zastavka-obr

Через форс-мажорні обставини, спричинені пандемією COVID-19, III Всеукраїнський театральний фестиваль-премія «ГРА» у 2020 році пройде інакше, ніж мав би

Доведеться відмовитися від підсумкового фестивального тижня за участю міжнародного журі. Та є й позитив. Цьогоріч буде більше переможців. Лауреатами національної театральної премії стануть усі вистави, що увійдуть до шорт-листа.

Всеукраїнський театральний фестиваль-премія «ГРА» розпочав третій річний цикл у штатному режимі. У 2020-му на адресу Національної спілки театральних діячів України надійшло 83 заявки, що представили роботи 68 театральних колективів.

Експертна рада ознайомилася з ними на відео і 27 березня, у Міжнародний день театру, оголосила лонг-лист із 28 вистав. Надалі за Положенням мав розпочатися другий етап – перегляд експертами спектаклів лонг-листа наживо. Потім – заплановане на 10 липня оголошення шорт-листа. Однак через карантинні обмеження театри України у березні призупинили діяльність. Це унеможливило проведення ІІ етапу фестивалю-премії у передбаченому форматі.

Анна Липківська, театрознавець, кандидат мистецтвознавства, голова Експертної ради «ГРИ»: «Відтак ми змушені внести корективи у цьогорічний перебіг змагання. Оскільки театри відновлюватимуть роботу згідно з власними графіками від серпня 2020 року, то й Експертна рада розпочне перегляди наживо у цей самий період. Розраховуємо повністю завершити процес до кінця жовтня, якщо театри працюватимуть і не вводитимуться нові обмеження. Тому формування шорт-листа очікується не раніше кінця жовтня – початку листопада».

Це унеможливлює проведення підсумкового тижня фестивалю в останню декаду листопада, як це відбувалося два роки поспіль. За словами організаторів, підготовка заходу, що включає узгодження роботи 12-ти відібраних колективів, неможлива в такий короткий термін. До того ж, на сьогодні вкрай проблематичною виглядає перспектива сформувати авторитетне міжнародне журі та забезпечити його приїзд в Україну.

Богдан Струтинський, голова НСТДУ, народний артист України: «Цього року і фестиваль-премія, і театри стикнулися з рядом непростих викликів. Нашим театрам дуже нелегко, але ми не повинні здаватися. Радує те, що нам вдалося відстояти фінансування і «ГРИ», і Національної спілки театральних діячів. А значить, попри складні обставини, зможемо зробити багато корисного для театральної галузі навіть у цей проблемний час».

Отже, цьогорічне рішення дирекції фестивалю-премії «ГРА» передбачає відмову від проведення підсумкового фестивального тижня і запрошення міжнародного журі. Лауреатами «ГРИ» оголосять усі вистави, що увійдуть до шорт-листа (до 12-ти). Результати оприлюднять під час фінальної церемонії 3 грудня.

Нагадуємо: засновником та організатором фестивалю-премії «ГРА» («Great Real Art») є НСТДУ. Захід проводиться на конкурсній основі раз на рік за підсумками минулого календарного року. Цьогоріч театри представляють прем’єри, що вийшли у період із 1 січня до 31 грудня 2019-го. Участь у проєкті беруть професійні театральні колективи різних форм власності й форматів роботи.

Лауреати фестивалю-премії визначатимуться у шести загальних номінаціях: «За найкращу драматичну виставу»; «За найкращу виставу для дітей»; «За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу»; «За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу»; «За найкращу камерну виставу» (до 150 глядачів); «За найкращу пошуково-експериментальну виставу» (на перетині театральних/мистецьких жанрів).

Найкращих гравців у «ГРІ» за театральний Оскар нагородять дипломом лауреата й грошовою винагородою на реалізацію нового творчого проєкту.

За інформацією прес-служби НСТДУ