Музичний дивосвіт Мар’яни Гусар

У кожного з нас своя місія в житті. Попри всі труднощі й негаразди сьогоднішнього буття, пам’ятаймо, що світ стає кращим завдяки подвижницькій праці ентузіастів, які творять добро, дарують людям любов, плекають високе мистецтво. Саме такою яскравою особистістю є Мар’яна Гусар – викладачка Івано-Франківського фахового музичного коледжу імені Дениса Січинського

Унікальність творчої постаті мисткині полягає тому, що вона в одній особі поєднала різні таланти. Мар’яна Василівна не тільки досвідчена педагогиня, а й блискуча виконавиця-акомпаніаторка, оригінальна композиторка-аранжувальниця, учасниця багатьох музичних колективів, врешті-решт, активна громадська діячка. Життя і творчість Мар’яни Гусар, яка цього року відзначає 45-річний ювілей, – приклад вірного служіння своєму народу та розвитку національної музичної культури.

Уродженка мальовничого прикарпатського села Ямниця, що поблизу Івано-Франківська, Мар’яна Гусар виростала в інтелігентній і патріотичній сім’ї. З дитинства захоплювалась музикою, особливо любила народні пісні й імпровізацію на фортепіано. Ґрунтовну освіту як теоретикиня і піаністка отримала в стінах рідного музичного училища, а згодом у Львівській консерваторії імені Миколи Лисенка. Протягом кількох десятиліть напруженої педагогічної праці вона виховала плеяду талановитих музикантів, які продовжують удосконалювати майстерність у вищих навчальних закладах, успішно виступають на сцені як солісти та учасники численних музичних формацій.

Мар’яну Василівну поважають колеги по роботі й люблять студенти. Її високий професійний рівень, щирість і доброта, з одного боку, а з іншого – принциповість і вимогливість, передусім до себе, невичерпна позитивна енергетика та вміння зацікавити вихованців надихають кожного, хто має щастя працювати й спілкуватися з нею.

Проте справжнім покликанням нашої ювілярки стало мистецтво аранжування. Як відомо, обробки народних пісень, перекладення творів українських композиторів-класиків для різних виконавських складів, аранжування зразків сучасної естрадної музики викликають все більше зацікавлення широкої громадськості, зокрема молоді. Нове «прочитання» досягнень національної музичної культури сьогодні «на часі», що пов’язано з пробудженням інтересу до історичного минулого рідного краю, мистецьких здобутків, традицій, звичаїв, обрядів, духовних надбань багатьох поколінь.

У цьому контексті заслуговує на увагу збірка Мар’яни Гусар «Музичні вітражі», презентація якої відбулась у 2020 році. Спираючись на глибокі теоретичні знання та практичний досвід в опрацюванні музичного матеріалу, авторка здійснила аранжування різножанрових пісень. Поряд із духовними піснеспівами, зразками дитячого фольклору, творами патріотичного змісту й народною побутовою лірикою, зустрічаємо пісні з використанням сучасних естрадних інтонацій та ритмів. Достатньо згадати деяких провідних українських виконавців, пісні яких отримали «друге дихання» завдяки оригінальному й майстерному підходу авторки видання: Тіна Кароль, Злата Огнєвіч, Христина Соловій, Олександр Пономарьов, Іван Попович, Дмитро Монатік, Pianoboy, гурт «Антитіла».

Репертуар збірки «Музичні вітражі» не тільки різноплановий за тематикою, а й цікавий щодо виконавського складу та засобів музичної виразності. Зустрічаємо твори для жіночого, чоловічого, мішаного хору, ансамблю із використанням солістів та фортепіанного супроводу. Зберігаючи народну чи авторську мелодію в незмінному вигляді, Мар’яна Гусар використовує своєрідні ритмічні, ладогармонічні, фактурні прийоми, що збагачують музичний образ, демонструють нове трактування» традиційного першоджерела.

Знаковою віхою в житті та творчості Мар’яни Василівни стала не лише презентація збірки, а й концерт, запис якого зберігається на платформі Ютуб (https://www.youtube.com/watch?v=jEt7iMzcKz0). У програмі виступив вокально-інструментальний ансамбль викладачів Ямницької дитячої музичної школи «Реприза», ансамбль із міста Калуша «Драйвові дівчата», вокальний ансамбль і камерний хор Львівського музичного коледжу імені Станіслава Людкевича, вокальні формації «Alter ego» та «Бельканто», інструментальне тріо «New Sound» Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка, популярні прикарпатські співачки Роксолана Калин і Христина Попадинець.

Вітання від докторки мистецтвознавства, професорки Ганни Карась

Музичні номери за участю Мар’яни Гусар як акомпаніаторки на фортепіано чергувались із щирими привітаннями та побажаннями на адресу авторки. Можна без перебільшення стверджувати, що свято перетворилося на її справжній тріумф як музикантки та особистості.

За останні п’ять років збірка «Музичні вітражі» отримала гідне визнання. Вона виконує важливу пізнавальну та виховну роль, використовується і як навчальний посібник, і як музичний матеріал для збагачення репертуару професійних та аматорських колективів. Сьогодні аранжування Мар’яни Гусар популярні серед учнів дитячих музичних шкіл, студентів музичних коледжів і вищих навчальних закладів мистецтв, а також широкого кола любителів музики.

Підтвердженням цих слів став цьогорічний квітневий концерт авторських аранжувань Мар’яни Гусар під поетичною назвою «Розквітла музика в весняних переливах», присвячений 85-річчю Івано-Франківського фахового музичного коледжу імені Дениса Січинського. Запис цього мистецького заходу, що привернув увагу широкої громадськості, також можна переглянути в Ютубі (https://www.youtube.com/watch?v=x_lL8QzW70o).

Святкове дійство розпочалось поетичними рядками Володимира Сосюри у виконанні чарівної ведучої концерту Оксани Томиної: «Люблю весну, а хто її не любить, / Коли життя цвіте, як пишний сад. / І, мов у сні шепочуть листя-губи, / І квіти шлють солодкий аромат…»

Саме ці слова віддзеркалюють самобутність музичного дивосвіту Мар’яни Гусар, у серці якої завжди квітне весна творчості, безмежна любов до всього прекрасного, що оточує нас у житті.

Програма концерту складалась із творів різного змісту й характеру. Щира натхненна лірика і грайлива скерцозність, глибока скорбота і драматичне поривання, героїчний пафос і хвилююча радість змінювали одне одного, розкриваючи безмежні грані буття людської душі. Фундаментом заходу стали популярні пісні Володимира Івасюка – «Балада про мальви», «Пісня буде поміж нас», «Тільки раз цвіте любов», «Я піду в далекі гори», «Червона рута».

Виступ ВІА «Реприза»

Переповнена зала з насолодою слухала аранжування Мар’яни Гусар перлин української музики, що поєднали класичні традиції з досягненнями сучасної естрадної пісні. Поряд з Івасюком, згадаю таких композиторів, як Богдан Янівський («Не забудь»), Василь Михайлюк («Черемшина»), Ігор Білозір («Осіннє кохання» та «Пшеничне перевесло»), Олександр Злотник («Гай, зелений гай»), Олександр Білаш («Сніг на зеленому листі»). Новими відтінками барв прозвучали обробки пісень «Тиша навкруги» (з репертуару тріо Мареничів), «Любий, кохай мене» (Анастасія Рей), «Не цілуй» (Віктор Бронюк та Ірина Білик). Українську вокальну стихію концерту відтінили витончено-експресивні й пристрасно-темпераментні інструментальні твори «королів» аргентинського танго – Карлоса Гарделя та Астора П’яццолли.

Загалом у мистецькому бенефісі, що тривав майже дві години, виступили численні вокально-інструментальні колективи Івано-Франківського музичного коледжу. Це оркестр українських народних інструментів (керівник Василь Якубаш), капела бандуристок (Марія Лахнюк), оркестр баянів та акордеонів (Сергій Квятковський), хор (Аліна Миндюк), чоловічий і жіночий вокальні ансамблі (Світлана Щербій та Оксана Слободянюк), тріо бандуристок (Романія Пукаляк), ансамбль флейтистів (Любомир Мелень), дуети баяністів, саксофоністів, естрадний диксиленд.

Як бачимо, мистецькі інтереси Мар’яни Гусар значно зросли, і її увагу сьогодні привертають не лише пісенні, а й інструментальні жанри. Перекладення цих творів, написаних для різного виконавського складу, демонструють високу композиторську майстерність авторки, розуміння специфіки звучання як музичного колективу загалом, так і окремих інструментів.

Серед учасників концерту слід виділити вокальний ансамбль «Дольче», який об’єднав п’ятьох талановитих випускників хорового відділу та їхню керівницю – Мар’яну Василівну. Це справжній творчий союз однодумців, закоханих в українську пісню. Кожен сценічний виступ колективу завжди привертає увагу не тільки гармонійним звучанням голосів, глибоким осягненням образного змісту виконуваних творів, а і яскравим артистизмом, щирим прагненням дарувати мистецтво людям.

І, звичайно, все це було б нездійсненним, якби не харизма лідерки ансамблю, її наполегливість, енергія, вміння запалити вихованців ентузіазмом і перебувати з ними на одній хвилі. Окремо хочеться виділити Мар’яну Гусар як акомпаніаторку. Бездоганне читання з листа, феноменальна музична реакція, блискуче володіння інструментом, виконання всіх творів напам’ять – це справді вражає!

Кожен виступ учасників концерту того дня свідчив про непересічний талант авторки музики. Проте один твір особливо вразив щирістю, сповідальністю, трагізмом, вірою в безсмертя високих людських цінностей. Це обробка старовинної лемківської пісні «Горе долом ходжу», що прозвучала у виконанні хору Івано-Франківського музичного коледжу. Сьогодні вона є справжньою перлиною у репертуарі багатьох камерних хорових колективів України, наприклад хорів «Воскресіння», «Евфонія», «Moravski», про що свідчать записи в Ютубі. Пісню також виконує Національний заслужений академічний народний хор імені Григорія Верьовки. А співачка Анастасія Флорескул записала кліп в обробці Мар’яни Гусар, що супроводжується щемливими й величними картинами війни за нашу волю… (https://www.youtube.com/watch?v=Sb16MozqW8A)

Загалом аранжування Мар’яни Гусар вирізняються високим професійним рівнем. Тонко відчуваючи стильові особливості першоджерела – народної чи авторської мелодії – мисткиня збагачує його цікавими прийомами композиторського письма. Про це свідчить багатство ритміки, продумана тональна драматургія кожного твору, колоритна ладогармонічна мова із використанням паралельного руху голосів, органних пунктів, альтерованих акордів і м’яко дисонуючих співзвуч. Привертає увагу й різнопланова фактура, що враховує специфіку голосоведіння, підпорядкування усіх елементів музичної мови художньому задуму.

Мар’яна Гусар не тільки прекрасний музикант, яку опікає Всевишній. Передусім вона добра донька, хороша дружина, любляча мама, яка, попри все, випромінює невичерпний оптимізм і заряджає цією енергією рідних, близьких, друзів, колег, вихованців. Попереду у неї – нові мистецькі вершини, напружена й копітка праця як педагогині, композиторки, виконавиці, чергові творчі досягнення й тріумфи. Напередодні ювілею викладачі та студенти Івано-Франківського музичного коледжу імені ДенисаСічинського щиро вітають Мар’яну Василівну, бажають їй міцного здоров’я, родинного затишку, творчого натхнення і всього самого найкращого у житті.

Ігор ГЛІБОВИЦЬКИЙ

Фото надані автором статті