами ранніми творами, написаними задовго до звукових експериментів митця. Любителі музики Дебюссі, Равеля та Рахманінова із задоволенням слухатимуть його фортепіанну сонату, а дитячі пісні на слова Юліяна Тувіма для голосу і фортепіано на залишать байдужою аудиторію будь-якого віку.

Закриє фестиваль камерний концерт за участю Національного ансамблю солістів «Київська камерата» під батутою Романа Реваковича. Солісти: Катерина Супрун, альт, Оксана Нікітюк, мецо-сопрано, Дмитро Таванець, фортепіано. У програмі прозвучать твори старшого покоління українських композиторів: Євгена Станковича, Володимира Шумейка, Ігоря Щербакова, Олега Киви. І в цьому контексті також пролунає «Траурна музика» Вітольда Лютославського, написана 1958 року й присвячена пам’яті угорського композитора Бели Бартока. Організатори фестивалю присвячують цей твір жертвам російської агресії на Донбасі.

Партнерами фонду «Pro Musica Viva» в організації фестивалю цього року стали Національний центр культури, Об’єднання українців у Польщі та Фонд «Наш вибір». Форум проходитиме за підтримки Уряду міста Варшави, Спілки «Magovox», Товариства захисту авторських прав «ZAiKS» і Товариства зберігання виконавських авторських прав «STOART» за медійної підтримки українського тижневика «Наше слово», радіо «TokFM» і фірми «STROEER», перетворюючись у потужний інструмент культурної дипломатії та просування української високої культури в Європі.

За інформацією прес-релізу