toska_decorac_kyiv

31 березня у Києві відбудеться прем’єра всесвітньовідомої опери Джакомо Пуччіні. Подію без перебільшення слід назвати однією з найвизначніших у поточному сезоні Національної опери. Вона приурочена до 60-річчя Римських договорів та до 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та Італійською Республікою. Ця масштабна постановка здійснюється за сприяння Посольства Італії в Україні та Італійського інституту культури в Україні.

За всю історію сценічного життя цього оперного шедевру (а йому вже 117 років!) його супроводжував незмінний успіх. З ним пов’язані імена прославлених співаків, диригентів та режисерів. У партії Каварадоссі виступали Енріко Карузо, Франко Кореллі, Пласідо Домінго, Роберто Аланья; Тоски – Марія Каллас, німецьке вагнерівське сопрано Хільдегарда Беренс, Анжела Георгіу; барона Скарпіа – Тіто Гоббі.

Ця опера Пуччіні, написана за однойменною драмою Віктор’єна Сарду, має одну прикметну особливість – вона важко піддається режисерсько-сценографічним експериментам і перетлумаченням. Очевидно, через те, що надто сильно її сюжет і дія пов’язані із конкретним місцем і часом – Римом початку ХІХ століття. Тому майже у кожній із вже ставших історією екранізацій та сценічних постановок Карміне Галлоне, Франко Дзеффіреллі, Лука Ронконі, Бенуа Жако можна побачити костюми у стилі ампір, відтворені художниками височенні колони та склепіння церкви Сант-Андреа, розкішні інтер’єри палаццо Фарнезе, площу замку Сант-Анджело. Навіть звуковий фон Вічного міста вписано у партитуру «Тоски» світанковим церковним передзвоном на початку третьої дії.

Усе це буде і в київській постановці. Однак найголовніше, чим завжди приваблювала «Флорія Тоска» – це сама музика, шалені пристрасті, стрімке розгортання мелодраматичного сюжету, образи головних героїв. «Разом з колегами – постановниками та виконавцями, намагаємось втілити характери та мотивації героїв, що закладені Пуччіні та Сарду, зробити їх близькими та зрозумілими для сучасного глядача, – прокоментував нову постановку її режисер Анатолій Солов’яненко. – Це вистава про любов, пристрасть та віру ліричних героїв, які гинуть в атмосфері цинізму та жорстокості, що їх оточує».

На прем’єрній київській виставі 31 березня партію головної героїні – співачки Флорії Тоски – виконає зірка світової оперної сцени Людмила Монастирська. Прикметно, що її блискуча закордонна кар’єра почалася саме партією Тоски у берлінській Deutsche Oper 2010 року. Низка нещодавніх прем’єр «Флорії Тоски» у Х’юстоні, Нью-Йорку, Парижі також пройшли за участі нашої співвітчизниці: її великий зрілий голос та неабиякий акторський талант якнайкраще пасують для ролі пристрасної, по-жіночому примхливої, слабкої і водночас відважної Флорії Тоски – ролі, яку Віктор’єн Сарду писав спеціально для геніальної Сари Бернар.

31 березня партію Маріо Каварадоссі співатиме відомий італійський тенор Вальтер Борін. Наступні прем’єрні покази відбудуться 1, 9 та 30 квітня. Окрім Людмили Монастирської (31 березня і 30 квітня) партію Тоски виконуватимуть Оксана Крамарева та Вікторія Ченська; Маріо Каварадоссі – Дмитро Кузьмін, Андрій Романенко, Сергій Скочеляс; барона Скарпіа – Геннадій Ващенко, Михайло Кірішев та Олександр Мельничук. Постановний склад: режисер-постановник – Анатолій Солов’яненко, диригент-постановник – Микола Дядюра, сценографія та костюми – Марія Левитська, хормейстер-постановник – Богдан Пліш.

Юлія ПАЛЬЦЕВИЧ

За матеріалами прес-реліза