afisha

19 грудня в Одеській національній опері відбудеться прем’єра балету «Лускунчик» Петра Чайковського

Балет-феєрію поставлено на дві дії з прологом. Диригент-постановник – головний диригент театру В’ячеслав Чернухо-Воліч. Хореограф-постановник – народний артист України Сергій Бондур. Художник-сценограф – заслужений артист України Євген Гуренко, художник костюмів – Сергій Васильєв. Солісти – лауреати міжнародних конкурсів Наталія Куш, Наталія Івасенко, Андрій Писарєв, Данило Пащук. Участь беруть: Дитячий хор «Перлини Одеси» (художній керівник – Лариса Гарбуз); Зразковий ансамбль класичного танцю «Фуете» ДТШ № 4 міста Одеси (художні керівники – Марина Козяр, Ганна Погорецька).

У виставі використано фрагменти хореографії Василя Вайнонена. Лібрето Маріуса Петіпа в редакції Сергія Бондура за мотивами казки Ернста Гофмана «Лускунчик і Мишачий король».

Трохи історії. Петро Чайковський по праву вважається великим реформатором балетної музики. Саме він привніс у класичний балет нову динаміку, наскрізний розвиток музичних тем і образів. Ці художні принципи знайшли яскраве відображення у різдвяній казці «Лускунчик», написаній на замовлення директора імператорських театрів Івана Всеволожського.

В основу лібрето було покладено повість Ернста Гофмана «Лускунчик і Мишачий король» (із циклу «Серапіонові брати») у переказі Олександра Дюма-батька. Сюжет визначив Іван Всеволожський, автором програми і хореографії став Маріус Петіпа.
Спочатку зміст «Лускунчика» не сподобався Чайковському. Набагато більший інтерес викликало запропоноване паралельно з ним лібрето одноактної опери «Іоланта». Але поступово Петро Ілліч захопився новим опусом.

Як і передбачалося, світова прем’єра відбулася в один вечір з «Іолантою» – 6 грудня 1892 року в Маріїнському театрі Санкт-Петербурга. Партії Фріца і Клари (Маші) виконували вихованці Імператорського театрального училища, які мали випускатися лише через рік.

Постановником «Лускунчика» був Лев Іванов. Уже на початку роботи над виставою він замінив Маріуса Петіпа, який тяжко захворів. Декорації першої дії створив Костянтин Іванов, другої – академік живопису Михайло Бочаров. Костюми готувалися за ескізами Івана Всеволожського.

У репертуарі Одеського театру опери і балету «Лускунчик» вперше з’явився у 1950 році в хореографічному прочитанні Вахтанга Вронського. Пізніше балетмейстери Ігор Чернишов (1969), Наталя Риженко (1985), Володимир Трощено (2008) пропонували свої, оригінальні версії твору.

Шлях хореографів до розуміння музики «Лускунчика» виявився довгим. Партитура балету залишається неймовірно привабливою і для балетного театру ХХІ століття.

За матеріалами пресрелізу