ukultura

Проєкт, створений професорками Києво-Могилянської академії, покликаний стати сучасною альтернативою підручникам для студентів і всіх охочих вивчати культуру України у зручний спосіб

«УКультура» – це інноваційний освітній портал, що має на меті поширення знань про українську культуру від професійних дослідників і дослідниць. Гасло проєкту – «з любов’ю, без шароварщини та кліше».

Платформа надає безплатний доступ до відеолекцій, інтервʼю та бібліотеки. В захопливих і змістовних лекціях та інтервʼю провідних знавців і знавчинь української культури розкриваються найрізноманітніші аспекти її історії та сучасності. Лекції з історії української культури, що розміщені на платформі, на цей момент – єдиний в Україні курс у цифровому форматі, який відповідає загальній програмі та вимогам МОНУ і може використовуватися як альтернативний підручник для вищих навчальних закладів.

У відеолекціях, інтерв’ю, статтях, розміщених на платформі, провідні українські й закордонні археологи, економісти, історики, культурологи, митці, критики та багато інших фахівців діляться знаннями й досвідом, перетворюючи інформацію у сенси. Сайт «УКультура» щотижня оновлюється та презентує нові концептуальні розмови на різні теми про українську культуру.

Проєкт «УКультура» був заснований професоркою НаУКМА Ларисою Довгою, а незмінним консультантом і науковим редактором проєкту є професорка НаУКМА, всесвітньо відома історикиня Наталія Яковенко.

«“УКультура” розповідає про українську культуру не через перелік дат, імен і фактів, а історії про людей. Про що вони мріяли, яким був їхній побут, якими цінностями вони керувалися, що їх надихало. І головне, шукає відповідь на питання – як ці історії впливають на нас і визначають наше сьогодення», – розповідає Наталія Яковенко.

Портал «УКультура» створений як для викладачів, котрі шукають актуальні матеріали і методи викладання, так і студентів, що втомилися від нудних підручників і сумнівних матеріалів у мережі, фахівців у сфері культури, які прагнуть ділитися досвідом і знаннями, врешті – всіх, хто хоче познайомитися з українською культурою та пізнати її глибше.

На платформі вже викладено 16 лекцій та 17 інтервʼю, в яких охоплено різну проблематику: Ярослав Володарець-Урбанович розповідає про ювелірні вироби антів, Аґнєшка Ґронек – про українську художню культуру доби Ренесансу, Олексій Сокирко – про подорожі в контексті української культури XVII–XVIII століть, Максим Яременко – про життя та звичаї українських студентів ранньомодерного періоду, Наталія Яковенко – про «політичне хуліганство» як спосіб спротиву радянській системі, Світлана Стоян – про засади функціонування артринку, а Юлія Федів про те, що таке культурний менеджмент і навіщо це Україні.

«Культурою є цінності, закарбовані у свідомості спільноти, – те, що людство створило продуктивного та креативного. Проєкт “УКультура” присвячений саме нашим здобуткам – тому, що відбувалося в Україні, тому, що тут з’явилося, тому, чим ми можемо поділитися з людством як своїми важливими надбаннями», – описує своє дітище засновниця «УКультури» професорка НаУКМА Лариса Довга.

Освітній проєкт «УКультура» був створений на гроші приватних благодійників. Його автори вважають, що в скрутний для держави час бюджетні гроші краще направляти на українське військо задля перемоги.

Проєкт підтриманий низкою фондів: Міжнародним благодійним фондом відродження Києво-Могилянської академії, Українським інститутом, Фондом відродження та фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, завдяки чому вдалося запустити польськомовну сторінку платформи, орієнтовану не тільки на українську аудиторію, а насамперед на те, щоб ознайомити з українською культурою іноземців.

«Також наша команда дякує за підтримку проєкту українській компанії Dovgiy Family Office, які повірили у нас із перших днів існування проєкту, продовжують підтримувати “УКультуру” і сьогодні», – додає Лариса Михайлівна.

Крім того, проєкт має велике соціальне значення, адже в ньому врахований аспект інклюзивності – портал містить матеріали у трьох форматах: початковий – це «Дивитися» – містить відеолекції; «Слухати» – для тих, хто не бачить, в який додано начитані диктором тексти, котрі у відеоформаті представлено у вигляді слайдів, а також «Читати» – для тих, хто не чує.

Задля інформування іноземної аудиторії про Україну та її культуру, а також з метою боротьби з антиукраїнською пропагандою у світі автори проєкту перекладають матеріали іншими мовами. Вони вважають, що надзвичайно важливо, щоб іноземці знали про Україну не тільки через війну, а й тому, що українці є носіями давньої і самобутньої культури. Восени 2023 року було заявлено про вихід проєкту на польську аудиторію – здійснено переклад та озвучення усіх лекцій польською мовою. До запуску також готується й англійська версія сайту.

За матеріалами пресрелізу