Джазовий міні-альбом «Музика в облозі»

30 листопада відбувся цифровий реліз джазового міні-альбому «Музика в облозі», присвяченого подіям березневої облоги міста Чернігова

Володимир Балаба

Композитор – Володимир Балаба. Альбом присвячується місту-герою Чернігову, його жителям і захисникам.

Альбом у YouTube: http://bit.ly/3GTBWuQ

Джазова музична культура за час існування часто висвітлювала гострі соціальні та політичні проблеми – боротьбу з расизмом і дискримінацією, питання захисту екології і збереження природи. Нинішні реалії провокують нові творчі виклики.

Ідея альбому є творчою рефлексією на трагічні події війни та безпосередні переживання періоду боїв за Чернігів. Більшість музикантів знаходилися в Чернігові у той час, тож відчули і запам’ятали як це було. Музика розкриє становище людини в оточеному місті, відрізаному від електрики, води, тепла, зв’язку, та відобразить внутрішній світ, куди поринає герой у спробах зберегти себе морально й психічно.

Микита Гірня

Володимир Балаба: «Я ставив за мету зафіксувати в творчій формі такий непростий життєвий досвід і донести його до слухачів, у тому числі міжнародної спільноти, адже такі події не мають відбуватися в нинішньому цивілізованому світі».

Альбом складається із п’яти композицій, які хронологічно проводять слухача ланцюгом подій: від затишного вечора напередодні війни через напружені тривожні тижні облоги та обстрілів, спроб психологічно вистояти до внутрішнього спротиву.

Альбом є концептуальним, у назвах композицій закарбовані важливі дати: 23.02.22 – «Вечерній спомин…»; 24.02.22 – «Так тріщить майбутнє»; 03.03.22 – «Закапсульований у болю»; 27.03.22 – «Напоєний дощем»; 04.04.22 – «Серед попелу я квіти пророщу».

Олег Богуш

Перший трек (23.02.22) символізує останній мирний день перед війною, в другому (24.02.22) відображені звістки про початок війни та спроби усвідомити, прийняти нову реальність.

Третій трек є найбільш драматичним і концентрує в музиці переживання постійних обстрілів і бомбардувань міста, коли межі реальності стираються від оточуючого жаху й невідомості. Адже через відсутність зв’язку та електрики подекуди навіть не працювали сповіщення повітряної тривоги і не було новин про те, що відбувається загалом в Україні. Активні бомбардування велися кілька тижнів, але найбільш драматичною для авторів альбому стала обрана дата (03.03.22). У цей день російські війська здійснили серію обстрілів багатоповерхівок і приватних будинків у різних районах міста. Постраждало багато мирних жителів, зокрема ті, які стояли у черзі за хлібом. Російська авіація також атакувала дві школи, внаслідок удару по школі № 18 загинув чемпіон України з кікбоксингу, срібний призер Кубка світу Євген Звонок. Через обстріл і влучання в нафтобазу розпочалася пожежа.

Данило Корінь

Четверта композиція (27.03.22) датована днем, коли пройшов один із перших весняних дощів, а мешканці буквально збирали дощову воду для власних потреб. Дощ був рятівним у прямому й переносному сенсі (як знак оновлення, омивання). Також під час дощу обстріли були менш активними. Після зняття блокади та початку відступу військ ворога українська армія вийшла на державний кордон Чернігівської області, що зафіксовано в останній даті (04.04.22).

Звукова картина альбому поєднує гру ансамблю музикантів, електроніку та звуки навколишньої реальності для глибшого занурення в атмосферу. Більшість звуків була записана наживо, в тому числі прильоти і вибухи ракет, крапання дощу.

Костянтин Іоненко

Робота над альбомом здійснювалася в Чернігові, в умовах затяжної відсутності електропостачання і частих повітряних тривог.

Учасники проєкту: Галина Дуб – ідея, концепція, продюсування; Володимир Балаба – композитор, труба, флюгельгорн; Олег Богуш – фортепіано; Микита Гірня – бас-кларнет; Костянтин Іоненко – контрабас; Данило Корінь – ударні; Антон Стук – електроакустика; Сергій Галамага – звукорежисер, гітара; Guzenochka_art – обкладинка.

Антон Стук

Сторінка проєкту в Facebook: http://bit.ly/3Ximzve

Сергій Галамага

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду та стипендії Goethe-Institut для екстреної допомоги українським діячам культури.

За інформацією пресрелізу

Фото Ольги Короткової, Сергія Якимовича, Василя Стефурака, Віктора Кошмала, Євгенії Стронської