zastavka

З 14 до 17 червня у Києві проходитиме фестиваль сучасної академічної музики. І в тому не було б нічого особливого, та з огляду на наші не надто веселі сьогоднішні реалії це виглядає дивом

Нагадаємо, що «Київські музичні прем’єри» – один із найповажніших фестивалів Національної спілки композиторів України. Він проводиться з 1989 року як щорічний міжнародний захід Київської організації НСКУ.

«Прем’єри-2021» мали відбутися ще в травні, але весняний локдаун у столиці, спричинений пандемією COVID-19, відтермінував подію. Ба більше, організаторам і багаторічному мистецькому керівникові фестивалю композитору Ігорю Щербакову довелося у форсмажорному порядку заново формувати програми, змінювати склади виконавців, локації тощо.

Цьогорічний форум проходитиме за фінансової підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України. Як і минулого року, концерти у Великій концертній студії Будинку звукозапису Українського радіо супроводжуватимуться онлайн трансляцією на сторінці фестивалю у Facebook.

У семи імпрезах прозвучать камерно-оркестрові, хорові, ансамблеві й симфонічні твори. Загалом їх 42, у тому числі 31 прем’єра, що, власне, відповідає назві фестивалю. Окрім української музики, буде представлена творчість композиторів з Аргентини, Великої Британії, Іспанії, Канади, Мексики, Польщі, Фінляндії.

Поряд з опусами наших видатних сучасників Євгена Станковича, Лесі Дичко, Юрія Іщенка, Ігоря Щербакова, Ганни Гаврилець, Віктора Степурка, Юрія Шевченка, Кармелли Цепколенко та інших лунатимуть композиції знаних авторів середньої генерації, зокрема Святослава Луньова, Ірини Алексійчук, Богдана Кривопуста, Михайла Шведа, Івана Небесного, а також нових членів спілки Усеїна Бекірова й Ренати Сокачик.

Фестивальні програми орієнтовані на виконавські можливості відомих українських колективів. Це – Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського радіо (художній керівник і головний диригент – Володимир Шейко), Національний камерний ансамбль України «Київські солісти» (диригент – Ігор Пучков), Національний ансамбль солістів «Київська камерата» (художній керівник і головний диригент – Валерій Матюхін), Камерний хор «Київ» (художній керівник і диригент – Микола Гобдич), Академічна хорова капела Українського радіо (художній керівник і головний диригент – Юлія Ткач), Академічний камерний хор «Хрещатик» (художній керівник і головний диригент – Павло Струць), Sed Contra Ensemble (мистецький керівник – Андрій Мерхель).

Серед солістів – імена провідних музикантів і співаків Лілії Гревцової, Сусанни Чахоян, Віктора Давиденка, Богдани Стельмашенко, Оксани Нікітюк, Дмитра Таванця та інших. За сприяння Інституту Адама Міцкевича й Товариства з авторських прав Zaiks (Польща) у фестивалі братимуть участь польські флейтисти Лукаш Длугош та Агата К’єляр-Длугош.

Фестиваль відкриється концертом пам’яті видатного композитора-класика Мирослава Скорика, першу річницю кончини якого нещодавно відзначила українська громадськість. Sed Contra Ensemble продемонструє широку панораму мистецьких пошуків у сфері нової музики. У хорових презентаціях, звучатимуть не лише мініатюри, а й твори великої форми, як-от «Страсна Седмиця» Святослава Луньова, Хорова симфонія-диптих на вірші Тараса Шевченка Богдана Кривопуста, хоровий концерт «Слово…» на вірші Лесі Українки Лесі Дичко та інші. Вагому крапку у форумі поставить концерт-закриття – масштабний симфонічний вечір.

Отже, на шанувальників сучасного академічного мистецтва чекає цілий калейдоскоп різноманітних і яскравих вражень. Радимо не пропустити цю непересічну подію! До слова, вхід на всі концерти, які відбудуться з дотриманням усіх вимог МОЗ, – традиційно вільний.

Ольга ГОЛИНСЬКА