menabde

Попри не рекомендовані іноземним музикантам гастролі в Україні, диригент Міхеїл Менабде, який мешкає у Відні, знову приїздить з концертом до Києва

Другий приїзд Менабде в нашу країну за час війни – це не лише про творчість, а насамперед про підтримку морального духу українців. Музикант тісно пов’язаний з Україною: тут він здобув фах диригента (закінчив Київську консерваторію у класі Романа Кофмана), зустрів майбутню дружину, створив сім’ю.

2014 року Менабде, зібравши найкращих музикантів Києва, спільно з музичним агентством «Ухо» створив камерний оркестр Armonia Ludus і провів цикл концертів нової музики. Він – учасник міжнародних фестивалів Kyiv Contemporary Music Days, Kyiv Musik Fest, «Два дні і дві ночі нової музики» в Одесі.

Після десяти років життя у Києві (шість із яких працював у столичній філармонії) перебрався до Відня, де мешкає від 2017 року. Проте постійно повертається до Києва задля тих чи інших творчих проєктів.

Міхеїл Менабде: «Музика мабуть найабстрактніший вид мистецтва. Проте вона найглибше проникає у нашу свідомість і найпотужніше впливає на нас емоційно. Кожен твір, який прозвучить 11 березня у Колонному залі Національної філармонії України у виконанні Київського камерного оркестру, несе в собі різні образи душевного стану людини, де часом бувають краса, глибокий смуток, любов, скорбота, безвихідь і надія».

У програмі – дві прем’єри: «Крапля за краплею» українсько-нідерландського композитора Максима Шалигіна та «Kommos 2022» киянина Олега Безбородька.

Шалигін свій твір написав за кілька днів після початку війни для фестивалю Festival for Compassion. Від моменту прем’єри 17 березня 2022 року «Крапля за краплею» була виконана у прямому ефірі голландського телебачення 34 рази. Опус подорожував фестивалями Європи й не лише. Його виконували в Латвії, Греції, Франції, Великій Британії, Австрії, Бельгії, Нідерландах, Канаді, Південній Кореї та Вірменії.

В інтерв’ю голландській газеті NRC Максим розповів: «З одного боку, назва “Крапля за краплею” відсилає до кровопролиття, але крапля також може змінити світ на краще. Якщо кожна людина зробить навіть невеликий внесок, сума може привести до великих змін».

«Коммос 2022» Безбородько написав після ракетного обстрілу Будинку офіцерів у Вінниці 14 липня 2022 року. Від грецького «κομμός» – «ударяти», «бити себе в голову та груди на знак жалоби». В афінській трагедії – це пісня-плач, яку співали хор і герой разом, коли напруга п’єси досягала кульмінації горя й жаху.

«Я довго не наважувався написати щось після початку вторгнення, – каже автор. – Та цей обстріл, як тригер, спровокував у мені “Коммос 2022”. Твір траурний, сам відчай і біль. У ньому є струнні, великий барабан і соло для гобоя. Мій син грає на гобої, і ця партія – як символ найдорожчого і найважливішого». Твір написано за підтримки фонду Emergency Support Initiative (ESI) – Kyiv Biennale.

Програма: А. Пярт – Cantus для струнних і дзвонів; О. Безбородько – «Kommos 2022» для струнних, гобоя і великого барабана (прем’єра у Києві); В. Кіляр – «Орава» для струнного оркестру; В. Сильвестров – Цикл «Тиха музика» для струнних; М. Шалигін – «Крапля за краплею» (прем’єра в Україні); С. Барбер – Adagio для струнних. Солісти – Володимир Литвиненко (гобой), Олександр Томчук (ударні).

Подяка голландському видавництву Donemus за надання нот «Крапля за краплею» Максима Шалигіна та меценатській підтримці Ірини Паліашвілі.

Більше про концерт: https://fb.me/e/4oCf9A5oN

За інформацією пресрелізу