kyiv-baroque-fest

Відтепер Національна філармонія України пропонуватиме меломанам і поціновувачам старовинної музики можливість спостерігати за розвитком цього напрямку сучасного мистецтва

Ольга Шадріна-Личак

Однією з ключових ідей Kyiv Baroque Fest, який проходитиме 15–17 листопада, є посилення взаємозв’язків між Україною і культурами інших держав світу. Це сприятиме, зокрема, появі нових форматів музичних творів, несподіваних освітніх ініціатив, виконавських експериментів, розширенню уявлення про музику минулих епох як частину сучасного живого та динамічного мистецтва.

Фестиваль 2023 року закономірно зосереджено на постаті одного з найбільш яскравих і потужних композиторів XVIII століття – Жана Філіпа Рамо, якому цьогоріч виповнюється 340 літ. Це не формальний ювілей. Адже діяльність Рамо чим далі, тим яскравіше розкривається як надзвичайно масштабна й захоплююча, презентуючи численну кількість граней таланту митця.

Анна Іванюшенко

Нині ми вирішили подумати про Рамо у контексті заданої ним же теми – «Галантних Індій». Усвідомлена крізь рамку постколоніальної теорії та утворюваної нею іронічної дистанції, у фестивалі вона вимальовується як тема «Галантних Європ», серед яких природно опиняється і Україна.

Ім’я Бортнянського як представника однієї з «галантних Європ» виникає не випадково. Адже, по-перше, обидва композитори працюють у галантному стилі, по-друге, серед творів Бортнянського маємо французькі музичні драми, що свідчить про впливовість французької музичної традиції на творчість митця. Чи уявляли ми Бортнянського у контексті французької традиції і, зокрема, особи Рамо? Можливо, ця паралель оприявить неочікувані взаємозв’язки української та французької культур, зокрема сучасних? Твори французького бароко та галантного стилю виконує багато музикантів – професіоналів та аматорів, у тому числі й ті, що практикують занурення в історично поінформоване виконавство.

Liatoshynskyi Capella Early Music Ensemble

Отже, Французька увертюра – Рамо/Бортнянський: Галантні Європи, – постколоніальна рефлексія, яка, сподіваємося, зацікавить і спонукатиме до рефлексій.

На жаль, зараз не вдасться провести повноцінний кількаденний, насичений різноформатними подіями фестиваль. Тож поки захід, що складається з трьох акцій, анонсує це нове починання. Три концерти представлять три програми, що поєднуватимуть французьку та українську музику. Стежте за афішами!

За інформацією пресрелізу