Михайло Рябоконь: військові й музика

Музика військових оркестрів – невід’ємна частина історії й традицій української землі, яка має глибоке коріння і сягає давніх часів княжих оркестрів Київської Русі

Зображення одного з таких оркестрів збереглося на фресках XI століття в Київському Софійському соборі. Військові оркестри підвищують моральний дух, беруть участь у громадських заходах, відіграють важливу роль у збереженні традицій урочистих церемоніалів. Я зустрівся з членом Асоціації естрадних і джазових оркестрів України з диригентом, начальником оркестру Почесної варти Окремого президентського полку імені гетьмана Богдана Хмельницького підполковником Михайлом Рябоконем

– Шановний пане Михайле, розкажіть, будь ласка, про історію оркестру та його основні завдання.

– Оркестр, який я маю честь очолювати, веде багату й насичену історію від 1992 року. Сьогодні колектив входить до складу елітного підрозділу Збройних Сил України – Почесної варти Окремого президентського полку імені гетьмана Богдана Хмельницького, – військовослужбовці котрого є «обличчям держави». Саме вони першими на українській землі зустрічають і віддають шану президентам різних країн світу, головам урядів іноземних держав, міністрам оборони й начальникам генеральних штабів, які прибувають із візитами в Україну. Виконання державних гімнів і військових маршів усіх країн світу становить «родзинку», гордість оркестру.

Окрім цього, у складі Почесної варти оркестр бере участь у проведенні військових церемоніалів, покладанні вінків до пам’ятників і могил воїнів, віддання військових почестей у складі почесного ескорту для поховання військовослужбовців та осіб, які мають видатні заслуги перед державою. За час існування оркестр здійснив майже 6000 акцій, із яких близько 2000 на державному рівні, понад 500 концертних виступів у різних куточках України та за її межами. Щороку проводиться близько 200 заходів за планом Адміністрації Президента України, Міністра оборони України, начальника Генерального штабу Збройних Сил України та біля 200, що пов’язані з покладанням вінків і похованнями. Музичний колектив – постійний учасник військових парадів до Дня Незалежності України, Дня Перемоги, Дня визволення Києва. Так, урочисте святкове дійство на честь 30-ї річниці Незалежності України на головній вулиці столиці Хрещатику з парадом військ і військової техніки також відбудеться, сподіваюся, за активної участі керівництва й наших музикантів у складі зведеного оркестру.

Під час різноманітних подій глядачі особливо тепло сприймають спільний виступ оркестру та військовослужбовців батальйону Почесної варти, де у всій красі демонструється вишкіл, виконання стройових прийомів, вправи зі зброєю і музичними інструментами.

– Чи беруть участь військові оркестру у бойових діях на Сході країни?

– Особливим для оркестру, як і для кожного члена музичного колективу, став період проведення воєнних дій на Сході нашої держави. Так, уже 26 музикантів оркестру взяли участь в АТО/ООС і не з музичними інструментами, а зі зброєю в руках. Окрім того, вони виконують і своє безпосереднє призначення – покращують морально-психологічний стан військовослужбовців, підтримують бойовий дух.

Оркестр не раз виступав перед особовим складом частин і підрозділів, яких відряджали до зони АТО/ООС. Наших вокалістів залучали до виїзних концертних бригад, вони співали близько до переднього краю зіткнення з ворогом для військовиків і мирного місцевого населення Донецької та Луганської областей.

– Розкажіть про творче життя колективу.

– Діяльність оркестру спрямована на відродження й розвиток національної культури України. У репертуарі чільне місце посідають зразки національного музичного мистецтва – класична спадщина, твори сучасних українських композиторів, обробки фольклору, а також шедеври світової музичної культури. Оркестр постійно розширює творчий арсенал, долучаючи до нього естрадні шлягери та авторські пісні.

Оркестр Почесної варти – унікальний різножанровий творчий колектив, у якому проходять службу та працюють майже 90 осіб, серед яких понад 80 музикантів і 6 вокалістів. Є й імениті особистості, такі як народний артист України Ігор Левенець, заслужений артист України Юрій Тертичний, заслужена артистка естрадного мистецтва Олена Приймак та інші чудові виконавці.

Не так давно був створений біг-бенд, що збагатив репертуар колективу джазовими композиціями. На базі оркестру існує також і брас-бенд «Second Line» («Друга лінія») під керівництвом Олега Мироненка.

Уже добре відомою і популярною стала шоу-група ударних інструментів «Військові клейноди». Своєю майстерністю, чітким ритмом і відпрацьованими до автоматизму рухами, стройовою виправкою музиканти дарують глядачам свято.

Військовослужбовці оркестру Почесної варти, чітко розуміючи важливість розвитку кожного музиканта, водночас приділяють велику увагу ансамблевій підготовці в групах, цікавляться різними формами виконавської майстерності. Особливо хочу відзначити квартет саксофонів «Militarysax» («Військові саксофони») під керівництвом Олександра Красюка, квінтет мідних духових інструментів «Snail» («Равлик») під керівництвом Віталія Дмитрієва та окремих музикантів колективу.

– Дебютним виступом вашого біг-бенду була участь у XV ювілейному фестивалі «Зимові джазові зустрічі імені Євгена Дергунова». Поділіться враженням від участі у фестивалі.

– Участь у музичному бомонді такого рівня – цікавий і неоціненний досвід для колективу. Як кажуть самі музиканти, фестиваль джазу для них – натхнення та втіха. Це – наче свято. Адже у будні їм доводиться виконувати важливі й відповідальні завдання на вищому державному рівні.

Знаковим для нас був виступ шоу-групи ударних інструментів «Військові клейноди», яким відкривався Парад біг-бендів у Національній філармонії України, куди нас запросила арт-директор заходу та відповідальний секретар нашої асоціації Галина Макаренко-Дергунова.

– Варто згадати про участь біг-бенду у Першому всеукраїнському фестивалі Big-Band military «Джаз у погонах»!

– Так, це був цікавий досвід. Чудова атмосфера, яка царювала під час виступу в Маріїнському парку, сама організація фестивалю заслуговують на найвищу оцінку. Оркестри силових структур показали, що вони з джазовою музикою теж можуть бути на «ти». І, користуючись нагодою, хочу подякувати начальнику оркестру ДСНС підполковнику Руслану Симоненку за ідею та натхнення в підготовці цього фестивалю.

– На завершення бесіди розкажіть, будь ласка, про творчі плани колективу.

– Безумовно, COVID вносить корективи в творчі плани, але ми не сидимо без діла: тренуємось у стройовому вишколі для церемоній на плацу, займаємось студійною роботою, робимо кліпи для «YouTube», соціальних мереж, готуємося до головного свята країни – Дня Незалежності.

– Дякую за цікаву бесіду!

Андрій ШЕЛОМЕНЦЕВ