Опера «Ольга» Сидора Воробкевича вперше звучатиме у Львівському органному

132

6 жовтня о 19:00 у Львівському органному залі відбудеться концерт-реконструкція опери Сидора Воробкевича «Ольга»

У виконанні Луганського симфонічного оркестру під дириґуванням Івана Остаповича звучатиме музика, яку не чули слухачі понад 150 років.

Сидір (Ісидор) Воробкевич – український композитор ХІХ століття, священник Української греко-католицької церкви, поет і громадський діяч. Він активно співпрацював із театром товариства «Руська бесіда» у Львові, на замовлення якого писав музику до пʼєс. Цей жанр отримав назву «співогра» за аналогією з німецьким «singspiel», як тоді називали опери.

Опера «Ольга» на сюжет драми Олександра Яблоновського була написана саме для цього театру. Є відомості про те, що премʼєра твору Воробкевича відбулася в 1869 році в Перемишлі, а в 1877-му «Ольга» йшла на сцені театру «Руської бесіди» у Львові.

Рукопис партитури був віднайдений директором Органного залу та дириґентом Іваном Остаповичем в архіві Львівської національної музичної академії імені Лисенка. «Це – не повна партитура, вона містить лише кілька номерів. Також ми не знаємо напевно, чи то оригінал рукопису Воробкевича, чи більш пізня рукописна копія», – пояснює Іван Остапович.

Він зазначає, що текст пʼєси Яблоновського також не вдалося віднайти, тож судити про фабулу опери сьогодні складно. З тексту арій можна зробити висновок, що йдеться про часи Київської Русі.

Команда Органного попрацювала над нотним матеріалом, оцифрувала його і виправила помилки. На концерті у Львові музика звучатиме у виконанні Луганського симфонічного оркестру та солістів. Їх доповнить розповідь Івана Остаповича про український романтизм, унікальність жанру співогри в українській музиці та феномен композиторів-священників.

«Уся історія культури побудована на шедеврах. Ми рухаємося від шедевра до шедевра. Але для того, щоб зʼявився один геніальний твір, потрібні сотні й сотні рядових опусів. В історії української музики ми чомусь оминаємо цілий пласт музики Галичини ХІХ століття. Час, коли писав Воробкевич, – це зародження української національної музичної школи, перші спроби витворити зразок класичного мистецтва», – говорить Остапович.

Тому віднайдення, реконструкція цих творів допомагає більше зрозуміти той час і його вагу для майбутнього всієї України.

Під час першовиконання твору у Львівському органному залі 6 жовтня буде здійснено професійний аудіо- та відеозапис. У подальшому він поповнить скарбницю проєкту з промоції української класичної музики Ukrainian Live CLassic. Музика з опери «Ольга» Воробкевича буде доступною для прослуховування в усьому світі.

За інформацією пресрелізу