Понад 100 провідних учених-гуманітаріїв України і Польщі зустрінуться 19–21 квітня 2018 року в Києві на Міжнародному науковому симпозіумі «Україна – Польща: діалог культур» і обговорять найактуальніші аспекти культурної взаємодії
Організаторами симпозіуму виступили Національна музична академія України імені П.І. Чайковського спільно з Представництвом Польської Академії Наук у Києві та науковими інститутами Національної академії мистецтв України – Інститутом культурології та Інститутом проблем сучасного мистецтва. Програма симпозіуму включатиме виступи 16 провідних музикологів і культурологів із музичних академій та університетів Польщі – Варшави, Кракова, Бидгоща, Гданська, Лодзя, Щецина і Зеленої Гури, а також близько 100 їхніх колег із різних регіонів України – Києва, Львова, Харкова, Кропивницького, Дніпра, Одеси, Сум, Миколаєва та інших міст.
У пленарному засіданні 19 квітня, яке відбудеться в НМАУ ім. П.І. Чайковського, візьмуть участь відомі діячі культури України – академіки Національної академії мистецтв України Юрій Богуцький, Володимир Рожок та Олександр Федорук. Вони поділяться думками щодо соціополітичної та культурно-мистецької взаємодії України і Польщі. Доктор філології, професор Університету Зеленої Гури Богдан Троха розповість про польську та українську тематику в сучасній популярній белетристиці, а керівник Центру кінематографічних студій, викладач кафедри культурології Національного університету «Києво-Могилянська академія», головний редактор журналу «Кіно-Театр» Лариса Брюховецька розкриє таємниці українсько-польського діалогу на кіноекрані.
У рамках симпозіуму відбудеться 5 тематичних засідань: «Спільний доробок українських і польських композиторів 1772–1918 років. Автори знані і незнані», «Українська і польська народна музика: спільне та особливе», «Музична культура України і Польщі у персоналіях», «Культурологічний дискурс художньої взаємодії: традиції та новації», «Українсько-польські зв’язки в контексті музичного виконавства і фестивального руху». Очікується участь у симпозіумі 11 докторів наук із Польщі, серед яких Катажина Шиманська-Стулка (Варшава), Анна Новак і Александра Клапут-Вішневська (обидві – Бидгощ), Віолетта Костка (Гданськ), Густав Юзала (Лодзь), Войчех Мархвіца, Александра Паталас і Малгожата Сулек (усі – Краків), Роман Сапенько, Артур Пастушек, Богдан Троха (всі – Зелена Гура). Про свою участь у симпозіумі заявили також учені з Туреччини та США.
Високий науковий рівень симпозіуму забезпечить участь у ньому 20 докторів наук з України, серед яких мистецтвознавці Марина Черкашина-Губаренко, Ігор Юдкін, Маріанна Копиця, Валерія Шульгіна, Олена Берегова (всі – Київ), Олена Маркова (Одеса), Ірина Зінків (Львів) та інші, а також культурологи Валерій Бітаєв, Сергій Безклубенко, Сергій Волков, Володимир Личковах, Євген Причепій, Ганна Чміль, Валентина Судакова (всі – Київ) та інші. Доповіді виголосять не лише досвідчені учені, а й молоді науковці – здобувачі наукових ступенів в університетах і музичних академіях Польщі та України, які обміняються результатами своїх досліджень під час круглого столу «Українсько-польські зв’язки в дослідженнях молодих музикознавців і культурологів».
Творчою «родзинкою» першого дня симпозіуму стане інтерактивний майстер-клас з українського традиційного співу за участю провідних українських етномузикологів, кандидатів мистецтвознавства Євгена Єфремова й Ірини Клименко та етногуртів «Древо», «Серпанок», «Бабський козачок». Передбачається, що озвучену в їхньому виконанні традицію українського етнічного співу перейматимуть студенти історико-теоретичного, композиторського та оркестрового факультету НМАУ ім. П.І. Чайковського, а за бажання – і всі присутні в залі. Прекрасним доповненням до насиченої науковими доповідями програми другого дня симпозіуму стане концерт вокальної та органної музики українських і польських композиторів у виконанні студентів і випускників кафедри камерного співу НМАУ ім. П.І. Чайковського, у якому прозвучать твори Кароля Шимановського, Влодзімежа Дубінського, Яна Рочецького, Миколи Лисенка, Мирослава Скорика та Валерія Антонюка.
У рамках симпозіуму заплановано й презентації двох виставок: нотних і книжкових раритетів із фондів бібліотеки НМАУ ім. П.І. Чайковського та наукових видань Інституту культурології Національної академії мистецтв України.
Усі заходи симпозіуму транслюватимуться онлайн, вхід – з офіційного веб-сайту Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського або зі сторінки у Фейсбук «Онлайн-трансляції НМАУ ім. П.І. Чайковського». Чекаємо всіх бажаючих на наукових і творчих заходах симпозіуму!
Олена БЕРЕГОВА